Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Gümüşkanat Şelalesi keşfedilmeyi bekliyor  (Okunma Sayısı 2158 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 29 Haziran 2008, 17:57:50 »

56 metre uzunluğundaki Gümüşkanat Şelalesi'nin Türkiye’nin en uzun şelalesi olabileceği belirtildi. Tanıtımı yapıldıktan sonra şelalenin, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayabileceği düşünülüyor

BİTLİS - Bitlis’in Mutki ilçesinde bağlı Gümüşkanat köyü yakınlarında bulunan şelalenin, Türkiye’nin en uzun şelalelerinden biri olabileceği bildirildi. Mutki Kaymakamı Hacı Uzkuç, Mutki’ye bağlı Gümüşkanat köyü çıkışında bulunan şelalenin, Türkiye’nin en uzun şelalesi olmaya aday olduğunu söyledi. Bu şelalenin tanıtımını yapmayı ve turizme açmayı amaçladıklarını belirten Uzkuç, şöyle konuştu:

"Bu şelaleyi bugüne kadar, Mutkililerin dışında kimse tanımamış. Bu konudaki eksiği kapatacağız. Çünkü bu şelalenin uzunluğu, yaptığımız ölçümlere göre 56 metreye varıyor. Bu yükseklik az değil. Bu görkemli su sürekli akıyor. Buz gibi ve berrak suları sürekli akan bu şelaleyi Türkiye’ye tanıtmayı ve bu muhteşem alanı bölge turizmine açmayı planlıyoruz. Bu çerçevede İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile görüşmelerimiz oldu."

Bu görüşmelerin ardından uzman bir ekibin, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışanlarıyla birlikte Mutki’ye geleceğini ve şelalenin net olarak ölçümünü yapacağını bildiren Uzkuç, böylece şelalenin Türkiye’nin en uzun şelalesi olup olmadığının kanıtlanacağını ifade etti. Uzkuç, "Bu şelalenin tanıtımını yaptıktan sonra, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayacağına düşünüyoruz" dedi.

Uzmanların ölçüm yapması gerekiyor

Bitlis Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör ise, Mutki’ye bağlı Gümüşkanat köyünde büyük bir şelalenin bulunduğunu, özellikleri konusunda sağlıklı veri derlenemediğini söyledi. Şelalenin turizm açısından çok önemli olduğunu anlatan Işıkgör, şunları kaydetti:

"Bu şelale belki de Türkiye’nin en uzun şelalesi olacak. Şelale yaklaşık 56 metre yükseklikten akıyor. Genişliği ise 8 metreyi buluyor. Bu şelalenin öne çıkarılması ve tanıtılması için Mutki Kaymakamlığı ile elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz. Bilim adamları tarafından tüm ölçümler yapıldıktan sonra, şelalenin literatüre gireceğine inanıyoruz. Bu şelalenin Mutki’de bir turizm hareketliliği meydana getireceğinin inancı içindeyiz."

Erzurum’da bulunan Tortum Şelalesi’nin 48 metre yükseklikten aktığını belirten Işıkgör, Mutki’deki şelalenin ise yaklaşık 56 metre yükseklikten aktığına işaret ederek, "bunu ispatlamamız gerekiyor. Bu konuda uzmanları getirip yerinde gerekli incelemeler yapıldıktan sonra detaylı bir açıklama yapılıp, bunun ispatlanmasını istiyoruz. Türkiye’nin en büyük şelalesinin ilimizde olması, bizi mutlu edecektir" diye konuştu. (aa)

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 29 Haziran 2008, 18:45:00 »

Görüntü çok güzel gerçekten.Hocam bilgilendirme için teşekkürler.
Ülkemizin her tarafı güzelliklerle dolu.Keşfedilmeyi ve insanlığın hizmetine sunulmayı bekliyorlar.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
tegagaic
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 29 Haziran 2008, 18:59:32 »

Mustafa Bey bilgilendirme için teşekkürler.Bitlis'e gitmeme rağmen böyle bir yerden haberim yoktu ama anladığım kadarıyla Bitlislilerinde haberi yokmuş Wink Cheesy burası gibi daha nice bilinmeyen güzelliğe sahibimiz, boşuna söylenmemiş "BİR BAŞKADIR BENİM MEMLEKETİM"
lores
VIP Üye

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« Yanıtla #3 : 29 Haziran 2008, 20:27:31 »

gerçekten güzel bir fotoğraf,iyi geldi ..

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” M. K. ATATÜRK
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Moderator

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #4 : 29 Haziran 2008, 20:30:55 »

Hayatım boyunca hep şelaleri sevmişimdir ama maalesef birini bile yakından göremedim ellerinize sağlık öğretmenim .

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic