Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yine paralel ve meridyen sayısı!  (Okunma Sayısı 7800 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17 Kasım 2009, 21:50:33 »

9. sınıf Coğrafya kitabında paralel ve meridyen sayılarıyla ilgili olarak "belli bir sayısı olmayıp sonsuz sayıda çizilebillir.Birer derece aralıkla çizilirse 360 meridyen, 180 paralel elde edilir." anlamında ifadeler var.Biz mi yıllardır yanlış öğrenip öğretiyoruz yoksa kitabı yazan arkadaşlar bizim bilmediğiimiz bir malumata mı vakıflar?

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
sbicici
Uzman Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

büyük zekalar birlikte düşünür

« Yanıtla #1 : 18 Kasım 2009, 08:45:00 »

paralel ve meridyenler birer derecelik açılarla çizilir. kitabı yazan arkadaşlar sanırım paralelle enlemi; meridyenle de boylamı karıştırmışlar.şimdi 5 farklı kitap inceledim hepsinde de bu açıklama var.
coğrafya kitaplarını hazırlayan arkadaşlar sanırım bu siteye hiç bakmıyorlar kaç yıldır yapılan hatalar bitmedi.

"Şimdi mutluysak eğer ve gülümsüyorsak her güne ve aldırmıyorsak geçen saatlere kötülükler, uçurumlar, soğuk geceler ve yalnız günler geride kaldıysa ve kattıysak yüreğimizi yüreğimize, aynı anda nefes alıp veriyorsak, gözlerimiz yalansa günahsa başkasına, bu bizim eserimiz.. Haklı çıktı bak iç sesimiz.. Sen 'ben'im ben 'sen'sin. İkimiz bir'iz. ve ben çok sevdim ikimizi.."
piriii_reis
Sürekli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 20 Kasım 2009, 18:52:12 »

En doğrusu yazılmış.Dünyada sonsuz nokta vardır her noktanında bir paralel  ve meridyen değeri vardır.Ekvatora veya başlangıç meridyenine göre birer derece aralıklarla çizilirse 360 meridyen, 180 paralel elde edilir
yusufdukkel
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 21 Kasım 2009, 23:17:27 »

Konuyla ilgilenen pek olmadı sanırım. Arkadaşlar biz yıllardır yanlış mı öğretiyoruz ki!

adnankocabuga
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Sungurbey Anadolu Lisesi-ADANA

« Yanıtla #4 : 22 Kasım 2009, 08:08:17 »

En doğrusu yazılmış.Dünyada sonsuz nokta vardır her noktanında bir paralel  ve meridyen değeri vardır.Ekvatora veya başlangıç meridyenine göre birer derece aralıklarla çizilirse 360 meridyen, 180 paralel elde edilir

bir meridyeni yarım çember olarak düşünürsek bu meridyen izerinde merkezi gören her 1 dercelik yay 1  paralel olarak alınır. bu durumda 180 paralel olur. paralelin nokta olarak alındığı yer sadece kutuplardır.çünkü kutup noktaları ekvatora göre merkezi 90 derecelik açı ile görür.bu durumda sonsuz paralel vardır sözü yanlış olur.ancak dünya üzerinde  birbirine paralel olan sonsuz çizgi çizilebilir.

Coğrafya;yeryüzünün kullanım kılavuzudur.
piriii_reis
Sürekli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 22 Kasım 2009, 14:16:13 »

hocam prof. dr. Mesut Elibüyük "matematik coğrafya" kitabında benim söylediğim gibi anlatmış biz pararlelleri dilediğimiz kadar çizebiliriz pararlellerin çakılı bir değeri yoktur.enlem paralel birbirinden farklı meridyen boylam birbirinden farklı şeyler öncelikle bunu bilmek gerekiyor liselerde öğretilen veya öğrenilen gibi değil.Söylediğim kaynağa bakarsanız çok güzel anlatılmış hocam
saygılar
ahmet porsuk
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 22 Kasım 2009, 20:06:45 »

hocam prof. dr. Mesut Elibüyük "matematik coğrafya" kitabında benim söylediğim gibi anlatmış biz pararlelleri dilediğimiz kadar çizebiliriz pararlellerin çakılı bir değeri yoktur.enlem paralel birbirinden farklı meridyen boylam birbirinden farklı şeyler öncelikle bunu bilmek gerekiyor liselerde öğretilen veya öğrenilen gibi değil.Söylediğim kaynağa bakarsanız çok güzel anlatılmış hocam
saygılar

hocam mesut hocanın bu kitabı oldukça ünlüdür Smiley
ama o ünü nası elde ettiiğini bizzat kendi öğrencileri size daha iyi anlatır 
 yusuf hocam bir kere tartısmıstık bu konuyu kesin sonuclarda vardı ama kitaplarda  malesef belirttiğiniz gibi hatalar olabiliyor belki zamansızlıktan belki dikkatsizlikten.
yusufdukkel
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 22 Kasım 2009, 20:43:03 »

360 derecelik tam daire açısını dikkate aldığımızda elde edilen 360 meridyeni bizler açısının derecesi ile adlandırıyoruz. Diyelim ki 1200 tane meridyen çizdik. Bunları nasıl adlandıracağız acaba? Aynı şekilde sonsuz sayıda çizilebilecek paralelleri de adlandırmak imkansız!

ahmet porsuk
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 22 Kasım 2009, 20:54:05 »

360 derecelik tam daire açısını dikkate aldığımızda elde edilen 360 meridyeni bizler açısının derecesi ile adlandırıyoruz. Diyelim ki 1200 tane meridyen çizdik. Bunları nasıl adlandıracağız acaba? Aynı şekilde sonsuz sayıda çizilebilecek paralelleri de adlandırmak imkansız!
zaten paralel ve meridyenlerle bu adlandırılamayacağı için enlem ve boylamlara ihtiyaç duyuyoruz öğretmenim.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic