Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ülkemizde gayzer var mı?  (Okunma Sayısı 12464 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yesilm77
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 04 Aralık 2007, 22:38:39 »

sayın hocalarım ülkemizde gayzer yok diyor ve o şekilde öğretiyoruz.bizim ülkemizde hiç gayzer yokmudur.jotermalden farkı nedir.bilen hocalarımdan yardım bekliyorum
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 04 Aralık 2007, 23:12:00 »

Gayzerler suyun çıkış tarzına göre diğer kaynaklardan çok farklılık gösterirler. suları aralıklı olarak fışkırarak çıkar. genellikle volkanik sahalarda görülürler.ülkemizdede bu tip oluşumlu kaynak yoktur. jeotermal kaynaklar ise su buharı ve su buharı sukütlesi karışım halinde meydana gelir ve gayzerdeki gibi kesintiler olmaz. ayrıca jeotermel enerjide suların menşei yerüstünden sızan sular değil jüvenil sular. yani dünyanın oluşumu esnasında tabkalırın arsında sıkışmış olan sulardır. ayrıca jeotermal kaynakları genelde insanlar tarafından sondaj faaliyetleri ile yeryüzüne çıkarlar.

WALLES
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 05 Aralık 2007, 08:23:25 »

burda yoookkk
izlanda da vaaaaaaaaaa
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #3 : 05 Aralık 2007, 08:48:27 »

Bana göre var.Nevşehir Acıgöl Maarının kenarındaki sıcak su kaynağının(çeşme gibi düzenlemişler) durup durup fışkırdığını gözlerimle gördüm.Gazi Üniversitesinden şu anda ismini hatırlamadığım seminer hocası bunun Gayzer olacağını bizzat kendisi söyledi.Bu gölü gezenler ve görenler bu durumu görmüşlerdir.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
ferhatca80
Uzman Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Balıkesir

Site
« Yanıtla #4 : 05 Aralık 2007, 08:53:17 »

ben de nevşehirde gördüm.bir de DGNY arkadaşım bu jüvenil sular olayını biraz açıklarmısınız. biz öğrencilere jeotermal kaynkların yüryüzünden sızan suların mağmaya yakın kısımlarda ısınmasıyla oluştuğunu öğtetiyoruz. 10. sınıf kitabında da bununla ilgili bir etkinlik de var
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #5 : 05 Aralık 2007, 09:02:22 »

ben de nevşehirde gördüm.bir de DGNY arkadaşım bu jüvenil sular olayını biraz açıklarmısınız. biz öğrencilere jeotermal kaynkların yüryüzünden sızan suların mağmaya yakın kısımlarda ısınmasıyla oluştuğunu öğtetiyoruz. 10. sınıf kitabında da bununla ilgili bir etkinlik de var

Jüvenil sular mağmandan buharlaşan nemin yoğuşarak yeraltında oluşturduğu sıcak sulardır,bu sulara gün görmemiş sularda denilir çünkü bu sıcak sular yeryüzeyinden gelmemişlerdir oluşumları tamamen yerin derinliklerindedir kaynakları  mağmanın su buharıdır..

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #6 : 05 Aralık 2007, 09:04:22 »

Geçen ay gezide acıgölü inceledik ama ben kaynak göremedim. Ama incelememiz geneldi yani kıyısına kadar gidip çevresini doşaşmadık. Acaba belirgin bir yerde mi gunban hocam? Jüvenil su meselesini bende yeni duyuyorum eğer öyleyse jeotermelde tükenebilir bir enerji kaynağı olmaz mı?

Fahrettin ASPİRİN
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #7 : 05 Aralık 2007, 09:12:30 »

Geçen ay gezide acıgölü inceledik ama ben kaynak göremedim. Ama incelememiz geneldi yani kıyısına kadar gidip çevresini doşaşmadık. Acaba belirgin bir yerde mi gunban hocam? Jüvenil su meselesini bende yeni duyuyorum eğer öyleyse jeotermelde tükenebilir bir enerji kaynağı olmaz mı?
Öğretmenim zannederim siz tepeden baktınız.Karşı kenarda.Hatta yazın kıyısında köylüler adını bilmediğim bir şenlik yapıyorlar.Buharla birlikte çıkan suyun oluşturduğu yerde oluşan  sıcak çamur içinde çamur banyosu yapıyorlar.Büyük boyutlu bir fışkırma değil.Ama az da olsa buhar ve su durup durup fışkırıyor.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
hay
Deneyimli Üye

Performans: 33
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 05 Aralık 2007, 10:38:45 »

Türkiyede yok .En güzel örneğide slovenyanın bled yöresindeki gayzer dir.Burada gayzer e bağlı bir turizim potansiyeli bile var
ilay
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 05 Aralık 2007, 14:05:23 »

gayzer kaynakları aktif volkanların bulunduğu alanlarda oluşur.ülkemizde aktif volkanlar bulunmadığı için gayzer kayakları bulunmaz.ülkemizdeki sıcsk su kaynakları genelde fay kaynağıdır.
hakan08
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 05 Aralık 2007, 14:32:08 »

Kaynak : Doğal yolla, sondaj veya kuyularla jeotermal akışkan veya mineralli su,  gaz veya bunların birlikte elde edildiği yerleri

Jeotermal kaynak : Jeolojik yapıya bağlı olarak yerkabuğu ısısının etkisiyle sıcaklığı sürekli olarak bölgesel atmosferik yıllık ortalama sıcaklığın üzerinde olan, çevresindeki sulara göre daha fazla miktarda erimiş madde ve gaz içerebilen doğal olarak çıkan veya çıkarılan su, buhar ve gazlar ile yeraltına insan düzenlemeleri vasıtasıyla gönderilerek yerkabuğu veya kızgın kuru kayaların ısısı ile ısıtılarak su, buhar ve gazların elde edildiği yerleri,

Doğal mineralli su : Yerkabuğunun farklı derinliklerinde, uygun jeolojik şartlarda doğal olarak oluşan bir veya daha fazla kaynaktan yeryüzüne kendiliğinden çıkan yada çıkartılan, mineral içeriği, ve diğer bileşenleri ile tanımlanan; tedavi, şifa amaçlarıyla kullanılan içmece suyu, şifalı su, ve benzeri adlarla anılan içilebilir nitelikteki soğuk ve sıcak doğal suları,

Jeotermal alan: Yapılan bilimsel ve teknik çalışmalarla sınırları belirlenen ve üzerinde jeotermal kaynak veya jeotermal kaynakla birlikte mineralli suların bulunduğu alanı,

Jeotermal Sistem : Jeotermal alan oluşumunu sağlayan; beslenme alanı, akışkan, ısı kaynağı, rezervuar ve/veya zonu, örtü kaya ve boşalım alanının tümünü kapsayan, jeotermal kaynak ve/veya mineralli suların çıktığı ve/veya üretildiği, kendine özgü jeolojik yapısı, hidrojeolojik ve kimyasal özellikleri olan sistemi,

Jeotermal Rezervuar: Sıcaklık ve jeokimyasal açıdan doğal bir denge içinde bulunup bir bütünlük ifade eden, değişik şekillerde dışardan beslenen yarı açık veya kapalı sıcak su ve/veya buhar üretim ortamını,

Yukarıdaki tanımlara bakılırsa jeotermal kaynakların jüvenil olup olmadığı anlaşılır kanaatindeyim.
hakan08
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 05 Aralık 2007, 14:38:30 »

Ayrıca başka bir kaynağa göre; 

Jeotermal enerji , yeryüzünün kabuğunda bulunan ısıdır. Bu enerjiden, yer yüzeyine çıkan sıcak sular aracılığıyla yararlanılır. En eski çağlardan bu yana kullanılan kaplıcalar jeotermal enerjinin ilk kullanım alanlarıdır. Jeotermal enerjiden, kaynağın sıcaklığına bağlı olarak ısıtma uygulamalarında kullanılabilir ya da elektrik üretiminde yararlanılır. Elektrik enerjisi üretimi amaçlı santrallar 20. yüzyılın başlarından itibaren kurulmaya başlanmıştır.

Jeotermal enerji; kaynağın, dünya enerji tüketimine kıyasla çok büyük olması nedeniyle ve kullanılan sıcak suyun reenjeksiyon ile tekrar yer altına verilmesi koşuluyla yenilenebilir enerjiler arasında sayılır.

acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 05 Aralık 2007, 16:42:35 »

Öğretmenim zannederim siz tepeden baktınız.Karşı kenarda.Hatta yazın kıyısında köylüler adını bilmediğim bir şenlik yapıyorlar.Buharla birlikte çıkan suyun oluşturduğu yerde oluşan  sıcak çamur içinde çamur banyosu yapıyorlar.Büyük boyutlu bir fışkırma değil.Ama az da olsa buhar ve su durup durup fışkırıyor.
sayın hocam aralıklarla küçük  sıçramalar yaparak çıkan bir kaynak ta  pamukkalenin ilerisinde  var. belli ki fay kaynağı fakat fışkırarak çıkıyor.
http://www.karahayit.bel.tr/ksutesis-ana.asp

abisal
Uzman Üye

Performans: 102
Çevrimdışı Çevrimdışı

Hayat Beynimizdeki Bulmacayı Doldurma Çabasıdır...

« Yanıtla #13 : 05 Aralık 2007, 17:53:08 »

işte bir gayzer...

yesilm77
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 05 Aralık 2007, 20:05:36 »

teşekkürler arkadaşlar
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic