Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Marmara'nın Altındaki Dev Kütle!  (Okunma Sayısı 4103 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« : 04 Ekim 2007, 09:50:28 »

Marmara'nın altındaki sır dev kütle

26 Aralık 2004'te Endonezya'nın yaşadığı ve 300 binden fazla kişinin öldüğü depremden sonra Marmara'da çok gizemli bir olay yaşandı. Marmara'nın altında yüzen dev kütle neydi?

Aktüel'in haberine göre, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Yer Deniz Bilimleri Enstitüsü, Endonezya'da 26 Aralık 2004'te yaşanan ve 300 binden fazla kişinin öldüğü dokuz büyüklüğündeki depremden sonra Marmara'nın altında ilerleyen dev bir kütle tespit etti.

Bakın bu gizemli nesneyi Enstitü Müdürü Doç Dr. Sedat İnan nasıl anlatıyor: "Endonezya'da 2004'te dokuz büyüklüğündeki depremden beş gün sonra, gözlem istasyonlarımıza takılan ciddi bir problem gözlemledik Marmara'nın dibinde. Aşağıdan bir şey gidiyor, topraktaki radonu hareketlendiriyor! Günlük hareket hızı 50 km olan bir anomali. Ama bir türlü anlayamıyoruz ne olduğunu.

Panikledim! Yurtdışındaki meslektaşlarımızla telefonda görüşüyorum, onlar da teşhis koyamıyor. Hiçbir uzman ne olduğunu anlayamıyor ama bir dalga yerin altından Marmara Bölgesini batıdan doğuya süpürüyor. Sanki Marmara'nın kabuğunun dibinde devasa bir kütle hareket ediyor. 10 gün sürdü, ardından Düzce'den sonra istasyonumuz olmadığı için izini kaybettik. Halen açıklayabildiğimiz bir konu değil."

Aktüel

Kaynak.Haber 7

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
VEYSEL ÇİFTÇİ
Uzman Üye

Performans: 121
Çevrimdışı Çevrimdışı

YAŞAM İÇİN COĞRAFYA

« Yanıtla #1 : 04 Ekim 2007, 10:16:23 »

bilgiler için tşk ederim.burda gerçekten çok ilginç birşey oluyor.bilim adamları bile çözemediyse çok garip birşey.

geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #2 : 04 Ekim 2007, 10:51:31 »

Çok ilginç bu olay gerçekse çok ciddi sonuçlar çıkarılabilir aslında neden gündem dışı tutuluyor böyle şeyler. Ama aktüelden de şüphe duymuyorum değil yani. Tirajjj.

Fahrettin ASPİRİN
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 04 Ekim 2007, 11:36:48 »

Bahsedilen şey yer kabuğunun altı ise zaten yer kabuğunun altı hareket halinde. Haberi Aktüel verdiği için ben de işkillendim. İşin altından reyting çıkabilir.
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 04 Ekim 2007, 11:50:02 »

kedidir o kedi Smiley

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 04 Ekim 2007, 13:57:22 »

Demek  öyle önemli bir haber ki yaşandıktan nerdeyse 4 yıl sonra bizi haberdar ediyor bilim adamları.Ülkemizde bilim bayağı bir gelişme göstermiş:)

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
WALLES
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 05 Ekim 2007, 08:17:33 »

yoksa marmara sahiden öküzün sırtında mı
queen dilara
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 05 Ekim 2007, 10:17:08 »

Kaynak.Haber 7
bu gönderdiğiniz konu beni çok düşündürdü 1999 da yalova depremini yaşadım ve korkuyorum sadece istanbul mu kritikte yoksa yine marmara bölgesi gibi başka yerlerde göze batıcak kadar kritik olan yerler varmı cevabınızı beklicem
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 05 Ekim 2007, 11:53:17 »

Bu işte bir gariplik var.Bu kadar önemliyse üç yıl niçin sır gibi saklanmış?

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 05 Ekim 2007, 13:26:51 »

bence de bir gariplik var bu konuda saygın bilimadamlarının görüşünü bilmek gerek yoksa magazin dergilerinin verdiği haberlere inanmak güç

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 10 Ekim 2007, 05:17:56 »

Bu konu ile ilgili bilim adamının açıklaması şöyle "Endonezya depreminin olduğu günlerde Marmara denizi içindeki faylarda radon gazı çıkışında artış gözledik" şeklinde.Bunu bir TV.kanalında O  bilim adamı açıkladı.Fakat dergiye yazan kişi içine gereksiz birçok şey katıp bilimssellikten uzak ve sansasyon amaçlı bir haber yapmış.Böyle konularda şüpheci olmak bilimselliğin gereğidir.Medya okuryazarlığı,neye inanıp neye inanmamak şeklinde ifade edielebilir.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
izobar
Yeni üye
*

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 10 Ekim 2007, 08:08:05 »

Herkes bir şeyler söylüyor.İnsanlar da kime inanacağını şaşırıyor.Açıklamalarda tutarlılık yok.
burakhtyl
Üye
**

Performans: 32
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 20 Ekim 2007, 23:03:36 »

26 Aralık 2004'te Endonezya'nın yaşadığı ve 300 binden fazla kişinin öldüğü depremden sonra Marmara'da çok gizemli bir olay yaşandı. Marmara'nın altında yüzen dev kütle neydi?

Aktüel'in haberine göre, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Yer Deniz Bilimleri Enstitüsü, Endonezya'da 26 Aralık 2004'te yaşanan ve 300 binden fazla kişinin öldüğü dokuz büyüklüğündeki depremden sonra Marmara'nın altında ilerleyen dev bir kütle tespit etti.

Bakın bu gizemli nesneyi Enstitü Müdürü Doç Dr. Sedat İnan nasıl anlatıyor: "Endonezya'da 2004'te dokuz büyüklüğündeki depremden beş gün sonra, gözlem istasyonlarımıza takılan ciddi bir problem gözlemledik Marmara'nın dibinde. Aşağıdan bir şey gidiyor, topraktaki radonu hareketlendiriyor! Günlük hareket hızı 50 km olan bir anomali. Ama bir türlü anlayamıyoruz ne olduğunu.

Panikledim! Yurtdışındaki meslektaşlarımızla telefonda görüşüyorum, onlar da teşhis koyamıyor. Hiçbir uzman ne olduğunu anlayamıyor ama bir dalga yerin altından Marmara Bölgesini batıdan doğuya süpürüyor. Sanki Marmara'nın kabuğunun dibinde devasa bir kütle hareket ediyor. 10 gün sürdü, ardından Düzce'den sonra istasyonumuz olmadığı için izini kaybettik. Halen açıklayabildiğimiz bir konu değil."

Aktüel

Kaynak.Haber 7
Bilimde bazen tıkanıyor anlaşılan
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic