Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yıldız Projeksiyon nedir?  (Okunma Sayısı 10833 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
tunctunc
Uzman Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 20 Ocak 2008, 21:12:22 »

Merhaba sevgili Ögretmenlerim.
Geçenlerde isim vermek istemiyorum ama piyasada sıkça kullanılan yeni basılmış konu anlatımlı öss kitaplarının birinde "Harita Bilgisi" konusu içinde projeksiyonları anlatırken silindir, koni ve düzlem prejeksiyona ek olarak "yıldız projeksiyon" da yazıyor ama her hangi bir açıklaması yok.
Benim aklıma şekil itibariyle "parçalı projeksiyon" geldi ama tam olarak bilmediğim için emin değilim..
Siz ne dersiniz bu konuda?

Ben Mevlana değilim, adam ol öyle gel....
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 20 Ocak 2008, 21:53:52 »

Eski köye yeni adet getirmişler. Hayırlı olsun!

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #2 : 20 Ocak 2008, 21:54:15 »

Öğretmenim; böyle bir projeksiyon var.  İzdüşümlerin görüntüsü, yani harita aynı yıldıza benziyor. Ama özellikleri hakkında bir şey diyemeyeceğim. yabancı dil(ing) bilen varsa link aşağıda. Açıklayan olursa biz de özelliklerini öğreniriz.   Wink

http://www.progonos.com/furuti/MapProj/Normal/ProjInt/ProjStar/projStar.html

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #3 : 20 Ocak 2008, 22:23:32 »

Örneklerini sunayım bende bu projeksiyonun

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 20 Ocak 2008, 22:27:20 »

Sitenin çevirisinide yaptım ama anlamsız geldi bana isterseniz yayınlayayım.

albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #5 : 20 Ocak 2008, 22:28:50 »

Genel hatlarını yayınlayabilirseniz iyi olur hocam..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 20 Ocak 2008, 22:41:09 »

sayfanın tam çevirisi bu günah bende değil haberiniz olsun . Kullandığım programda
 Smiley

Yıldız projeksiyon
Tanıştırma
Birçok karasaldan beri kuzey kutubunun çevresinde bölge konsantredir Biraz Yıldız gibi Sözü kesilmiş projeksiyon yapmayı tasarlandı Bölüm ya da bir az çok dairesel olarak kuzey yarımkürenin tümü Biçimlendirip yerleştiren yuvarlakça kısımlarda kalan yüzeyi yarın çevresinde O yerine bir sırada. Tabi ki için Sıradan harita tek kuzey kutupsal Yön Ilginç ve antartika Her zaman böl. Biraz projeksiyonlar okyanusla ilgili bölgeyi vurgularlar Bu biçimi tersine çevirerek

Birçok gök haritası aslında işe alan compositestir Azimuthal Ya da yakın azimuthal projeksiyon için Sınırlı olan merkezi "göbek" Bir soyut paralelle. Yuvarlakça kısımlar farklı olarak tasarlanırlar Fakat sık sık göbekin paralel aralıklı dizmesini muhafaza et

Erkenci harita: Jäla projeksiyonlar; Ger ve petermann
Yıldız biçimlendirdi , leonardo da vinciyle haritalar büyük ihtimalle işlerden çıkarlar ppP 1514 ppP ve (1556) guillaume le testu  
Jäun mümkün yeniden yapılanması; Ger's ppP ayrıldı ve petermann projeksiyonlardır 

Moderni tasarladığı en erkenin birisi uzlaşma projeksiyondu G.jäla basılı; (1865) ger. Onun kutupsal yönünde tüm Göbek yarıküredeki meridyenler düz bir durumda aralıklarla dizen düz çizgilerler Fakat farklı teraziyle; Ekvator ve sekiz soyut Meridyenler sekiz üçgensel sektörü tanımlarlar. Bundaki paraleller Yarıküre düz çizgiler sektör sınırlarda kırılırlar mı Dikey ve her sektör boyunca eşit olarak aralıklarla diz Merkezi meridyen. Dış yarıküre sekiz üçgen mirroringi içerir Göbek sektör bundan dolayı paraleller için basit düz çizgiyle

Meridyen boundingden beri sektörler düz bir durumda göbeği aralıklarla dizilmezler Sekizgen şeklinde yarıküre düzensizdir ve yuvarlakça kısımlar farklılık gösterirler Genişlik ve uzunluk; Daha sonraki yıldız projeksiyon genellikle symmetric yuvarlakça kısımlara sahiptir

Petermann Hemen hemen (1865) hemen Jäu üret; Ger öneridir fakat geniş ölçüde haritayı modifiye et Göbek ve dış yarıküre için ayrı projeksiyon yöntemle:

Göbek yarıküre bir sıradanı kullanır Azimuthal Aynı uzaklıktaki Projeksiyon
Sekiz özdeş yuvarlakça kısımda dış yarıküre bölünür ppP çatışan tanımları bulmama rağmen
Her yuvarlakça kısımda merkezi meridyen bir düzdür Dizin; Tüm diğer meridyen düz çizgilerdir ekvatorda kır
Her yuvarlakça kısımda paraleller eş merkezliler , dairenin kavisleri aralıklarla dizdi Tıpkı göbek yarıkürede
Hemen hemen unused jä Ger ve petermann projeksiyonlardır Ne conformal ne de eşit bölge mi

Klasik berghaus harita 
Berghaus yıldız projeksiyondur
Bu attractively biçimlendirdi , almanla projeksiyon yaratıldı 1879'daki hermann berghaus. Aslında bir özeldir Durum Petermann Beş yuvarlakça kısımla projeksiyon Sonuç olarak tüm paralel Eş merkezli eşit olarak daire ve meridyenlerin kavislerini aralıklarla dizdi Düz çizgi tüm fakat beş ekvatorda kır. Ayrıca Projeksiyon Kuzey yarımkürede tabi ki azimuthal fakat hiç bir Conformal Ne de eşit bölge
Diğer düzenleme mümkünür olmasına rağmen berghaus önerdi 56°de güney yarımküreye sözünü kes; E 128° E 160° W 88° W ve 16° W. Tümün bir sonucu olarak Belli başlı büyük kara parçası tek avustralya ve antartika bölünürler

--------------------------------------------------------------------------------

gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #7 : 20 Ocak 2008, 22:52:07 »

Tamam ben anladım. Hiçbir şey anlamadığımı anladım yani. Grin Grin Grin Grin Cheesy Cheesy Cheesy

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #8 : 20 Ocak 2008, 23:02:08 »

Daha önce duymamıştım..Gerçekten varmış demekki..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 21 Ocak 2008, 11:14:10 »

Daha önce duymamıştım..Gerçekten varmış demekki..
Arkadaşlar literatürde bu güne kadar böyle bir projeksiyon yöntemini ne okudum ne gördüm. İlk kez burda tunctunc öğretmenimin başlığında karşılaştım.
Bu tarz br çizim tekniği olabilir ama bu literatürde olmadığına göre bunu öğrencilerimize "sadece var olan ama literatürde geçerli olmayan bir teknik" olarak bahsedebiliriz.

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 21 Ocak 2008, 12:12:12 »

Bence öğrencilere ders kitaplarında olmayan bilgilerden bahsetmeyelim. Çünkü ÖSS'de ders kitaplarından sorumlu olacaklar.
gamarcoba
VIP Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 21 Ocak 2008, 13:16:22 »

Bence öğrencilere ders kitaplarında olmayan bilgilerden bahsetmeyelim. Çünkü ÖSS'de ders kitaplarından sorumlu olacaklar.

hocam size katılıyorum...ösym miz!!! bu tür akademik bilgileri tanımıyor!!!

Insanlar yasadikca ihtiyarladiklarini sanirlar, halbuki yasamadikca ihtiyarlarlar....
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic