Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Akdeniz için acil tsunami uyarısı  (Okunma Sayısı 2397 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
lores
VIP Üye

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« : 15 Temmuz 2008, 21:02:03 »

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Rodos Adası'nın güneyinde bu sabah meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede tsunami tehlikesi bulunduğunu belirterek, "Rodos, Marmaris, Bodrum ve Fethiye bölgelerinde tsunami olabilir, vatandaşlar bugün denize girmesin" uyarısında bulundu.
İHA'nın sorularını yanıtlayan Prof.Dr. Ercan, 2 ay önce o bölgede bir deprem meydana geleceği konusunda uyarı yaptığını hatırlatarak, "Bu deprem dalma batma kuşağında oldu. Yaklaşık 1.5 yıldır Rodos-Girit-Mora-Fethiye dalma batma kuşağı dediğimiz bölgede Mora kısmı çok hareketliydi. Bu büyük depremler yaptı. Bunun Türkiye ucu da hareketliydi. Özellikle Çameli bölümü. Burada 4 ve 5.5 şiddetinde depremler olmaya başladı. Buradaki gerginlik bir türlü boşalmıyordu. Marmaris-Fethiye-Rodos tarafında bir depremin gelmesi gerekiyor diye uyarı yapmıştım. Sonuçta 6.4'lük deprem dalma batma kuşağının kuzeyinde oluştu" dedi.Prof.Dr. Ercan, yaşanan sarsıntının, o bölgenin olağan depremlerinden biri olduğunu belirterek, "Deprem, Rodos ve Marmaris ile Ege kıyılarının dağlık olması nedeniyle yıkıcı olmadı. Bizden 75-80 kilometre uzaklıktaki bir depremdi. Orası Antalya, Alanya'ya kadar sarsıldı. Çameli hala hareketliliğini sürdürüyor. Bu bölgenin yakından incelenmesi gerekiyor" dedi.
Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, bölgede tsunami tehlikesi bulunduğunu belirterek vatandaşları uyardı. Prof.Dr. Ercan, "6.4'ten sonra tsunami dalgaları gelir mi diye korktum. Halk kıyılara gitmesin diye uyarıyorum. Orada olabilecek büyük bir deprem tsunami oluşturabilir. Bizim tsunami beklediğimiz yer Marmara değil, Ege kıyıları. Rodos, Marmaris, Bodrum ve Fethiye bölgelerinde tsunami olabilir, vatandaşlar bugün denize girmesin. Bunu acil bir önlem olarak söylüyorum. Bugün denize gitmesinler. Zarar gören evler varsa, vatandaşlar bu evlere girmesin. Hava sıcak, ortam müsait dışarıda kalsınlar. Bundan sonra 10-15 gün şiddeti 6.0'ya varan artçı sarsıntılar olacak. Bu, Rodos'un 100 kilometre çapında bu artçı sarsıntılar olacaktır. Herkes dikkatli olsun. Kimse pencereden atlamasın" açıklamasında bulundu.
http://haber.mynet.com/sayfali/guncel/Akdeniz-icin-acil-tsunami-uyarisi/15Temmuz2008/A15070EC/3

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” M. K. ATATÜRK
affelay
Yeni üye
*

Performans: 16
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 15 Temmuz 2008, 21:27:19 »

bilgilendirme için teşekkür ederim hocam...

ADIMLARINI ATTIĞIN YERE ENERJİNİ, BAKIŞLARININ DOKUNDUĞU YERE TEBESSÜMÜ GÖTÜREMİYORSAN HAYATINDA BİR ŞEYLER YARIM DEMEKTİR...
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Performans: 443
Çevrimdışı Çevrimdışı

İnegöl Özel Altın Nesil Koleji

« Yanıtla #2 : 15 Temmuz 2008, 21:33:02 »

teşekkür ederim hocam ama olsa bile çok büyük zararlara yol açacağını düşünmüyorum

Emeğe Saygı
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 15 Temmuz 2008, 21:43:58 »

Şu saate kadar olmamış demekki tehlike yok.Geçmiş olsun.
arpaci
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 16 Temmuz 2008, 07:31:09 »

evet herhalde tehlike geçti,geçmiş olsun....
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 16 Temmuz 2008, 10:32:58 »

Ama bugünkü haberlerde bir-kaç gün deniliyor.Demekki büyük bir deprem beklentisi var.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic