Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yükselti- Ağaç türleri arasındaki ilişkide kavram karmaşası  (Okunma Sayısı 4588 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
canelvan
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 20 Şubat 2011, 06:51:17 »

Merhabalar,

23 Ocak' ta yapılan Öz-De-Bir YGS denemesinde, yükseklere çıkıldıkça geniş yapraklı ağaçlardan iğne yapraklılara olan gidiş, sıcaklık etkisine bağlanmıştı.

Fakat; az önce incelemeye başladığım Bilfen Yayıncılık' a ait soru bankasında aynı olay Nem etkisi ile açıklanmıştır.

Öğrencilerin ve gönüllü olarak İTÜ' nün öğrenci projesi altında Coğrafya anlatan benim de kafamı karıştıran bu olayı aydınlatmanızı rica edecektim.

Teşekküler, iyi çalışmalar.

Can Elvan Özkan

(Bu yazıyı yazarken tekrar incelediğimde soruyu, farklı bir bakış açısıyla ele alındığını gördüm konunun. Yükseldikçe görülen değişim, yanılmıyorsam, her zaman sıcaklıkla ilgili.
Fakat aynı yükseltide, dağın iki farklı yamacında farklı bitki türlerinin görülmesi neme bağlanabilir. Doğru mudur ? )
nil27
Üye
**

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 20 Şubat 2011, 07:02:00 »

yükseklere doğru gidildikçe ağaçların geniş yapraklıdan iğne yapraklıya doğru geçmesi,sıcaklığın düşmesi ile ilgilidir.iğne yapraklı ağaçlar soğuya daha dayanıklıdır. bir dağın iki yamacında farklı bir durum varsa buna bakı etkisi deriz. kuzeyyarımkürede dağların güneye bakan yamaçları güneş ışınlarını dik ve dike yakın aldığından kuzey yamaca göre daha sıcaktır.bu nedenle orman üst sınırı yani ağaçlar güneyde 2000m.ye kadar görülürse kuzey yamaçta 1800m. de pes eder.bu da sıcaklıkla ilgilidir. eğer bir yamaç denize doğru bakıyorsa o yamaçta nem isteği yüksek bitkiler görülür dağın arka yamacında ise daha az nemcil türler.bunda da etkiliolan faktör dağların denize doğru uzanışı veya denize dönük yamaç olarak adlandırılır.
musebay
Uzman Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 20 Şubat 2011, 10:31:39 »

Yükselti arttıkça sıcaklık azaldığı için yağış oluşumu artar. Bu yüzden yükselti arttıkça yağış miktarı arttığı için bitki örtüsü de artar. Örneğin iç anadolu bölgesinde bir dağ yamacının eteklerinde bozkır bitki örtüsü hakimken, yükseldikçe geniş ve iğne yapraklı orman örtüsüne rastlayabiliriz.
nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 20 Şubat 2011, 11:23:14 »

KONUYA GÖRSELLİK KATMAK İÇİN BİR KAÇ RESİM.

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic