Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dünya Nüfusunun Yarısı Kentli Oluyor  (Okunma Sayısı 2664 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« : 28 Şubat 2008, 07:10:55 »

BM'NİN SON RAPORUNA GÖRE...
Bu yıl sonunda dünyanın yarısı 'kentli' olacak

NEW YORK AA

Birleşmiş Milletler (BM), 2008 yılının sonunda kentlerde yaşayanların oranının dünya nüfusunun yarısına ulaşacağı tahmininde bulundu. BM Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi tarafından hazırlanan "Dünya Kentleşme Beklentileri" başlıklı raporda, 6.7 milyarlık dünya nüfusunun yarısının bu yılın sonunda kentlerde yaşayacağı ve yakın zamanda dünyadaki en yoğun kentleşme oranının Asya ve Afrika'da kaydedileceği öngörüldü.

Nüfus 9.2 milyar olacak
Raporda, 2050 yılına gelindiğinde dünya nüfusunun yüzde 70'inin kentlerde yaşayacağı tahmin edilerek, yine aynı dönemde, 2007'de sayıları 19 olan en az 10 milyon nüfuslu "mega kentlerin" sayısının 27'ye çıkacağı tahmininde bulunuldu.
Gelecekte kentlilerin yarısının ise nüfusları 500 binden az olan küçük kentlerde yoğunlaşacağının altı çizilen raporda, 2050 yılında dünya nüfusunun 9.2 milyara çıkacağı, geçen yıl 3.3 milyar olan kentlerde yaşayanların sayısının ise 6.4 milyara yükseleceği kaydedildi.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 28 Şubat 2008, 08:00:05 »

şimdi bu iyi bir haber mi yoksa değil mi?düşündüğüm zaman bana çok iyi bir haber gibi gelmiyor ama(kentler kendine yetemezken) bekleyelim ve görelim...
paylaşım için teşekkürler öğretmenim...
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 28 Şubat 2008, 08:03:57 »

Evet kentlerde ki sorunların biraz daha artacağı anlamına geliyor.. Trafik, çevre, gürültü, altyapı..
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #3 : 28 Şubat 2008, 08:32:23 »

En yoğun kentleşmenin Asya ve Afrika'da olacağı söyleniyor. Bu nüfus ekonomik anlamda gerçekten Kentli nüfus olacak mı? Örneğin Türkiye'de kentli nüfus olarak kabul edilen %70 nüfusun ne kadarı kentli nüfus?
Bu soruların cevabı gelecekte ortaya çıkacak, artacak sorunların da habercisi olacaktır diye düşünüyorum.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
meryozcan
Uzman Üye

Performans: 219
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 28 Şubat 2008, 08:36:51 »

Eğitim, sağlık ve geçim kaygısı insanların kentlere yönelmesinde önemli etmenlerden. Dikkat edilirse az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bu durum daha belirgin yaşanmaya başlıyor. Ağabeyim Avusturya'nın bir köyünde oturuyor. Kısa süreliğine ziyarete gitmiştim 1996'da. Gördüklerim karşısında hayrete düşmüştüm. Gördüğüm köy değil maket bir şehirden ibaretti.  Altyapı süper çevre pırıl pırıldı. Ekonomi bütün sorunları çözüyor gibime geliyor....(maneviyat hariç)

En uzak mesafe ne Afrika\'dır
 Ne Çin,
 Ne Hindistan,
 Ne gezegenler
 Ne de yıldızlar , geceleri ışıldayan
 En uzak mesafe, iki kafa arasındaki
 mesafedir...
 Birbirini anlamayan...

Özdemir Asaf
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 28 Şubat 2008, 12:35:18 »

Meryem hocamın bahsettiği tipteki köyler ülkemizde olmadığı sürece kentli nüfus artmaya devam eder. Bu tip köyleri de ne zaman görürüz bilemiyorum.
breave01
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 28 Şubat 2008, 15:12:38 »

En yoğun kentleşmenin Asya ve Afrika'da olacağı söyleniyor. Bu nüfus ekonomik anlamda gerçekten Kentli nüfus olacak mı? Örneğin Türkiye'de kentli nüfus olarak kabul edilen %70 nüfusun ne kadarı kentli nüfus?
Bu soruların cevabı gelecekte ortaya çıkacak, artacak sorunların da habercisi olacaktır diye düşünüyorum.

Güngör hocam, kentte yaşamak zorunda kalıp ta kentli olamayan insanlar en büyük sorunu oluşturuyor değil mi?
Meryem hocamında belirttiği gibi köylü nüfusu köyde bırakacak tedbirler alınsa şehirler de nefes alır.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 28 Şubat 2008, 19:07:29 »

İnsanlık o günleri bugünün koşullarında görebilecek mi acaba?..

Dünyayı güzellik kurtaracak...
aydınkarataslar
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 29 Şubat 2008, 17:10:46 »

Kırsal kesimde insanlar üretimlerinin karşılığı olan geliri elde edemedikçe ve kırsal kesimdeki gençler için  şehir yaşamının cazibesi gözleri kamaştırdıkça ülkemizde de yakın bir gelecekte kent nüfusu gelişmiş ülkeler seviyesine çıkacaktır, ancak hiçbir zaman bizdeki kentleşme gelişmişliğin bir sonucu olarak gerçekleşemeyecek, demografik kentleşme şeklinde devam edecektir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic