Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hasankeyf Kurtuluyor (mu ?)  (Okunma Sayısı 3031 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 13 Aralık 2008, 21:33:11 »

Avusturya Ilısu’dan çekildi. Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’na kredi veren ülkelerden Avusturya projeden desteğini çektiğini açıkladı...

Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger, Avusturya ulusal televizyon kanalı ORF’nin ana haber bülteninde yaptığı açıklamada Türkiye’nin gerekli şartları yerine getirmemesi nedeni ile Ilısu Barajı Projesi’nden çekildiklerini açıkladı.
     Almanya, Avusturya ve İsviçre’nin Ilısu Barajı için Türkiye’ye verdiği “kredi desteğini çekme ültimatomunun” süresi dolmadan Avusturya baraj projesinden desteğini çektiğini açıkladı.

Baraj karşıtı aktivistlerin önceki gün Ilısu Barajı’na kredi desteği veren Avusturyalı bankayı işgal etmesinin ardından ulusal televizyon kanalı ORF’nin ana haber bültenine katılan Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 153 şartın hiçbirini yerine getirmediğini belirterek “Bir taraf şartları belirlediyse (150’den fazla şart belirlendi) ve bu şartlar yerine getirilmediyse proje finanse edilemez. Benim için Avusturya bu ortaklığa artık son vermiştir” dedi. Aynı programda baraja finans desteği veren Oesterreichische Kontrollbank’ın (OeKB) direktörü Rudolf Scholten de Türkiye’nin projenin şartlarını yerine getirmediğini kabul etti.

Doğa Derneği Kampanya Koordinatörü Erkut Ertürk de yaptığı açıklamada, “Bu Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin çok uzun zamandır beklediği bir haber. Bu karar kampanyamız açısından büyük bir dönüm noktası. Hasankeyfli’ler ile birlikte Doğa Derneği, Türkiye’nin Ilısu baraj projesini iptal ederek bu korkunç hatadan geri dönmesini ve Hasankeyf’in UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’ne eklenmesini talep ediyor. Şimdi başta hükümet olmak üzere herkes bu tarihi mirasa ve doğal zenginliğe sahip çıkmalıdır. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan böyle bir kararla hem Türkiye’nin doğal ve tarihi mirasına sahip çıkmış, hem de alternatif bir kalkınma vizyonu ortaya koymuş olacaktır” dedi.

Doğa Derneği bir hafta önce belirlenen şartların ihlal edilerek, baraj inşaatının başladığını fotoğraflarla duyurmuştu.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #1 : 14 Aralık 2008, 12:20:39 »

Kaç yıldır tartışılan bir konu Ilısu barajının yapımı.Bir taraftan Hasankeyf' e dokunmayın diyenler diğer taraftan barajın tamamlanmasıyla binlerce insanın yaşam standardının yükseleceğini söyleyenler var. Bölgedeki insanlarımız bugünkünden daha iyi koşullarda ve rahat yaşayacaklarsa baraj mutlaka yapılmalı. Ilısu barajı' nın yapımına bu kadar karşı çıkılmasının sebebinin siyasi nedenler olduğunu düşünüyorum .. 

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
kartoğraf
VIP Üye

Performans: 379
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 14 Aralık 2008, 17:11:40 »

http://www.sabah.com.tr/safak.html

konuyla ilgili faydalı bir köşeyazısı
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 14 Aralık 2008, 17:17:37 »

Bu konuyla ilgili en güzel cevabı zaman verecektir.Kimin haklı olduğu ya da bölge için durumun ne olacağını zamanla göreceğiz.Ama ilerde inşallah keşkelerle boğuşmayız.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 14 Aralık 2008, 20:11:28 »

http://www.sabah.com.tr/safak.html

Erdal Şafak`a kızmıyorum, çünkü belli ki coğrafi bilgisi zayıf. Kazanımları yazıp kayıpları gözardı eden bir yazı. Ve son cümlesi; Hem sonra, Başbakan Erdoğan'ın dediği gibi, "Ilısu Barajı'nı kimlerin istemediğini çok iyi biliyoruz..."   Düzenin yalakalığından başka bir şey değil.

Barajı Hasankeyf halkı istemiyor.

Ayrıca daha önce sayın Sami hocamızın paylaştığı bir yazıyı da buraya alayım.
http://cografya.biz/forum/empty-t14980.0.html

Dünyayı güzellik kurtaracak...
rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #5 : 15 Aralık 2008, 15:14:35 »

Burada Erdal Şafak'ın ya da başka birinin görüşleri üzerinden tartışmak gerekmez.Ben kendi düşüncelerimi belirttim.Elbetteki ülkemizdeki tüm tarihi ve kültürel değerleri korumak lazım ama Ilısu Barajı'nın bölgeye sağlayacağı kazanımları da göz ardı etmemek lazım.Bu konu yıllardır tartışılıyorsa ve sürekli yapılan kampanyalarla baraj yapımının engellenmesine çalışılıyorsa bunun maksatlı bir proje olduğunu düşünürüm.Ki zaten burayı sürekli kimlerin gündeme getirdiğini herkes çok iyi biliyor.
''Barajı Hasankeyf halkı istemiyor''  çok iddialı bir ifade..

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
tunctunc
Uzman Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 15 Aralık 2008, 15:55:35 »

Batmanda yaşayan ve Hasankeyfi yakından bilen birisi olarak şunu rahatlıkla
söyleyebilirim ki Hasankeyf kimsenin umrunda bile değil..
Malesef burda bazı kesimler Hasankeyfi kendi amaçları için kullanıyorlar..
Bir yanda "devlet Güneydoğuya hiç yatırım yapmıyor" sözleri bir yanda da
"Hasankeyfimize dokunmayın" lafları maksadın ne olduğunun ip uçlarını veriyor zaten..
Hasankeyf yapılmalı çünkü burdaki halkın binlerce yıldır en önemli sorunu "su" ve bu
baraj bu sorunun çözülmesi için en önemli aşama..

Ben Mevlana değilim, adam ol öyle gel....
megane
Uzman Üye

Performans: 31
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 16 Aralık 2008, 07:34:18 »

Cografyacı olup ta ülkemizin içinde bulunduğu şartları biliyorken Hasankeyf yapılmasın diyen biri olabilir mi aceba?

Ne olursan ol kendin ol, özgün ol.. MEGANE II HB
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic