Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Buzdağlarındaki Garip Çizgilerin Nedeni Ne?  (Okunma Sayısı 1357 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« : 18 Mart 2008, 09:26:43 »

Antarktika sularında ilk kez grip çizgileri olan buzdağları ortaya çıktı. Nedeni araştırılıyor.

Antarktika çevresinde seyreden bir araştırma gemisi işte bu garip buzdağlarıyla karşılaştı. Mermer taşlarının çizgilerini andıran çizgileri olan buzdağları herkesi şaşırttı.

Araştıma gemisinde bulunan ve bu buzdağlarını ilk farkeden kişi olan Norveçli Oyvind Tangen (62) "İlk anda gözlerime inanamadım. Hemen gidip kamerayı aldım ve çekmeye başladım. Bana çocukken aldığım şekerlemeleri hatırlattı. Bu çizgilerin nasıl oluştuğunu anlayamadık. Anlamak için yakından incelemek lazım ve böyle bir imkanımız henüz olmadı" dedi.
  Objektife yakalanan ilk çizgili buzul 50 metre uzunluğunda ve 9 metre yüksekliğinde. İkincisi ise 70 metre uzunluğunda ve 30 metre yüksekliğinde. 
  Bilim adamları daha önce hiç böyle garip çizgileri olan mermer benzeri buzdağlarıyla karşılaşmadıklarını belirtiyorlar. Kimine göre çizgiler, buzdağlarının koptukları bölgelerde bulunan minerallarden kaynaklanıyor olabilir.   
  Kimine göre ise bu tamamen iklim değişikliğinin bir "yan etkisi" olabilir. Emin oldukları şey, bunun bir ilk olduğu. Merak ettikleri şey ise, bu çizgiler minerallerden kaynaklanıyorsa daha önce neden hiç böyle bir olayla karşılaşmadıkları...

HÜRRİYET

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 18 Mart 2008, 10:03:40 »

Elbette bir fotoğraf karesi üzeriden değerlendirme yapmak çok sağlıklı değil.Ama llk aklıma gelen buzul oluşumu sırasında katmanlar arasında kalan atmaosfer kaynaklı kirler oldu.Karlı ve eğiml memleketlerde yaşayanlar farklı zamanlarda yağan kar tabakaları arasında buna benzer toz yığılmalarına şahit olmuşlardır.Fotoğraftaki durum da buna benziyor.Atmosferdeki (volkaniza,meteor çarpması büyük yangınlar gibi sebeplerle atmosfere karışan)yabancı maddelerin çökelerek ara tabakalar oluşturması söz konusu olmuş olabilir.

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic