Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yağış - Soğuk Okyanus Akıntısı İlişkisi  (Okunma Sayısı 4694 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
tefra
Uzman Üye

Performans: 76
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 23 Mart 2011, 19:05:26 »

Arkadaşlar, Yağış miktarı ile Soğuk Okyanus Akıntısı arasındaki ilişkiyi, hangi örnekle ya da nasıl kavratıyorsunuz?
Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler...
tefra
Uzman Üye

Performans: 76
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 26 Mart 2011, 21:25:58 »

sanırım derslerde bu duruma değinen bi arkadaş olmuyor. Smiley
efraim
Uzman Üye

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 27 Mart 2011, 10:45:40 »

hocam bu duruma ben de araştırma yapacağım, neticeye ulaşınca paylaşırım...saygılaarımla...Konuyu testte görünce önemli olduğuna kanaat getirdim... benim de eksikliğim varmış dedim kendi kendime...

Tekirdağ Belediyesi Ana.Öğretmen Lisesi
SEDATOYKU
VIP Üye

Performans: 226
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 29 Mart 2011, 18:38:39 »

Soğuk su akıntılarının yağışı azaltan bir etkisi vardır. Soğuk akıntılar havayı alttan soğutarak alçalıcı hava hareketlerine neden olurlar. Havanın alçalması yağış oluşumunu engeller. bu duruma örnek olarak Güney Afrika'nın batısında Namib kıyılarını vere biliriz. Bu kılılardaki Benguel akıntısının etkisi ile kıyıda Namib Çölü oluşmuştur. (bu çölün oluşmasında Dinamik yüksek Basınç alanını da etkisini göz ardı etmemek gerekir)Benzer durum Güney Amerika'nın batı kıyıları içinde geçerlidir.
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 29 Mart 2011, 19:06:21 »

Soğuk su akıntıları deniz yüzeyini soğutarak havanın nem taşıma kapasitesini azaltır.Soğuk su akıntıları deniz kenarlarında çöl oluşumuna neden olmuşlardır(DYB birlikte).Bu durumun en güzel örneği Şili'deki Atakama çölüdür.Dünyanın en kurak çöllerinden olan Atakama çölü Pasifi kıyısındadır.Burada Peru(Humbolt) soğuk su akıntısı etkilidir.Deniz kenarlarında oluşan bütün çöllerin bulunduğu yerlerde soğuk su akıntısı vardır..
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic