Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ülkeler ile ilgili iki soruya bakabilirmisiniz  (Okunma Sayısı 5325 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mahmuttürüdü
VIP Üye

Performans: 119
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17 Mayıs 2009, 18:43:24 »

iyi akşamlar şu iki soruyla ilgili görüşlerinizi bekliyorum.
Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri farklı şekillerde ölçülebilir. Gelişmeyi tek bir ölçütle ifade etmek, ülkelerin ekonomik, sosyal ve siyasal yapılarındaki farklılık nedeniyle oldukça zordur.
Buna göre, aşağıdakilerden hangisi ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen ölçütlerden biri değildir?
a)Okuma yazma oranı
b)Ortalama insan ömrü
c)kişi başına düşen milli gelir
d)doktor başına düşen kişi sayısı
e)sanayi sektöründe çalışan insan sayısı

Nijerya’da sanayinin gelişememesinde, aşağıdakilerden hangisinin etkisinden bahsedilemez?
A) Sermaye yetersizliği
B) Teknolojinin gelişmemiş olması
C) Yeraltı zenginliklerinin yeterli olması
D) Tarım faaliyetlerine ağırlık verilmiş olması
E) Kaynakların uzun süre yabancıların elinde olması
hocam sanayide çalışan nüfus oranının fazla olması çalışan insan sayısının da fazla olması anlamına gelmez mi?birinci soru için ben böyle düşündüğümden yanlış cevap bulamadım.
2.soru içim de c ve d şıkları arasında kaldım
şimdiden teşekkürler
rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #1 : 17 Mayıs 2009, 18:55:42 »

1. soru E sanayi sektöründe çalışan insan sayısına  bakılarak değil, çalışan nüfusun sektörlere dağılımında sanayide çalışan nüfusun oranından bir sonuç çıkarılabilir.
2. soru C ve D seçenekleri doğru

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
iremkız
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 17 Mayıs 2009, 19:26:49 »

birinci soru E seçeneğide,ikinci soru bence C şıkkı çünküı  tarıma önem verilmesi belki ona ihtimal verilebilir ama yeraltI kaynakalrının var olmasının hiç etkisi yok Huh?
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 17 Mayıs 2009, 19:30:44 »

birinci soru E seçeneğide,ikinci soru bence C şıkkı çünküı  tarıma önem verilmesi belki ona ihtimal verilebilir ama yeraltI kaynakalrının var olmasının hiç etkisi yok Huh?

Katılıyorum.     

Dünyayı güzellik kurtaracak...
talveg
Deneyimli Üye

Performans: 31
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 17 Mayıs 2009, 19:33:09 »

Sayın arkadaşlar ben ilk soruya farklı bir yorum yapmak istiyorum...
Bence cevap;A şıkkı.
Çünkü bir ülkedeki okur yazar oranı tek başına gelişmişlik göstergesi olamaz. Örneğin eski doğu bloku ülkelerinin çoğu % 99   okur yazar oranına sahipler ama insani gelişmişlik listesinde alt sıralardalar
talveg
Deneyimli Üye

Performans: 31
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 17 Mayıs 2009, 19:35:40 »

2. sorudaysa BENCE cevap C şıkkı.
Çünkü bir ülkenin yeraltı kaynakları açısından zengin olması sanayinin gelişmemesi için bir engel teşkil etmez. Ör:RUSYA, ABD
rhturk
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #6 : 17 Mayıs 2009, 19:37:57 »

Sayın arkadaşlar ben ilk soruya farklı bir yorum yapmak istiyorum...
Bence cevap;A şıkkı.
Çünkü bir ülkedeki okur yazar oranı tek başına gelişmişlik göstergesi olamaz. Örneğin eski doğu bloku ülkelerinin çoğu % 99   okur yazar oranına sahipler ama insani gelişmişlik listesinde alt sıralardalar

kriterler zaten tek başına bir sonuç vermez. gelişmişliğin belirlenmesinde kullanılacak kriterlerden biri değildir şeklinde sorulmuş.
Kemal hocam tarıma daha fazla önem verilmesi diye bir şey söz konusu olabilirmi Nijerya için?
2. soruda bana göre hem C hem de D seçeneği doğru

iremkız
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 17 Mayıs 2009, 19:43:06 »

hocama katılıyorum, soruda tek başına diye bir ibare yok ki...
iremkız
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 17 Mayıs 2009, 20:31:59 »

1970'lerde hükümetin sanayiye öncelik vererek tarımı ikinci plana iten politikası sonucu Nijerya 1980'lerde dışarıdan çok miktarda besin maddesi almak zorunda kaldı. Bu durumda hükümet tarımda Nijerya'nın yeniden kendi kendine yeterli duruma gelmesi için çalışmalara girişti.
mektep
VIP Üye

Performans: 513
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #9 : 17 Mayıs 2009, 20:52:03 »

sanayide insan sayısının çok olması ülkenin gelişmiş olduğunu göstermez örneğin sanayide çalışan insan sayısı ülkemizde isveç e göre daha fazladır.Önemli olan sanayide çalışan insanların genel nüfusa oranıdır.Bu yüzden doğru cevap  e ŞIKKIDIR. 2 soruda ise C  şıkkı doğrudur.çünkü yeraltı kaynaklarının yeterli olması sanayi için olumlu bir etkendir.sanayinin gelişmemesine değil gelişmesine katkı yapar

.                   Yine yazlar gelir,yüreğime oturmuş,saçlarıma vurmuş kışlara inat...
ıssık
Deneyimli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 18 Mayıs 2009, 17:31:00 »

birinci soru kesinlikle E şıkkı rhtürk hocama katılıyorum.
ikinci soru da bana göre kesinlikle E şıkkı Nijerya'da sanayinin gelişmemesinin en temel nedeni sömürgeci zihniyettir. gerek kaynakların kullanım gerekse sanayinin gelişmesine müsade edilmemesi bunda en temel nedendir.
suayipalp
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 18 Mayıs 2009, 19:05:34 »

iki sorununda doğru yanıtı C şıkkı
çünkü kişi başı milli gelir tek başına gelişmiliğin ölçütü olamaz örneğin petrol zengini Arap ülkelerinde milli gelir fazla olmasına rağmen gelişmiş ülke konumunda değiller
yine yeraltı kaynaklarının varlığı  yada yeterliliği sanayileşme için olumludur.

coğrafya kitapla öğrenilmez.... ayakla öğrenilir....
suayipalp
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 18 Mayıs 2009, 19:18:54 »

zenginlikle gelişmişlik aynı kavram değildir diye düşünüyorum.arabistan,  birleşik arap emirlikleri ve körfez ülkeleri vb.zengin ancak gelişememişlerdir.

coğrafya kitapla öğrenilmez.... ayakla öğrenilir....
yunus necati
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

coğrafya en temel bilimdir.

« Yanıtla #13 : 18 Mayıs 2009, 19:30:49 »

1. sorudaki bütün şıklar yoruma açık..Örneğin doktor başına düşen hasta sayısı nüfusu az olan ancak gelişmemiş bir ülkede mümkün olabilir.ancak başka bu ülkede bu gelişmişlik kriteri olabilir.bunun gibi diğer bütün şıklar bu şekilde yoruma açık..her şık farklı ülkeler için farklı değerlendirilebilir.
2. soru yeraltı kaynaklarının olması sanayinin gelişmesi için bir etkendir.gelişmemesindeki bir neden olamaz. yani C diyorum.
rhturk
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #14 : 18 Mayıs 2009, 19:40:17 »

ikinci soru da bana göre kesinlikle E şıkkı Nijerya'da sanayinin gelişmemesinin en temel nedeni sömürgeci zihniyettir. gerek kaynakların kullanım gerekse sanayinin gelişmesine müsade edilmemesi bunda en temel nedendir.
soruyu yanlış okudunuz sanırım. Çünkü  sanayinin gelişmemesinin nedenlerinden değildir şeklinde sorulmuş..

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic