Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İsrail tarım şirketleri Türkiye'ye el attı  (Okunma Sayısı 3873 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
lores
VIP Üye

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« : 08 Temmuz 2008, 09:59:35 »

İsrailli şirketler Türkiye'de kuracakları çeşitli çifliklerde süt ürecek.İsrailli Geological Survey Of Israel, Kemalpaşa’da çiftlik kurdu. Tarım Bakanlığı uzmanları ‘İsrail değişik bölgelerde 7 ayrı çiftlik kurmak ve yem üretmek için araştırma yapıyor’ dedi

İsrail Hükümeti’nin kuruluşu olan Geological Survey Of Israel (GSI) Türkiye’de ilk etapta 500 adet damızlık süt ineği üretimi için çiftlik kurdu. Türkiye’de Taze markasıyla üretime geçmeye hazırlanan İsrailli kurum İzmir’de kurduğu çiftliğin yanı sıra Türkiye genelinde de yeni çiftlikler kurmak için harekete geçti. Tarım Bakanlığı uzmanları ‘İsrailliler hem damızlık hayvan üretimi hem de yem üretimi için arazi alacakler’ dedi.

Konya'dan arazi talebi

TARIM ve Köyişleri Bakanlığı uzmanları, İsrailli firmanın yem üretimi için gerekli olan arazileri Konya ve Eskişehir’de bulduğunu ve Milli Emlak’a başvurusunu yaptığını belirterek ‘İsrailli firma Türkiye’de önemli yatırımlar yapmayı planlıyor. Damızlık süt ineği üretimi yanında et üretimi için de çalışmalar yapıyorlar’ dedi. İsrailli şirketin yatırımının bölgeye de katkısı olduğunu söyleyen uzmanlar ‘Çiftlikte bölge insanının sütlerini de işleme başladılar’ diye konuştu.

Suudiler arazi alımında son aşamaya geldi

SUUDİ Arabistan Tarım Bakan Yardımcısı Abdullah El Obaid’in ‘Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 5 ülkeden tarımsal üretim için 100 bin hektarlık arazi almak istiyoruz’ açıklamaları meyvesini vermeye başladı. Tarım Bakanlığı uzmanları ‘Suudi Arabistanlı uzmanlara sunumlar yaptık. Hangi bölgede ne yetiştirilebileceği raporları verildi. Bundan sonrasını Yatırım Ajansı üstlendi. Kendilerine her konuda yardımcı olacaklar’ dediler. Uzmanlar Suudi yetkililerin kendi ülkelerindeki gıda ihtiyacı için aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 5 ülkede araştırma yaptıklarını belirterek ‘Suudiler, Ukrayna, Pakistan, Sudan, Mısır ve Türkiye’de tarım yapmayı planlıyorlar’ dediler. El Obaid, Financial Times gazetesine en az 100 bin hektarlık alanda buğday, mısır, pirinç, soya ve hayvan yemi yetiştimeyi amaçladığını söylemişti. Suudi Arabistan için stratejik gıda rezervi oluşturmasının da amaçlandığı proje ile son iki yıl içersinde iki katına çıkan gıda fiyatları ve ihracat yapan ülkelerin uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle yaşanan sıkıntıların da aşılması planlanıyor.

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” M. K. ATATÜRK
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 08 Temmuz 2008, 10:57:08 »

Hocam bilgilendirme için teşekkürler.
Gelecek yorumları tahmin eder gibiyim.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Performans: 443
Çevrimdışı Çevrimdışı

İnegöl Özel Altın Nesil Koleji

« Yanıtla #2 : 08 Temmuz 2008, 11:13:20 »

bilgilendirme için çok teşekkür...nasıl bir yorum yazılır ki bilmiyorum

Emeğe Saygı
bazalt10
Sürekli Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

Bir dağ olsam uzansam sonsuzluğa pervasız sorumsu

« Yanıtla #3 : 08 Temmuz 2008, 11:54:43 »

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında demir yollarının özelleşmesi mevzuunda bir Alman bürokrat şöyle demiş:Sizler birgün bunları bize zorla geri vereceksiniz gelin siz işletin diyeceksiniz demiş.yani yatırım yapılsın benim ülkeme bunda sorun yok asıl yatırımlar olmadığında sorun başlar ford toyota mercedes fabrikalarını buraya kurmadımı isral besi çiftliği kurunca niye sorun olsun tabi bu benim görüşüm

Bir dağ olsam uzansam sonsuzluğa  pervasız sorumsuz ufalsam yağmurlarla rüzgarlarla ve kaybolsam bir okyanus kıyısında
lores
VIP Üye

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« Yanıtla #4 : 08 Temmuz 2008, 15:08:19 »

evet yatırım güzel ama bu yatırımı meclis kapısının üzerinde nil den fırat a büyük israil yazan milletin yapması ayrı bir güzel...

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” M. K. ATATÜRK
ante78
Uzman Üye

Performans: 52
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 08 Temmuz 2008, 15:45:38 »

ceylanpınar tigem için de araplar devrede bigilerinize
ferat54
Site Yöneticisi

Performans: 1681
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 08 Temmuz 2008, 15:48:30 »

İsrail hariç(ezelden beri sevmedim sevemem) bu ülkede taş üstüne taş koyan herkese ancak teşekkür ederim.
En azından onlar bıyıklı sakallı ayrımı yaparak ırkçılık yapmazlar

aysenur_40
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 08 Temmuz 2008, 16:12:04 »

türkiyede iş yapan türkler var mı ?butun sektorler yabancıların elinde de ondan soruyorum
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 08 Temmuz 2008, 21:39:06 »

Arkadaşlar bu ülkenin üretim yapacak potansiyeli gücü var. Haydi teknolojide dışarıya bağımlı olduğumuzu anladım diyelim,tarım ve hayvancılığı bari bırakın da köylümüz,çiftçilerimiz yapsın. Devlet yönlendirici,planlayıcı olsun yeter.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic