Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Coğrafya Müfredatı Tekrar Değişiyor Mu?  (Okunma Sayısı 10319 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 30 Kasım 2007, 20:00:47 »

Coğrafya artık TM bölümüne geçti Bu sene üniversiteler TM alanından coğrafya bölümlerine öğrenci alımında bulunacak. Bu meselenin bir yönü...

Diğer taraftan bugün okulumuzu ziyaret eden bir büyük yayınevinin yöneticisi Coğrafya programının yeniden değiştirileceğini söyledi. Şahsen bu iddiayı bir hafta önce yine bir arkadaşım yayınevinin yeni 9-10-11 kitaplarının baskısının durdurulduğunu bunun nedeninin de programın değiştirilmesi olduğunu söylemişti. Ve ben o arkadaşıda ciddiye almamıştım. Ancak bugünkü durum üzerine değerli hocam Sayın Dr. Salih Şahin'i aradım. Hocamız programın değişmesi ya da diğer bir ifade ile revize edilmesi gibi bir durumun söz konusu olduğunu ancak kendilerinin de bu durumdan haberdar olmadıklarını ifade etmiştir.

Anlaşılan MEB yine gizli kapaklı bir şekilde yeni bir program hazırlığındadır. Ve program büyük ihtimalle revizyona uğrayacak.

Sitemiz bilindiği üzere Türkiye'nin en kalabalık coğrafya sitesi. Gerek öğretmen arkadaşlardan ve gerekse de sitemizi yakından takip eden öğretim üyelerinden ricam bu konuda bizleri aydınlatmaları bu durumun gerçek olup olmadığı konusunda bizleri bilgilendirmeleridir. Kaldı ki Kimya-Biyoloji ve Fizik müfredatları kesin olarak değiştirilmektedir. Bu pakette coğrafya da var mıdır? Konusunun bizlerce bilinmesinin yeni yıla hazırlanma bakımından büyük önem taşıdığı kanaatindeyim.
Saygılarımla...

Doğu ATEŞ

nht_82
Uzman Üye

Performans: 23
Çevrimdışı Çevrimdışı

Allah ile olduktan sonra ölüm de, ömür de hoştur.

« Yanıtla #1 : 30 Kasım 2007, 20:06:00 »

iyice şamaroğlanına döndürdüler cografyayı allah sonumuzu hayretsin.

Herşeyden önemlisi ne kadar daha yaşayacağınızı sanıyorsunuz?Huh?
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #2 : 30 Kasım 2007, 20:07:13 »

Sevgili Doğu Hocam;

Bu konuda benim de aldığım bazı duyumlar var. Ama net değil. Evet revizyon kesinlikle yapılacak. Hatta geç bile kalındı. Bu yıl revizyon düşünülüyordu fakat malum seçim öncesi hareketlilik sanırım bu veya buna benzer çalışmaları etkiledi.

Revizyonun ciddi anlamda yapılması programın ciddi anlamada değişmesi anlamına geleceğinden piyasadaki kitapların da değişmesine sebep olacaktır. Büyük yayınevlerinin bu gibi gelişmelerden haberdar olmaları çok normaldir.

Sanrım önümüzdeki birkaç gün içerisinde bununla ilgili gelişmeler netleşecektir.

Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #3 : 30 Kasım 2007, 20:11:37 »

Hadi buyrun bakalım!   

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 30 Kasım 2007, 20:13:31 »

Daha bu müfredatla öğrenci bile mezun etmedik.
Müfredat ne çabuk eskidi?
Ben 2008-2009 yılından itibaren fizik,kimya,biyoloji,ingilizce ve tarih müfredatının yenileceğini bizzat MEB'in http://ttkb.meb.gov.tr/ adresinde okudum.
Ayrıca okul müdürümüzede gittikleri bir toplantıda müfredatların değişeceğini söylemişler.Ama hangileri olduğunu söylememişler.
Hatta talim ve terbiye kurulunun adresinde belirttiğim derslere ait yeni proğramlar bile mevcut.
can_42
Deneyimli Üye

Performans: 23
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 30 Kasım 2007, 20:22:52 »

Arkadaşlar cografya kesin ea geçtimi bu konu da açıklama yaparsanız sevinirim ögrencilerim bugün sordular bana bende sadece söylenti var kesinlik kazanmadı demiştim....
büget
VIP Üye

Performans: 109
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #6 : 30 Kasım 2007, 20:30:25 »

Bu müjdeli haberi şahsen bekliyordum.Bir diğer ifadeyle büyük bir olasılıkla umuyordum. İnşallah bu sefer düzgün bir program hazırlanır. Bu sitede bu anlamda yaralanacakları çok değerli arkadaşlarımız var.

OĞUL;
Bilirmisin ?
Kışı çok serttir bizim oraların, acımasız ve şevkatsız
Tıpkı yaşadığım hayata benzer,
Duvarları taştan, harcı çamurdan,
Çatısı söğüt dalı üzerine boyumca topraktan...
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #7 : 30 Kasım 2007, 20:32:23 »

Yusufili hocam bende dediğiniz gibi biliyordum. Ama coğrafyanın da değişeceğinin söylenmesi ilginç oldu. İkincisi bu olay eğer gerçekse ki görünen gerçek olduğu çok hızlı ve örtülü biçimde geliştiği anlaşılıyor.

Benim burada asıl canımı sıkan bunun uygulayıcısı olan bizlerin birileri tarafından zurnanın son deliği olarak görülmemiz. Halbu ki bu konuda en kapsamlı ve nitelikli tartışmalar bu platformda yine öğretmenlerce yapılmıştır. Hatta tüm topiclerin %25 i yeni müfredat konularının tartışmalarıyla geçmiştir.

Ümit Gedik
Uzman Üye

Performans: 74
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 30 Kasım 2007, 20:36:38 »

acaba ea konusunda resmı bır bılgı var mı ?
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 30 Kasım 2007, 20:38:29 »

bu programın değişmesi sanırım bir çoğumuzun isteği çünkü bu programdan pek de memnun değildik ancak Doğuateş hocamın da dediği gibi program değiştirilirken biz coğrafya öğretmenlerinin de görüşlerinin alınması ve öngörülerinin dikkate alınması gereklidir

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 30 Kasım 2007, 20:40:42 »

Sayın DoguateS hocam inşallah oldu bittiye gelmez.
İnşallah ben yaptım oldu.Hadi uygulayın olmaz.
Umarım bu sitede yeni müfredatla ilgili yorumlar,öneriler ve eleştiriler dikkate alınır.
Sitede gerçekten çok değerli coğrafyacı arkadaşlar var.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #11 : 30 Kasım 2007, 20:43:50 »

fuzuli hocam onlar bu tür uygulamaları en son coğrafya öğretmenlerine sorarlar.Eleştirdiğinizde de bu programı hazırlayanlar şöyle akademisyen böyle uzman diye ahkâm keserler.Sonunda iş yüze göze bulaşır,böyle üç yılda bir program değişir.Bu ülkenin geleceği çalınıyor arkadaşlar!Yazık çok yazık!!!

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
abisal
Uzman Üye

Performans: 102
Çevrimdışı Çevrimdışı

Hayat Beynimizdeki Bulmacayı Doldurma Çabasıdır...

« Yanıtla #12 : 30 Kasım 2007, 20:51:00 »

gelen program giden programı aratmasın?  :Smiley
büget
VIP Üye

Performans: 109
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #13 : 30 Kasım 2007, 20:56:20 »

Arkadaşlar bu programı hazırlarken bizlerden yararlanacaklarını hiç mi hiç zannetmiyorum. MEB bu anlamda bir girişimde bulunmuş olsaydı buradaki arkadaşlardan haberi olanlar olurdu. Ancak biz doğru eleştiriler yapmaya devam edeceğiz. Birgün gelecek eleştirileri önemseyen öğretmenlerin önerilerini de dikkate alan yöneticiler iş başına gelecek o gün bu sitedeki değerlendirmeler eyleme dönüşecek. Bu ülkenin fikri hür vicdani hür çalışkan insanları daha da anlam kazanacak. Biz yolumuza devam edelim. Bunu beraberce başaracağız. Özellikle bizlere oranla teknik donanımı daha fazla yeni mezun genç arkadaşlarımız coğrafyayı hak ettiğ gerçek yerine ulaştıracaklar. Güneşli günler yakın diyorum. O nedenle bu revizyon haberini ben yeni doğan bir güneş olarak algılıyorum. Selamlar ve sevgiler hepinize

OĞUL;
Bilirmisin ?
Kışı çok serttir bizim oraların, acımasız ve şevkatsız
Tıpkı yaşadığım hayata benzer,
Duvarları taştan, harcı çamurdan,
Çatısı söğüt dalı üzerine boyumca topraktan...
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 30 Kasım 2007, 20:58:40 »

fuzuli hocam onlar bu tür uygulamaları en son coğrafya öğretmenlerine sorarlar.Eleştirdiğinizde de bu programı hazırlayanlar şöyle akademisyen böyle uzman diye ahkâm keserler.Sonunda iş yüze göze bulaşır,böyle üç yılda bir program değişir.Bu ülkenin geleceği çalınıyor arkadaşlar!Yazık çok yazık!!!

Sayın zg09 size aynen katılıyorum.Fazlası var eksiği yok.
Çalıştığım okulda ikinci yılını çalışan bir tarih öğretmenimiz var.Kendi müfredatlarının değişeceğini söyledim.Haberi yoktu.Hemen yeni tarih müfredatını inceledi.Sonra bunları kim yapacak?Nerede yapacak diye sordu?
Adam ikinci yılında bıktı.
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic