Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Uludağ oluşum türü açısından volkanik bir dağ mıdır?  (Okunma Sayısı 24518 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tasdelenİ.
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özel İdare Anadolu Lisesi Şahinbey/GAZİANTEP

« : 06 Şubat 2012, 20:49:04 »

Arkadaşlar Uludağ'ın oluşum türü volkanik mi? Sanırım üniversite yıllarından hatırladığım kadarıyla batolit bir yapı olması gerekiyordu! Kaynaklarda çok fazla geçmiyorda ondan sizinle paylaşayım dedim...
c.soyal
Uzman Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

hayat mavidir.

« Yanıtla #1 : 07 Şubat 2012, 05:26:44 »

Kesinlikle Uludağ patlamamış bir volkandir.

hayatı/ ben hep/ mavi sanmıştım/ bilmedim ki / laciverte beyaz katmışlar.
ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 07 Şubat 2012, 08:22:50 »

Uludağ Paleozoik yaşlı mermer bir kabuk içerisine sokulmuş granit ve granodiyorit gibi iç püskürük kayaçlardan oluşan bir batolittir. Bir kütlenin volkan olabilmesi için dış püskürük kayaçlardan olması grekir. O nedenle her volkanik kayaç muhakkak bir volkan gerektirir diye bir kural yoktur.
ringside
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Adasokağı Anadolu Lisesi / ADANA

« Yanıtla #3 : 07 Şubat 2012, 17:35:42 »

Evet üniversiteden hatırladığım kaynaklara göre uludağ bir batolittir.

bazı kaynaklarda uludağ ve köroğlu dağları volkanik dağ olarak geçiyor ama ben öğrencilerime volkanik dağları sıralarken uludağ ve köroğlu dağlarını özellikle belirtmiyorum.

Aksine ben de öğrencilere altını çizdire çizdire volkanik olduğunu belirtiyorum. Malum artık YGS de yorum sorusundan ziyade bilgi sormaya başladılar. geçen seneki ygs yi hatırlarsak.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür Ve bir orman gibi kardeşcesine!..
lores
VIP Üye

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« Yanıtla #4 : 08 Şubat 2012, 09:48:18 »

evt Uludağ ın bir batolit olduğunu ve üst tarafındaki örtü tabakasının sonradan asınma ile kalktığını hatırlıyorum

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” M. K. ATATÜRK
abisal
Uzman Üye

Performans: 102
Çevrimdışı Çevrimdışı

Hayat Beynimizdeki Bulmacayı Doldurma Çabasıdır...

« Yanıtla #5 : 09 Şubat 2012, 21:40:30 »

uludağ batolit kütlenin üzerindeki tabakalrın aşınmasıyla ortaya çıkmış bir dağ kütlesidir.
hatta şehrin bir kısmı aşınım sonrasında birikim alanı olan dağ eteği ovası üzerinde kurulmuştur...
bu bakımdan uludağ iç volkanik kütledir...
iskender
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 10 Şubat 2012, 09:47:09 »

uludağ gibi ankara kalesinin bulunduğu tepe de iç volkanizmaya örnektir
ihsancicek
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 10 Şubat 2012, 12:46:21 »

Sayın Hocam, Ankara kalesi ve çevresi iç püskürüklerden değil andezit gibi dış püskürük kayaçlardan oluşmaktadır. Ama bu tepe bir volkan konisi olmayıp andezit akıntılarından oluşmaktadır.
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 10 Şubat 2012, 16:39:52 »

Sayın Hocam, Ankara kalesi ve çevresi iç püskürüklerden değil andezit gibi dış püskürük kayaçlardan oluşmaktadır. Ama bu tepe bir volkan konisi olmayıp andezit akıntılarından oluşmaktadır.

İhsan Hocam Ankara Kalesi,Afyon Kalesi gibi kütleler birer Neck değil mi ben mi yanlış biliyorum?

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
ihsancicek
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 10 Şubat 2012, 17:44:34 »

Hayır. Burada Timurlenk ve Kale Tepe isminde iki tepe bulunmaktadır. Aralarında da Bentderesi akmaktadır. Bu tepeler andezitten oluşmaktadır. Ankara çevresinde pek çok volkanik akıntı bulunmasına rağmen volkanik bir cihaz bulunmamaktadır. Bunlar faylar ve çatlaklar boyunca çıkan dış püskürüklerdir. Ankara çevresinde sadece Köroğlu dağları üzerinde iki krateri bulunan volkanik bir dağdır. Ankara'daki Kale Tepe ve Timurlenk Tepe ve aradaki vadi gerçekte bir epijenik yarma vadi oluşumu sırasında oluşmuştur. Yani tepelerin oluşumu volkanik bir olayla değil akarsu aşındırması ile ilgilidir. Bu konuda Reşat İzbırak'ın Jeomorfoloji ve Sistematik Jeomorfoloji kitaplarına bakabilirsiniz.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic