Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Fethiye'de bir köye göktaşı düştü  (Okunma Sayısı 1816 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
geo16
Yeni üye
*

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 07 Mart 2008, 12:09:56 »

MUĞLA'nın Fethiye İlçesi Kemer Beldesi'ne bağlı Yaka Köyü'nde oturanlar, önceki gün saat 11.20 sıralarında gökten taş yağdığını iddia etti. Köylüler, ‘uçak düşmüş gibi' veya ‘bomba atılmış gibi' diye tarif ettikleri büyük gürültüye düştüğünü öne sürdüğü taşlardan sonra gökyüzünün de bir süre yoğun bir toz bulutuyla kaplandığını söyledi.

Çamaşır asan Rabia Saadet ile hayvan otlatan Rukiye Hacıekiz, büyük gürültüyü duyup taşlar düşmeye başlayınca korkup evlerine kaçtıklarını söyledi. Olaydan sonra çevreyi araştıran köylüler ve merakla komşu köylerden gelenler, Cemil Hacıekiz'e ait buğday tarlasında, kömür gibi siyah ve yılan başı şeklinde bir taş buldu.

Köylülerden Durmuş Demirci, “Saat 11.20 sıralarıydı. Uçak sesi gibi bir gürültü duyuldu. Ben bu taşın düştüğü yere 5-6 kilometre uzaklıktaydım. Taş yukarıda parçalanıp savrulmuş. Komşular burada çalışıyormuş. Çevrede arama yaptık. Yaklaşık 2,5 kilogram ağırlığında, sanki madeni andıran bu taşı bulduk. Duyan herkes merak edip görmeye geliyor. Yetkililerden bu taşın incelenmesini istiyoruz. Dünya bilim adamları gelip incelesin” dedi.

BELKİ NAZARDAN KORUR

Taşı merak ederek köye gelenler arasındaki 104 yaşında olduğunu belirten Ali Aydın, taştan iki küçük parçayı kopararak cebine koyduğunu söyledi. Aydın, “Olur ya, beni her türlü nazardan korur” dedi.

Fethiye Kaymakam Vekili Halil İbrahim Çomaktekin, köylülerden göktaşını istediğini ve getirmeleri halinde inceleteceğini söyledi.
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 07 Mart 2008, 19:37:35 »

Araştırınca haber ajanlarının hepsinde  haberin varlığı dikkat çekiyor.Yalnız CNNTürk  sayfasında düşen taş olarak gösterilen şey gerçek değil gibi.Çünkü yüksek hızla çarpan taş yerin çok derinine inmeli.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 07 Mart 2008, 20:23:10 »

yerinde bir tespitte bulunmuşsunuz ahmet hocam fakat bu düşüş hızının yanında toprağın yapısının özelliğini de göz önünde bulundurmakta gerekli diye düşünüyorum,çünkü;taşın düştüğü yer ana kayaya isabet etmiş gibi görünüyor,sadece üzerindeki yumuşak toprak tabakasını delmiş kayaya isabet etmiş gibi duruyor.tabiki bu bir varsayım yerinde görmek gerekli...
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 07 Mart 2008, 20:25:23 »

Arkadaşlar bu taşların çok değerli ve yüksek fiyatlara alıcı bulduğunu biliyorsunuzdur eminim. Benim oluşturmak istediğim müzede bu taşlardan yok maalesef..
aydınkarataslar
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 07 Mart 2008, 21:49:40 »

Fotoğraftaki taş bazalta benziyor,yüzeyi de yeni parçalanmış gibi durmuyor,bence bu göktaşı değil.
Belki ilgi çekmek için yapılmış asparagas haberdir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic