Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çin karbondioksit salınımında birinci  (Okunma Sayısı 1189 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 22 Haziran 2007, 14:45:43 »

20.06.2007     Cnn Türk

Çin, küresel ısınmayı tetikleyen karbondioksit salınımında ABD'yi geride bırakarak, birinci sıraya yerleşti. Çevre örgütlerine göre, Çin'in çevreyi gözardı ederek bu kadar sanayileşmesinin temelinde, Batı'nın 'tüketim hırsı' yatıyor.

Ekonomik büyüme rekorları kıran Çin'deki fabrikaların bacaları 2006'da 6 milyar 200 milyon ton karbondioksit gazı salınımladı.

Böylece Çin beklenenden önce yıllardır bu konudaki liderliğini kimseye kaptırmayan ABD'yi geride bıraktı.

Bunun en önemli sebeplerinden biri ülkenin dünyadaki çimentonun yüzde 44'ünü üretmesi. Çimento üretimi için ise yüksek miktarda enerji harcanıyor.

Çin dünyada sera gazı salınımlarının düşürülmesini hedefleyen Kyoto Anlaşması'na taraf. Ancak Hindistan gibi gelişmekte olan ülke statüsünde olduğu için anlaşmanın hükümlerini hayata geçirme gibi bir yükümlülüğü yok.

Washington yönetimi de "Çin, Hindistan, Brezilya gibi ülkelere sınırlama yoksa biz de anlaşmayı imzalamayız" diyor. Şimdi anlaşmanın 2012 yılında yenilenmesi gündemde.

Çin'in üzerinde karbondioksit salınımını azaltması için büyük baskı var. Hükümet bu konuda endüstrisini baltalama ihtimali olduğu gerekçesiyle kapsayıcı bir adım atma konusunda isteksiz.

Hükümet, "2020 yılına kadar üretilen her ürün için harcanan enerji miktarını yüzde 20 azaltacağız" diyor. Ülkenin yüzde 20'sini ormanlarla kaplama sözü veriyor. Ancak Çin düşük karbonlu enerji üretimi için de Batı'dan mali destek bekliyor.

Batılı ülkelerdeki dev şirketlerin çoğu tüketimlerini Çin'e kaydırmış durumda.
Çin bir anlamda Batı'nın "sanayi bölgesi".

Çevreciler, üretim ile tüketim kıyaslanınca ortalama bir Amerikan vatandaşının bir Çinliden 5 ile 6 kat daha fazla çevre kirliliği yarattığını belirtiyor.

Greenpeace, "Çin'in artan emisyon oranlarının sorumluluğu salt Pekin'de değil ancak aynı zamanda Washington, Brüksel ve Tokyo'da" diyor.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic