Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yeni 10.sınıf coğrafya kitabı sayfa 52'deki Şekil 2.10 sizce doğru mu?  (Okunma Sayısı 7537 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kontinental
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 13 Eylül 2011, 20:32:22 »

Başlıktan da anlaşılacağı gibi bu şeklin amaca uygun olmadığını düşünüyorum. Sizler de görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.
ARTOVA
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 14 Eylül 2011, 21:19:36 »

birinci şekil için,"ekvatoral bölgede dikey dağılış" denseydi daha doğru olurdu. ikincisi doğru.
dreamer99
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 14 Eylül 2011, 21:47:13 »

amaç: sıcaklık ile bitki örtüsü arasındaki ilişkiyi kavratma

bir dağın yamaçlarında böyle bir durumu göremeyiz. bunu konuyu işlerken belirtirsek sorun olmayacaktır sanırım hocam...

birinci şekil için,"ekvatoral bölgede dikey dağılış" denseydi daha doğru olurdu. ikincisi doğru.

ekvatoral bölgede de böyle bir dikey dağılış olmadığını düşünüyorum...

DEÜ
kontinental
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 14 Eylül 2011, 22:08:12 »

Tundra bitki örtüsü yaklaşık 70-80 derece enlemlerinde  ve tropikal yağmur ormanları Ekvator çevresinde görülen bitki örtüsü olduğuna göre, aynı dağ yamacı üzerinde hem yağmur ormanlarını hem de tundra bitki örtüsünün gösterilmesi doğru olmaz. Diğer bir husus ise; belirli bir yükseltiden sonra alpin çayırların görülmesi gerekir ki şekilde bunu göremiyoruz.
alfred
Uzman Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Herkes için coğrafya

« Yanıtla #4 : 15 Eylül 2011, 16:47:38 »

Yatay dağılışta madem tundra konuldu niye ekvatordan sonra savanlar ve çöl bitkileri yok. Dikey dağılışta geniş yapraklılardan sonra karışık ormanlar olmalıydı. iğne yapraklı ormanlardan sonra orman sınırı keskin biçinde ayrılmamalıydı yani tek tük ağaçlar görülmeliydi ondan sonra da alpin çayırlar gelmeliydi.
sibel032
Uzman Üye

Performans: 35
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 15 Eylül 2011, 16:54:12 »

Benden uzun yaşayacaksınız Smiley Tam ben yazıyordum. Bu keskin kuşaklar nerde görülüyor? Kolay öğrenilmesi için abartıp görselleri fazla basite indiriyoruz.

Hayatta en büyük zenginlik sevimli bir evlat, sevgi dolu bir eş. Elhamdülillah...
alfred
Uzman Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Herkes için coğrafya

« Yanıtla #6 : 15 Eylül 2011, 17:49:36 »

bir eksiklikte örneği verilen ağaçlarla ilgili. Mesela Tropikal ağaçlar geniş yapraklı ağaçlarla aynı boyda, iğne yapraklı ağaçlardan daha kısa boylu gözüküyor. Bir tür ölçek konulmalıydı.
fatma yolcu
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 15 Eylül 2011, 18:07:02 »

desenize yine hata düzelteceğiz
kitaplar yine yetersiz kalacak
suayipalp
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 15 Eylül 2011, 19:43:35 »

meşhur deve meselisini bilirsiniz neresi doğru ki....... diyeceğim ancak sonra arkadaşlar bana kızacak hükümeti eleştiriyorsun diye.... Sadece allah bunları islah etsin diyorum

coğrafya kitapla öğrenilmez.... ayakla öğrenilir....
sibel032
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 15 Eylül 2011, 21:14:55 »

Yine de haksızlık etmeyelim. Ders kitaplarında büyük bir gelişme söz konusu. Çok eksik var ama her yeni basımla daha kaliteli bir kitap ortaya çıkıyor. Bu eksikliği en iyi öğretmenler tespit edebilir sanırım.

Hayatta en büyük zenginlik sevimli bir evlat, sevgi dolu bir eş. Elhamdülillah...
cemil01
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 15 Eylül 2011, 21:46:30 »

bitki formasyonları gösterilirken savan,maki(aslınnda kızılcam tahribi sonucu yerlesen türler garig vs.) cöl formasyonları (her ne kadar yagış indeksi de katılsa bitki örtüsüne göre)ve alpin cayırlar atlanılmıs sekil ancak kpss gibi kurslarda calakalem cizilmis gibi. ögrenci böyle bir yer var mı diye sorsa acıklaması da zor.tundralar hep yukseklerdr olacak degil ya.dünya fiziki haritasında sibirya tarafları yesil renk ve tundra alanları fazla.hepimize kolay gelsin.
ringside
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adasokağı Anadolu Lisesi / ADANA

« Yanıtla #11 : 16 Eylül 2011, 09:42:10 »

Yeni gelen kitapların daha kaliteli olduğu inancında değilim açıkçası. Beğenmediğimiz komisyon kitabı bile bu yatay dikey dağılışı daha iyi verirken. Asıl haksızlığın canım ülkeye yapıldığını düşünüyorum.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür Ve bir orman gibi kardeşcesine!..
rosan
Üye
**

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 17 Eylül 2011, 06:01:57 »

arkadaşlar bu kitapları nasıl beğeniyorlar anlamıyorum.9 sınıf kitabı kaç kişi hakkıyla bitirebiliyor acaba.10 sınıf konuları bi dünya sonra türkiye hep aynı şeyler.11 biyoloji 12 son konuları kim işliyor acaba.son olarak coğrafya 9.10.11.12 diye  olmaz.ülkeler coğrafyası dersi olsa vb.
sibel032
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 19 Eylül 2011, 11:36:31 »

yeni kitaplar bugün elime geçti. böyle kitap olamaz. yeni kitaplarda çok değişiklik olmayacağını düşünmüştüm pozitif yaklaşımım geçen yılki kitapları beğenmemden kaynaklanıyordu. kitaplar tam anlamıyla rezalet. Birşeyler yapmamız lazım.

fromtel
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 20 Eylül 2011, 20:56:25 »

kesinlikle yanlış.Bölge bölge  dikey dağılışlar farklılıklar gösterir.Kabaca bir örnek akdeniz dağlarının denize bakan yamaçlarında sıralama maki-geniş yap-iğne yap-alpin çayır şeklinde iken diğer içe bakan yamaçta bozkır-geniş yap-iğne yap-alpin çayır dır.zaten bu şekildeki gibi bir dikey dağılış gerçek değil.Enleme göre yatay dağılış doğru
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic