Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Fark! Eğitimle veremediklerimiz! Bir yazı.  (Okunma Sayısı 1510 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köksal AYDIN
Moderator

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 31 Temmuz 2008, 08:56:30 »

Bulundugum illerin fakir ve zengin semtlerindeki ilkogretim okullarinda izci lideri olarak gorev yaptim.
Buralarda soyle bir fark dikkatimi cekti.

Fakir mahallelerdeki okullardaki ogrencilerim birbirleriyle kavga ettiklerinde, birbirlerine zarar verdiklerinde, birbirlerine kotu soz  vs soylediklerinde sikayet edilen suclu ogrenciye tek ayak uzerinde durma cezasi veriyordum.
Ne zamana kadar? Sureyi zarar goren ogrenci (dovulen, kufredilen, saci cekilen vs) belirliyordu.
Zarar goren kisi affedene kadar suclu ogrenci tek ayak uzerinde duruyordu.
Fakir mahallelerdeki okullarda bu sure bir kac dakikayi gecmiyor, zarar goren ogrenci "tamam liderim affettim, yerine otursun" diyor ve sorun cozuluyordu.
Zengin mahallelerdeki okullarda ise, 5, 10 hatta 20, 30 dakikayi buluyor, zil caliyor, tek ayak uzerinde duran ogrenci cok yoruldugu halde zarar goren ogrenci hala affetmiyor, kin ve intikam dolu gozlerle zevk alarak tek ayak uzerinde duran ogrenciye bakiyordu.
Bu durumda ben bir bahene ile cezayi sona erdiriyordum.

Elbette istisnalari olabilir, ama ben ogretmen arkadaslardan da bu gibi ornekler bekliyorum. Ama bu yazdiklarimin , bazi istisnalar olsa bile genel oldugunu tahmin ediyorum.

Fakir ailelerin cocuklari, mahrumiyetler yasiyorlar, her istediklerine kavusamiyorlar, anne ve babalrinin yasadiklari zorluklari yakinen goruyorlar. Tum bunlar merhabet, empati duygularini gelistiriyor.
Buradaki kisilere soruldugunda "piyangodan buyuk ikramiye sana ciksa ne yaparsin" diye genelde "muhtac olanlara veririm" seklinde cevap alinacaktir.

Buradan sosyo-ekonomik yonden iyi durumda olan aileler ve onlarin cocuklari merhametsizdir, egoisttir, anlami cikarilmamali.

Ama ben ozellikle bir kisim TV programlarinda  bencilligin, alttakini ezmenin, usttekine yalakalik yapmanin her turunun ozendirildigi gunumuzde bir takim degerlerimizden bilincli olarak uzaklastirildigimizi dusunuyorum.
Canakkale Savaslarinda esirlere iyi yiyecegini "onlar boylesine alisiktir" diyerek verip kendisi kuru ekmek yiyen bir milletin torunlari simdilerde ne hale dustuler?
Simdi bir dede ve nine zengin cocugundan olan torununun, zengin olmayan cocugundan olan torununun cikolatasini yemesi karsisinda cikolatasi yenen torununun icini ceke ceke yarim saat aglamasini gonul rahatligiyla seyredip suclu olan torununun sucunu gizleyerek "biz yedik" diyerek sucu ustlenecek hale geldiler, getirildiler.
Evet, 6 yasindaki o kiz torununun cikolata diyerek aglamasi onlarin derdi degil, gidip bakkaldan bir cikolata alarak aglamasini durdurmak dertleri degil, en azindan kucaklarina alarak opup gozyasini silmek dertleri degil, dertleri suclu olanin sucunu gizlemek.
Zengin torununun, fakir torunu ile kavga etmesi karsisinda hakli haksiz demeden zengin torununu kayirir hale gelen bu insanlar kendiliginden bu hale gelmedi.
Zengin cocugunun her turlu hiperaktif davranisina sesini cikarmayan bu dede ve nine, melek gibi cocuklara sahip fakir cocuguna "Allah'ini seversen bayramda gelme" diyebilecek kadar alcalabiliyor.
Evet, bir kisim insanimiz icin yegane olcu, menfaat.
Kisi basi milli gelir 50 000 $ da olsa benim icin bir sey ifade etmiyor.
Her toplumda zengin ve fakir olmustur, olacaktir. Onemli olan fakiri de zengini de koruyacak bir sistem getirebilmek, nemelazimciligi azaltabilmektir.
Saygilar

M. Kadir

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
u.karacan
Uzman Üye

Performans: 210
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 31 Temmuz 2008, 09:14:12 »

para toplumda sınıf ayrımı yapar.zengin ya da fakir olmak ayrımında önemli olan bu sıfatların insanların diğer kişilik özelliklerinin sonrasında değerlendirmeye tabi tutuluyor olmasıdır.bunun sağlanması için gerekli davranışları göstermeli ve toplumsal eğitime katkı sağlamalıyız.

Ne kadar bilirsen bil,söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır.(hz.Mevlana)
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic