Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ülkemizde Fiyort Kıyı tipi var mı?  (Okunma Sayısı 15470 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
777777
Yeni üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 07 Ocak 2007, 21:04:51 »

Geçen gün Mynet'te ''Bilen Kazanır'' yarışmasında bir coğrafya sorusunda ülkemizde tek fiyort kıyı tipinin görüldüğü yer neresidir?diye soruldu.Şıklarda a)İnceburun b)Hamsilos c)Çandarlı d)İstanköy vardı.Ben şimdiye kadar ülkemizde fiyort kıyı tipi görülmez diye biliyorum ve böyle anlatıyorum.Düşüncelerinizi bekliyorum...
salp
VIP Üye

Performans: 815
Çevrimdışı Çevrimdışı

süleyman çelebi anadolu lisesi

« Yanıtla #1 : 07 Ocak 2007, 21:32:43 »

türkiyede hiç bir zaman buzullar deniz seviyesine kadar inmemişki görülsün.benzetme olabilir.
Karakoç
Deneyimli Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 07 Ocak 2007, 21:41:52 »

Sayın hocam; sorunun cevabı b)Hamsilos olmalıydı.

Bizzat gidip görmüşlüğüm var.Hamsilos limanı Ülkemizin tek fiyordu olma özelliğini taşıyor.
salp
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 07 Ocak 2007, 21:44:27 »

sayın karakoç buzullar etkili olmuş mu? yoksa haliç gibi benzerlik mi taşıyor bende hiç duymadım
yaykanat
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 07 Ocak 2007, 21:50:02 »

ben de yok diye biliyordum ama biraz araştırınca Sinop'un Hamsilos (Hamsaroz) körfezinin Türkiye'nin tek fiyordu olarak bilindiğini gördüm. Fakat pek inandırıcı gelmedi. Genellikle turizm sitelerindeki tur programlarında duyurdukları bir yer. fotoğrafta belli oluyor

salp
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 07 Ocak 2007, 21:50:42 »

googlde arayın ne sonuca ulaşacaksınız oluşumunda buzulların etkisi olmamış
seyhoglu
VIP Üye

Performans: 71
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 07 Ocak 2007, 22:00:38 »

Hocam bende görünümlü olduğunu biliyorum.Buzul etkisi yok diye biliyorum.
seyhoglu
tegagaic
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 08 Ocak 2007, 09:14:38 »

Buzul döneminde buzullar 50 derece kuzey enlemine kadar inmiştir dolayısıyla Türkiye kıyıları buzullardan etkilenmemiştir öyle ise nasıl fiyord tipi kıyımız olabilir?
cemre.
Sürekli Üye

Performans: 29
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 08 Ocak 2007, 09:19:07 »

Tıpkı haliç gibi benzerlik var.
sengül
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 08 Ocak 2007, 16:10:29 »

Bende yok diye biliyorum . Fakat TRT 1'de Sinop ilimizi tanıtan programda fiyort kıyı tipinin burada görüldüğü söylendi. Sanıyorum bir yanlışlık yaptılar. Çünkü buzullar 50.Güney enlemlerin altına inmedi
bresh
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 08 Ocak 2007, 16:22:00 »

Karadeniz turuna gittiğimde turist rehberi o kıyıdan geçerken anlatırken fiyortlu kıyı demişti ben kendisini uyardım fiyort buzulların oluşturduğu kıyı diye. Bana rehber kitaplarda öyle yazdığını ve bu yüzden okuduğunu anlatırmış yoksa herhangi bir coğrafi bilgisi yok herhalde bu yayınları hazırlayanların da bilgisi yok.
abisal
Uzman Üye

Performans: 102
Çevrimdışı Çevrimdışı

Hayat Beynimizdeki Bulmacayı Doldurma Çabasıdır...

« Yanıtla #11 : 08 Ocak 2007, 17:47:05 »

ben, Sinop ilimize öğrenci gezisi düzenlemiştim(2001)
hamsilos fiyordu denilen yeri gezdik ve inceledik,karaya doğru derinlemesine sokulmuş(ama son derece sığ) fyord gibi uzanan bir koy.
tıpkı İstanbul Haliç gibi yöresel benzetme isim kullanıyorlar...
(orası sualtı balıkçılığının aktif olarak yapıldığı, osmanlı donanmasının vakti zamanında rus donanmasından saklandığı, boylu boyunca yüzmenin inanılmaz zevkli olduğu doğa harikası bir yer...)
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #12 : 08 Ocak 2007, 20:34:00 »

GEZİYORUM
Norveç'i kıskandıran Hamsilos fiyordu
Denize dökülen çayı köprüyle aşıp, yeni yapılmakta olan manzaralı turistik tesisi geçince fiyordları ile ünlü kuzey ülkesi Norveç'i imrendirecek bir fiyordla, Hamsilos'la karşılaşıyorsunuz... Göze sığmayan ufuk hattı ile Karadeniz'in en ileri ucu Sinop ve Hamsilos fiyordundayız.

Birbirini takip eden koylar, kumsallar, ormanlar arasında Sinop'a yaklaşınca, sağınızdaki yol Gerze ve Samsun'a, solunuzdaki yol da Karadeniz'in en korunaklı limanına sahip yarımadaya giderken, havaalanı kavşağı karşınıza çıkıveriyor. Bu yolda tel örgülere paralel sağı takip ederek ilerlerseniz, hemen hemen eşi benzeri bulunmayan bir doğa yolculuğuna başlıyorsunuz. Burası "Hamsilos fiyordu" yolu. Ama öncesinde "Ak liman" adını taşıyan denizin içeri doğru haliç yaptığı olağanüstü bir doğa parçası var. Tekneler karşılıklı dizili, uyuyor gibi. Milli Park statüsündeki piknik alanında yemyeşil çimler ve ağaçların etrafına serpiştirilmiş banklı ahşap masaların yanıbaşına park etme imkanı bulunuyor. Hiç dalganın olmadığı, balıkçıların sakin ve ritmik bir biçimde ağları ayıkladığı bu cennette, insan fotoğraf çekmeye doyamıyor. Sinop'un az tuzlu denizinin çok lezzetli balıkları var. Barbun, kefal, izmarit, istavrit, farklı gözenekli ağlara takılanlar...
Burada tur otobüsleriyle gelip piknik yapanlara da rastlanıyor. İsterseniz 20 milyona bir tekne tutuyor, yol boyunca içine kayıkla girilebilecek mağaraları, eski hamam önü, Sarı ada ve kilise temelini, Hamsilos fiyordunu görüyor, denize giriyorsunuz. "Bora" adlı gezi ve balıkçı teknesinde yöreyi iyi bilen rehber balıkçı Cengiz Dikmen, her türlü soruyu yanıtlıyor. Denize dökülen çayı köprüyle aşıp, yeni yapılmakta olan manzaralı turistik tesisi geçince fiyordları ile ünlü kuzey ülkesi Norveç'i imrendirecek bir fiyordla karşılaşıyorsunuz. İsmi Hamsilos, büyükçe bir göl görünümünde denize açılan bir geçiş kanalı var ve merak uyandırıyor. Çevresi yemyeşil, yamaçlar ağaçlarla kaplı ve piknik alanı, gün doğumundan gün batımına kadar güzel. Araçlarıyla gelenler kızıla boyanan çevreyi hayranlıkla seyrediyor, sessizliği dinliyorlar.

Fiyordların oluşumu
Fiyordlar, dağların yamaçları arasında karanın içlerine uzanan ince uzun deniz kollarının, oyulan vadileri deniz suyuyla doldurmasıyla oluşuyor. Karadeniz'de dalgalar kıyıları sürekli döverken, kayalara vuran dalgalar kaya tabanını oyup üstte kalan bölümün çökmesine neden oluyor. Düşen parçalar yine dalgaların etkisiyle, akıntılarla küçülüp yayılarak denize taşınıyor ve bu şekilde kıyı şekilleri belirleniyor.

http://www.sihirlitur.com/gezi/sinop/yorum.html

Burada fiyord oluşumu anlatılırken buzullara değinilmemiş bile...Bunlar da gezi turu düzenleyerek ülkemizi tanıtıyor güya...

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
bora
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 20 Şubat 2007, 09:28:44 »

yoktur
erten
VIP Üye

Performans: 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 20 Şubat 2007, 10:50:44 »

Bu güzel açıklamalardan sonra VARDIR denilemez.kesinlikle benzeşmeden dolayı FİYORT denilmiş.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic