Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye'de Laterit var mı?  (Okunma Sayısı 10399 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
coğrafyacı35
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 06 Mart 2011, 18:22:38 »

Türkiye nin toprakları konusunda laterit toprağına yer verilmemiş ancak sınav dergisi yaprak testlerinde Doğu karadeniz de laterit, Batı karadeniz de Podzol olduğu yazıyor. Benim bildiğim ülkemizde laterit yok Podzol de Doğu kardeniz de değil mi?

taşı delen suyun gücü değil sürekliliğidir.
eylül
Üye
**

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Mart 2011, 19:06:49 »

Jeomorfoloji-I Sırrı Erinç 'in kitabında sayfa 348:çok nemli Doğu Karadeniz kıyılarında yaklaşık olarak 600m yüksekliğe kadar çok kuvvetli asit kırmızı lateritik tıopraklar gelişmiştir.Batı Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli ile orta derecede asit gri-kahverengi ve kızıl-sarı podsolitik topraklar hakimdir.Buna karşılık Ege ve Akdeniz kıyılarında lateritik kırmızı topraklar görülür.Ayrıca bütün bölgelerde dağlar üzerinde yükseldikçe değişen iklim şartlarına bağlı olaraktoprak tipleride değişir. Mesela Doğu Karadeniz kıyılarında 600 metreye kadar yükselen lateritik topraklar katının üstünde podsolitik topraklar katı yer alır.
eylül
Üye
**

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Mart 2011, 19:08:51 »

Düzeltme :Batı Doğu Karadeniz olan2. cümle Batı Karadeniz olacak
nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 06 Mart 2011, 19:58:58 »

ben olduğunu söylüyorum.Cenel anlamda eski kaynaklı kitaplarda zonal topraklardan 3 tane olmadığını sylüyorlar. laterit, çöl ve tundra.ben sadece Tundra'nın olmadığı Lateritim Doğu Karadeniz'de Rize-Hopa arasında Leteritleşmiş olarak bulunduğunu, lösün Konya Karapınar çevresinde ve Şanlıurfa güneyinde olduğunu söylüyorum.

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
coğrafyacı35
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 06 Mart 2011, 20:08:11 »

teşekkürler cevaplar için hocalarımın kaynakları yanımda olmadığı için bakamıyordum Sırrı Erinç Ve İbrahim Atalay kitaplarında var görünüyormuş. Milli eğitiim kitabıında yok ama var olduğunu öğrendim. tşklr

taşı delen suyun gücü değil sürekliliğidir.
ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 06 Mart 2011, 20:24:31 »

Varlığı günümüz koşullarında oluştuğu anlamına gelmez. Bunlar paleosol şeklindedir. Laterit görülmesi bunların bizdede ekvatoral bölgedeki gibi yoğun yıkanma ve organik faaliyet olduğu anlamına gelmez. Günümüz iklim koşulları laterit oluşmasına uygun değildir.
poyraz güney
Üye
**

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 06 Mart 2011, 20:45:48 »

lateritler gerek iklim koşulları gerekse yağış dağılışı bakımından değerlendirildiğinde Ülkemizde Doğu Karadeniz Bölümünde yer alırken BAtı Karadenizde  bulunur evet benim de hocam olan merhum Sırrı Erinç,yanısıra İbrahim Atalay, BArış MAter gibi hocalrımızın ittifakıyla denilerbilir ki podzol ve lateritler vardır
utkum44
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 09 Mart 2011, 09:57:42 »

farklı görüşler var, biz şimdi ögrencilere Laterit ve Podzol için ne diyecez, Meb'in bu seneki kitabında yer verilmemiş Laterit ve Podzol'a ama yanlış hatırlamıyorsam geçen seneki kitapta her ikisi de verilmiş...
aksaray1980
VIP Üye

Performans: 44
Çevrimdışı Çevrimdışı

"Varlığımdaki yegane mükemmellik Türk olrk doğmdr'

« Yanıtla #8 : 09 Mart 2011, 10:24:21 »

artin Şavşat ve uludağda laterit topraga benzer topraklar bulunmakta bu ifade laterit topragın olduğunu ifade etmiyor. Sadece laterit topraga benzer toprak bulunmakta laterit topragın olusumu iklim kosullarına baglı. Ülkemizde laterit topragın oldugunu iddaa etmek ülkemizde tropikal iklimin görüldüğünü ifade etmek olur buda mümkün degıl. Dolayısı ile ülkemizde Laterit topraklar görülmez. laterit topragın görüldüğünü kabul eden mantık dünyadaki bütün toprakların ülkemizde görüldüğünü kabul etmeli 

Ben gelmedim dava için benim işim sevgi için... (y.E)
nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #9 : 09 Mart 2011, 19:01:54 »

artin Şavşat ve uludağda laterit topraga benzer topraklar bulunmakta bu ifade laterit topragın olduğunu ifade etmiyor. Sadece laterit topraga benzer toprak bulunmakta laterit topragın olusumu iklim kosullarına baglı. Ülkemizde laterit topragın oldugunu iddaa etmek ülkemizde tropikal iklimin görüldüğünü ifade etmek olur buda mümkün degıl. Dolayısı ile ülkemizde Laterit topraklar görülmez. laterit topragın görüldüğünü kabul eden mantık dünyadaki bütün toprakların ülkemizde görüldüğünü kabul etmeli 

laterit topragın görüldüğünü kabul eden mantık dünyadaki bütün toprakların ülkemizde görüldüğünü kabul etmeli 
lateritin olduğunu kabul eden ama tundranın olmadığını kabul edenim.

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
ferhatca80
Uzman Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Balıkesir

Site
« Yanıtla #10 : 09 Mart 2011, 20:57:39 »

Lateritleşme için gerekli koşullar:

1- Fazla nem, yüksek ısı (nemli tropikal iklim)
2- Tropikal bitki örtüsü (tropikal yağmur ormanları) "Barış Mater "TOPRAK OLUŞUMU" sayf:124

Hem iklimin hem de bitki örtüsünün farklı olmasına bağlı olarak Türkiye'de Doğu Karadeniz'de görülen lateritleşme ile Ekvator bölgesiden görülen laterit toprak arasında bir benzerlik olduğu söylenemez. 
meray
Üye
**

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 10 Mart 2011, 05:33:00 »

Sırrı Erinç gibi İbrahim Atalay gibi Türkiye de ki tüm coğrafyacıları gerek şahsen gerekse kitaplarıyla yetiştiren değerli hocalarımız falanca bölgede falanca toprak türü var demişlerse, bizlerin halen olurdu olamazdı gibi tartışmamız anlamsız arkadaşlar.... Çünkü bizler ülkemizi kitaplardan öğrenirken onlar karış karış gezerek araştırıyorlar...
aaatürker
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 10 Mart 2011, 08:54:08 »

sırrı hocamın kıtabında yazdıklarına dıkkat edersenız lateritik topraklar ıfadesını kullanmıstır. ıhsan hocamında yazdıgı gıbı bu laterıtık toprakların gunumuzde olusmasını saglayacak iklim özellıklerı yoktur. bu topraklar eskı dönemlerde oluşup günümüze kadar gelmiş olan fosil topraklardır. bu nedenle yeni müfredatta bu topraklar ülkemizde yoktur seklınde belırtılmıştır. bence de doğru bır karar verılmıstır.
ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 10 Mart 2011, 09:36:55 »

Sırrı Hoca Türkiye'de yetişmiş en büyük coğrafyacılardan biridir. Ancak hocanın dilindeki ağırlık onun anlaşılmasını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle hocanın ne dediğini anlamak için iyi okuyup, çok düşünmek lazımdır. İlgililer için hocanın "Türkiye Toprak Çalışmaları ve Türkiye Toprak Coğrafyasının Ana Çizgileri: İ.Ü. Coğr. Enst. Derg. Sayı: 15, ss. 1-39" makalesini okumalarını isterim. Hocanın burada doğu Karadenizdeki lateritlerde günümüzdeki podsollaşma etkileri görüldüğü ve bu lateritlerin hocanın deyimi ile Kuaterner iklim tahavvülleri ile ilişkili olduğu şeklindeki yorumunu okuyacaklardır. Hoca bu makalesinde ülkemizdeki pek çok toprakta paleosol etkileri görüldüğünü belirtmektedir. Lütfen hocayı anlayıp ona göre yorum yapın.

etna_okyanus
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 10 Mart 2011, 10:36:54 »

üniversitede gördüğümüz kadar detaylı bir şekilde anlatmıyoruz sonuçta konuları ayrıca ösym de laterit toprağın doğu karadenizde podzol toprağın ise batı karadenizde olduğunu kabul etmiş durumda gerisi detaya giriyor..ve sınavlarda öğrencilerin kafası karışıyor..çok fazla detaya girmemek lazım bence
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic