Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Buzulların ömrü ne kadar?  (Okunma Sayısı 1454 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« : 04 Nisan 2009, 13:22:06 »

Buzulların ömrü ne kadar?
Amerikalı uzmanlar, Kuzey Buz Denizindeki buzulun 30 yıl sonra yüzde 80 oranında incelebileceği uyarısında bulundular.

WASHINGTON -ABD'nin Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) ile Washington Eyalet Üniversitesi araştırmacılarının küresel ısınmanın etkileri konusundaki ortak raporuna göre, Kuzey Buz Denizi'ndeki buzulun tahmin edilenden çok daha önce incelebileceği belirtildi.

Buzulun daha önce tahmin edildiği gibi 2100 yılında değil, 2040 yılında yüzde 80 oranında yok olabileceğine dikkati çekilen raporda, "Kuzey Buz denizinin yüzeyinde bugün 4,6 milyon kilometrekare kaplayan buz tabakası, 30 yıl sonra 1 milyon kilometrekare alana düşebilir" denildi.

Kuzey Denizindeki buzulun kapladığı alanın son 2 yılda yaz mevsimlerinde belirgin şekilde azaldığını kaydeden araştırmacılar, buzulda son yıllardaki erimeyi değerlendirip tahmin yöntemleriyle bu sonuca vardıklarını belirttiler.
NOAA uzmanlarından James Overland ve Washington Eyalet Üniversitesinden Muyin Wang, kullandıkları 6 tahmin yönteminin ortalamasına göre, "Kuzey Buz Denizinde 32 yıl sonra neredeyse hiç buz kalmayacağını" ifade ettiler. 2007 yılında yapılan tahminlere göre, buz tabakasında bu derecede incelme 21. yüzyılın sonunda görülecekti.

ntvmsnbc

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
consinus
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 04 Nisan 2009, 17:32:16 »

Hocam bu da bugünkü bir haber dinlemiştim konuya binayen burada da paylaşayım...

Cumartesi, 04 Nisan 2009

Dev buz kütlesi kopmak üzere
Kutup bölgelerindeki erime hızlandı. Antarktika kıtasından yine büyük bir buz kütlesi ayrılmak üzere.

Merkezi Paris'te bulunan Avrupa Uzay Ajansından yapılan açıklamada, Wilkins Buz Kütlesi olarak adlandırılan kütlenin uzaydan alınan görüntülerine göre, onu Charcot ve Latady adalarına bağlayan ince buz köprüsünün çökmek üzere olduğu uyarısı yapıldı.

Açıklamada, Antarktika'nın geri kalanı gibi binlerce yıldır biriken ve sıkışan karla oluşan kütlenin uzun süredir bozulmadan kaldığı, ancak 1990'lardan itibaren ciddi bir erime ve bozulma sürecine girdiği kaydedildi.

Başlangıçta yaklaşık 13 bin kilometrelik bir alana sahip Wilkins'in sadece geçen yıl kütlesinin yüzde 14'ünü kaybettiğine dikkati çeken bilim adamları, bunun küresel ısınmayla olan ilgisinin araştırıldığını bildirdi.

Son 50 yılda ortalama sıcaklığın 2,5 derece santigrat arttığı Antartika'daki "ortalama ısınma" düzeyi, küresel ısınma değerinin hayli üzerinde bulunuyor.

---Alıntıdır.---

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kaşaneler gördüm.                             
Dolaştım mülk-i İslam-ı bütün viraneler gördüm.                           

Ziya PAŞA

Coğrafyayı anlamak; hayatı anlamaktır!..
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic