Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: yerel saat hesaplamaları ile ilgili bir soru  (Okunma Sayısı 3739 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
denizyıldız
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 31 Ocak 2010, 19:42:18 »

iki meridyen arasında zaman farkının her yerde eşit olmasının nedeni çizgisel hızın Ekvator'dan kutuplara doğru gidildikçe azalması mı yoksa açısal hızın her yerde eşit olması mı? Bugün bir kpss ye hazırlanan bir öğretmen arkadaşım sordu ben çizgisel hız cevabını verdim ama o bana açısal hızın buna neden olduğunu söyledi kurstaki coğrafya öğretmeni öyle demiş cevabınızı bekliyorum.
e.cografya
Sürekli Üye

Performans: 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 31 Ocak 2010, 21:13:54 »

Kutuplara doğru gidildikçe meridyenler arasındaki mesafe azalmasına karşın 4 dakikalık zaman farkının değişmemesi çizgisel hız ile açıklanır.
Ancak bir enlem boyunca ardışık iki meridyen arasındaki zaman farkının hep dört dakika olması açısal hız ile açıklanabilir.
fsecilmis
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 31 Ocak 2010, 21:31:13 »

ikisi de  aynı  şey sayın hocam..   dünya üzerindeki sabit  her nokta, 24 saatte 360 derece dönüyor. ekvatordaki hızlı dönüyor, kuruplara yaklaştıkça hız  azalıyor, ama sonuş 24 saatte  her  yer için bir  tur dönüş demektir..
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 31 Ocak 2010, 22:01:18 »

Dünya üzerindeki tüm noktalarda açısal hızın aynı olmasının nedeni(dünya üzerindeki her nokta 24 saatte 360 derece döner.) Yani 1 derece 4 dk da geçilir. Bunun temel nedeni çizgisel hızın ekvatordan kutuplara doğru azalmasıdır.
denizyıldız
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 31 Ocak 2010, 22:17:56 »

teşekkür ederim teşekkür ederim öğretmenlerim
denizyıldız
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 10 Şubat 2010, 08:25:00 »

Dünya üzerindeki tüm noktalarda açısal hızın aynı olmasının nedeni(dünya üzerindeki her nokta 24 saatte 360 derece döner.) Yani 1 derece 4 dk da geçilir. Bunun temel nedeni çizgisel hızın ekvatordan kutuplara doğru azalmasıdır.
hocam açısal hızla hesaplıyorsunuz sebebinin çizgisel hız olduğunu söylüyorsunuz.
inkonsekant
Deneyimli Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 10 Şubat 2010, 14:12:49 »

bahsedilen durum açısal hızla ilgilidir.
denizyıldız
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 10 Şubat 2010, 20:35:59 »

bahsedilen durum açısal hızla ilgilidir.
ee o zaman ben hala sorumun cevabını alamadım
megane
Uzman Üye

Performans: 31
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 10 Şubat 2010, 20:48:36 »

ikisi de  aynı  şey sayın hocam..   dünya üzerindeki sabit  her nokta, 24 saatte 360 derece dönüyor. ekvatordaki hızlı dönüyor, kuruplara yaklaştıkça hız  azalıyor, ama sonuş 24 saatte  her  yer için bir  tur dönüş demektir..

Ne olursan ol kendin ol, özgün ol.. MEGANE II HB
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic