Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çankırı'da 8 milyon yıllık fosiller  (Okunma Sayısı 1719 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ergül
VIP Üye

Performans: 37
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 31 Temmuz 2008, 09:24:33 »

Çankırı sınırları içerisinde 1997 yılında başlayan Çorak Yerler kazısı, 10'uncu yılını doldurdu. Yapılan kazılar sırasında, aralarında 8 milyon yılıklar da bulunan 20 türde bin 800 fosil bulundu.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol başkanlığında gerçekleştirilen kazılardan elde edilen fosil örnekleri, Çankırı Müzesi'nde oluşturulan yeni bölümlerde, Türkiye’nin ilk fosil müzesinde sergileniyor. Kazılarda bugüne kadar fil, gergedan, at, domuz, zürafa, keçi, geyik, koyun, fare fosilleri bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Ayla Sevim, fosillerden elde edilen bilgiler ışığında doğanın canlı tarihinin yaklaşık 8 milyon yıllık bölümünün aydınlandığını, buradaki çalışmaların uzun yıllar devam edebileceğini kaydetti.

Prof. Sevim, Bakanlar Kurulu kararı ile gerçekleştirilen İl Özel İdare Genel Sekreterliği ve Çankırı Belediyesi’nin de desteklediği kazı çalışmalarında bugüne kadar 15 bilim adamının görev aldığını, kazılarda 20 türe ait bin 800 fosil çıkarıldığını belirtti. A.Ü. Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Antropoloji bölümü öğrencilerinin, dişçi aletleri ile hassas bir çalışma gerçekleştirdiği kazıları yerinde inceleyen Vali Ali Haydar Öner, çalışmalardan ve ortaya çıkan fosillerden etkilendiğini söyledi. Vali Öner, özel idare olarak her zaman kazı ekibine destek vereceklerini belirtti.
Yaklaşık 10 yıldır Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim başkanlığındaki bir heyet tarafından sürdürülen, "Çankırı Çorakyerler kazısı"nda bu yıl kılıç dişli kapların atasının fosillerine ulaşıldı.

[Yaklaşık 8 milyon yıl ötesi hakkında günümüze bilgi veren ve Çankırı merkezde bulunan fosil yatağındaki kazı çalışmasında yırtıcı bir hayvana ait kafatası bulundu. Yapılan inceleme sonucunda kafatasının etcil yırtıcılar grubuna giren carnivoraya ait olduğu tespit edildi. Prof. Dr. Ayla Sevim, fosilin Amerika'da bulunan (Smilodon-saber toothed) kılıç dişli kaplanla akraba olduğunu tahmin ettiklerini, böyle bir fosile rastlamalarının bilim dünyası açısından çok yeni ve önemli olduğunu söyledi. Yıllardır devam eden kazı çalışmaları sonucunda elde edilen fil, gergedan, zürafa, at, domuz ve otçul boynuzlular ile etçil yırtıcılara ait birçok fosil, Çankırı Müzesinde sergileniyor. ]
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 31 Temmuz 2008, 09:39:34 »

Çok güzel bir gelişme.Az önce haberlerde de izlemiştim.
Ben de şunu merak ediyorum.
İnsanoğluna ait en eski fosil acaba kaç yıl öncesine ait?
Bilen ya da yol gösteren arkadaş var mı acaba?

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic