Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Fındıkta rakiplerimizin sayısı arttı  (Okunma Sayısı 3021 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 24 Temmuz 2008, 06:03:45 »

Fındıkta, sadece iç piyasa dinamikleri gözetilerek belirlenen fiyatların oluşturduğu teşvik etkisi nedeniyle, ülkemiz ile benzer iklim yapısına sahip ülkelerde bu ürünün dikiminin hızla arttığı bildirildi.     
Türkiye’nin komşuları Gürcistan ve Azerbaycan başta olmak üzere başlayan fındık dikim furyasına Güney Amerika ülkeleri de katıldı.

Arjantin’de yapılan deneme üretimlerini takiben daha uygun iklim koşulları ve alanların bulunduğu Şili’de üretim hızla artmaya başladı. Önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde Şili’de üretilen fındık miktarının bugünkü İtalya üretim miktarına ulaşması bekleniyor. Benzer biçimde, Ermenistan, Ukrayna, Bulgaristan ve Romanya’da da dikimlerin yapıldığı biliniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ulusal Fındık Konseyi ile İstanbul Fındık ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyesi Ali Haydar Gören, fındıkta 1964’den bu yana devlet adına yapılan destekleme alımlarının, son yıllarda tarihinin en yüksek düzeyine ulaştığına dikkat çekti. Gören, özellikle fiyat noktasında ulaşılan noktanın uluslararası pazarlar için fındığı cazip bir ürün haline getirdiğini belirterek “Özellikle yüksek fiyat politikaları ve istikrarsız seyirler, başta doğu komşularımız olmak üzere dünyanın bir çok yerinde fındık ekimini adeta teşvik etmiştir, etmektedir. Kişi başına düşen GSMH’nın düşük olduğu bir kişinin aylık gelirinin çok düşük olduğu Gürcistan ve Azerbaycan için mevcut fiyatlar bu ürünü cazip hale getirmektedir. Dünya fındık üretim ve tüketimi belli bir dengede yürümektedir. Tüketimin yıllık ortalama 750-800 bin ton, üretiminin ise 1 milyon ton seviyelerinde gerçekleşmesi mevcut halde bile arz fazlası yaratıyor. Bu durumda alıcılar en kaliteli fındığı en ucuza nasıl alırız bunun çabası içindeler. Destekleme alımlarıyla kabuklu fındığın kilosunun 4 dolarlar civarında tutulması, ekonomik olarak diğer ülkelere çok cazip gelmektedir. Bu da bu ülkelerde plantasyonları hızlı bir şekilde geliştiriyor“ dedi.

Bugün Azerbaycan’da 30 bin, Gürcistan’da ise 50 bin ton civarında bir fındık üretildiğini kaydeden Gören “Önümüzdeki süreçte, bu üretimin çeşitli şekillerde verilen desteklerle hızla artması da söz konusudur. Şartlar bu şekilde geliştiği sürece, yeni fındık üreticilerinin fiyatları uluslarası alıcılar tarafından daha cazip hale gelecek ve Türk fındığının pazarlaması giderek zorlaşacaktır. Ayrıca, Türkiye için tek tehdit Azerbaycan ve Gürcistan değildir. Karadeniz çevresindeki diğer ülkeler ve Güney Amerika’da dikili alanlar her gün artıyor. Şimdilik, fındık üretim ve ihracatında lider konumunda olan Türkiye, arz fazlası nedeniyle en büyük sorunu yaşayan ülke olacak ve sıkıntılar birbirini izleyecektir. Yapılacak; uygun ve istikrarlı fiyatlarla, Amerikan’ın bademde yaptığını gerçekleştirerek, rakip olabilecek ülkeleri saf dışı ederek, büyük bir pazarlama ağı kurabilmektir. Aksi takdirde her geçen gün daha zor olacaktır” diye konuştu.

(İHA)

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 24 Temmuz 2008, 07:05:26 »

fındığımız da elimizden gitmesin Sad umarım denge politikasını gerçekleştirebilirler ama gerçekten fındık çok pahalı... mustafa öğretmenim yani sizde bu resmi koymuşsunuz buraya evinde fındığı olan var olmayan var Cheesy
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 24 Temmuz 2008, 07:55:41 »

Yıllık ortalama 1 000 000 000 $ civarında ihracat geliri elde ettiğimiz böyle bir pazarı bize bırakmayacakları ortadaydı.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 24 Temmuz 2008, 09:20:16 »

Evet fındıktaki tekelimiz 10-15 yıl içinde elimizden çıkabilir.
Çok iyi politikalar izlememiz gerekiyor.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
isfahan
Sürekli Üye

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 24 Temmuz 2008, 17:01:18 »

mustafa öğretmenim yani sizde bu resmi koymuşsunuz buraya evinde fındığı olan var olmayan var Cheesy
[/quote] Grin Grin Grin
ben diyorum ki bu fındık doğu karadenizden başka yerde olmaz.olmuyor da.deniyorlar,deniyorlar,deniyorlar olmuyor.yıllardan beri fındığın başka ülkelerde ekiminin denendiğini biliyorum ama tutturamıyorlar.inşaalah da tutturamazlar.önemli olan bölgeden yetişen girişimcilerin uluslararası piyasayı bilen yetişmiş elemanlar vasıtasıyla Türk fındığını dünya ya doğru bir şekilde pazarlayacak şekilde meseleye sahip çıkmasıdır.bu konu hükümetlerin yoğun gündemi arasında kayboluyor.üreticiye yeterlili bilimsel desteğin de verilmesiyle fındık daha da kaliteli bir şekilde üretilebilir.diğer ülkelerde vazgeçmek zorunda kalırlar  bence. biraz duygusal olabilirim ama dünyada bu kadar özel bir yer olamaz(doğu karadeniz) ah memleketim ne kadar da özlemişim.

acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 24 Temmuz 2008, 18:54:29 »

2003 yılında idi sanırım. fiskobirlik yetkilileri fındık fiyatının çok ucuz olmasının (1.5 milyon) nedenini köylülere dış rakiplerimizi ekarte etmek olduğunu söylüyordu da köylüler inanmıyordu.o zamanlarda doğu komşularımızda özellikle abd nin destek ve teşviği ile dikim yapıldığı söylendi.2004 de don olayından dolayı rokelte az çıkınca arz-talep doğrultusunda fındık 7 milyona çıktı.ve çiftçimiz o tarihten sonra bu rakamı baz alarak devletten fiyat istemeye başladı.sonucta fındık diğer ülkeler için de cazip ürün oldu.şimdi fiyatlar daha da düşerse bizim çiftcinin feryadına bakın......

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #6 : 24 Temmuz 2008, 20:03:43 »

EğerDünya  fındık üretiminin  %80 nini karşılayan olan bir ülkede yaşıyorsak ve dünya fındık tekelini başkalarına kaptırıyorsak ,yazıklar olsun bize ! Ama ben böyle bir durumun yaşanacağına çok fazla ihtimal vermiyorum,hem kalitesi hemde üretim  miktarı bakımından çok büyük avantaja sahibiz.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Erdal Taşlıçukur
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

beypazarı-ankara

« Yanıtla #7 : 24 Temmuz 2008, 23:11:45 »

acar54 arkadaşımız fındığın alım fiyatının düşürülmesinin nedenini belirtmiş ama unuttuğumuz bir şey var. fındık üretimi çok masraflı ve emek isteyen bir iştir. bizim de fındıklıklarımız var Orduda, uğraştığım için biliyorum. şu anki fiyat politikaları ile ancak çok büyük arazilere sahip olanlar bu işten para kazanıyorlar. diğer üreticiler pek de bir şey kazanmıyor ve tüm kazanç aracılar ve devlete kalıyor. zaten bizim köyde de çoğu üretici daha fazla kar getirdiğinden ve fazla masraf ve emek istemediğinden fındıklıkları söküp  ceviz dikmeye başladı. yakında üretim miktarı çok düştüğünde 10 ytl verseler de ekecek kimseyi bulamayacaklar. bu durumu da gözardı etmemek gerekir bence.

BENÇOKAYRILIKLARGÖRDÜM
OYÜZDENBİTİŞİKYAZIYORUM
"HERŞEYİ"
Erdal Taşlıçukur
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

beypazarı-ankara

« Yanıtla #8 : 24 Temmuz 2008, 23:15:09 »

üstelik dünya fındık üretiminin %70 ini elinde bulunduran bir ülkede fındık borsasının olmayışı ve bu borsanın fındık üretilmeyen almanyada bulunması da ayrı bir tartışma konusu olur.

BENÇOKAYRILIKLARGÖRDÜM
OYÜZDENBİTİŞİKYAZIYORUM
"HERŞEYİ"
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic