Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye'de Laterit Toprak (Son Açıklama)!  (Okunma Sayısı 19575 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
aligulersoy
VIP Üye

Performans: 46
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 16 Mart 2008, 21:34:06 »

TÜRKİYE’DE LATERİT TOPRAK VAR MI?
   Merhaba arkadaşlar! Forumumuzda yapılan tartışmalar dışında başka grup ve forumlarda da “Türkiye’de laterit toprak var mı?” sorusuna net olarak cevap bulmak istedim. Açıkçası ayrıntılı bir taramadan sonra arkadaşlarımızın söylediklerinin (Doğu Karadeniz kıyı kesiminde laterit toprak vardır) pekte haksız olmadığı bilgisine ulaştım. Aşağıda İbrahim Atalay ve “hocaların hocası” güzel insan Sırrı Erinç hocalarımızın açıklamalarını ekliyorum. Aşağıdaki açıklamalardan sonra dar alanda (Çayeli-Ardeşen arasında, Arhavi’nin güneybatısında, Hopa’nın kuzeydoğusunda) yayılış gösteren “kırmızımsı (fosil)” veya “kırmızımsı (paleosol) podzolümsü” toprakların küçük ölçekli bir Türkiye Toprak Haritası’nda gösterilemeyeceği aşikârdır. Yukarıdaki lokasyonları Atalay’ın “Kuzeydoğu Anadolu’nun Ekosistemleri” çalışmasından aktardım. Bilimin rehber olduğu nice yıllara, iyi çalışmalar!

“Anadolu’yu çevreleyen ve yer yer 600-1000 m’ye kadar yükselen kıyı kuşağında tropikal, yarıtropikal iklim şartlarının etkisi altında lateritleşme sürecinin ön plana geçmesi ile Kırmızımsı kireçsiz topraklar oluşmuştur. Bu topraklar Doğu Karadeniz Bölümü’ne kadar olan sahada oluşma imkânı bulmuştur (Atalay, sayfa 390)”
   “Doğu Karadeniz Bölümü’nde Rize, özellikle Hopa-Sarp arasında 600 m yüksekliğe kadar çıkan kırmızımsı renkli depolar, topraklar yer alır. Uygun sahalarda bu topraklar üzerinde solgun kahverengi ve boz topraklar yer alır. Bölgede günümüz şartlarına göre oluşmakta olan boz renkli podzollaşma sürecinin hâkim olduğu toprakların altındaki kızıl renkli topraklar, bölgeyi etkisi altına alan Akdeniz iklim şartları altında teşekkül etmiş olan topraklar olmalıdır. Nitekim Rize civarındaki kızıl renkli topraklardaki kaolinit grubu killerde bu durumu yansıtır. Şu halde, üstte podzollaşma, altta ise lateritleşme sürecinin etkin olduğu toprakların mevcudiyeti bölgede iklimde meydana gelen bir değişmenin sonucudur (Atalay, sayfa 391)”

“Doğu Karadeniz kıyıları boyunca uzanan birkaç yüz metrelik yükselti basamağı dışında, kırmızı renkli toprakları bugünkü iklim şartları ve onların neticesi olan pedojenik süreçlerle izah etmek çok güçtür. Bu gibi sahalarda kırmızı topraklar daha ziyade yakın geçmişteki farklı koşullarla alakalı ve genellikle Pleistosene (sıcak bir devreye) ait bir paleosol karakteri arz eder (Erinç, sayfa 344)”
“Çok nemli Doğu Karadeniz dağlarının kuzey yamaçlarında kıyıdan yaklaşık olarak 600-700 metre yüksekliğe kadar çok kuvvetli asit kırmızımsı lateritik topraklar gelişmiştir (Erinç, sayfa 348-350)”

KAYNAKLAR
*ATALAY, İbrahim (2006) Toprak Oluşumu, Sınıflandırılması ve Coğrafyası, Meta Basımevi, İzmir.
*ERİNÇ, Sırrı (1982) Jeomorfoloji I, İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Yayınları No: 2931, İstanbul.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 16 Mart 2008, 21:40:59 »

Bilgi paylaşımı için teşekkürler hocam.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #2 : 16 Mart 2008, 22:59:58 »

Öğretmenim paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler. Ancak açıklamaların son olacağını zannetmiyorum. Wink

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
necdethezer
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 17 Mart 2008, 10:41:14 »

Bilgi paylaşımı için teşekkürler hocam. mill eğitim kaynaklarında gösterilmemiştir
Kaşif Mustafa
VIP Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mustafa BAYRAK Erbaa Anadolu İmam Hatip Lisesi

Site
« Yanıtla #4 : 17 Mart 2008, 15:29:58 »

teşekkür ederim hocam, aydınlatıcı bilgileriniz için. söz konusu i.atalay ve sırrı erinç hocamız varsa benim diyecek bir sözüm yok. ve kendilerine de katılıyorum,
saygılar

Coğrafyacı olmak doğaya başka bir gözle bakmaktır.
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 18 Mart 2008, 20:10:07 »

aligulersoy hocam açıklamalarınız için teşekkürler.Bu konu ile ilgili olarak şu eklemeyi yapmak isterim.
  "genellikle alçak enlemlerde, tropikal iklim şartlarında (yüksek sıcaklık ve bol yağış) ve drenajı iyi alanlarda gelişir.Yaşlı jeomorfolojik alanlarda şiddetli ayrışma sonucu kilin hakim olduğu toprak.Sıcaklık yüksek ve nem fazla olduğu için bitki artıkları mikroorganizmalarca hemen tüketilir, humus yönünden fakirdirler, demir ve alüminyumca zengin ve oksitlenme ile kırmızı renk almış topraklardır."
  Bu bilgileri fao.org sitesinden ferralsols-oxisol adı ile verilen bilgiden aldım.Oxisol, yeni toprak sınıflama siteminde lateriti karşılıyor.Bizim Karadeniz bölgesini düşündüğümüzde, yağış şartlarının yeterli ama sıcaklığın yüksek olmadığını görüyoruz,bu şartlarda -sizinde kaynaklarda belirtiğiniz gibi-laterit topraklarımız var fakat yakın geçmişin toprağı olmayıp paleosol- (geçmiş zaman kalıntısı eski topraklardan) kalıntı toprak olarak adlandırmak gerekir.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic