Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye mermer rezervleri ile ilgili bir soru  (Okunma Sayısı 3308 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kontinental
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 29 Mayıs 2008, 17:44:43 »

Dünya mermer rezervlerinin %40'ı ülkemizde olduğu ifade edilmektedir.
Araştırmalarıma rağmen diğer mermer rezervine sahip ülkeleri bulamadım.
Acaba ülkemizin mermerde 1. olduğunu söyleyebilir miyiz?
kontinental
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 29 Mayıs 2008, 18:49:22 »

Sayın hocalarım değerli görüşlerinizi bekliyorum.
Teşekkür ederim.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 29 Mayıs 2008, 18:54:12 »

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından hazırlanan mermer raporu Türkiye’nin 13.9 milyar ton mermer rezervi ile dünya mermer potansiyelinin yaklaşık yüzde 40’ına sahip olduğunu ortaya koydu. Rapora göre Türkiye’nin mermer rezervinin yaklaşık değeri ise 2 trilyon doları buluyor. Bu da Türkiye milli gelirinin 8 katına tekabül ediyor.

Mermer üretiminde dünyada yedinci, ihracatta ise sekizinci sırada yer alan Türkiye, mermer ihracatını güç koşullar altında her geçen yıl artırmaya devam ederken, üretici ise yüksek enerji maliyetlerinden şikayet ediyor.

Mermer çeşitliliği açısından 290 çeşitle dünya sıralamasında ilk sırada yer alan Türkiye’de en çok mermer Balıkesir ve Afyon’da çıkarılıyor. Bu illerimizi Bilecik, Denizli, Bursa, Muğla, Eskişehir, Uşak, Kıklareli, Kırşehir Izliyor. Türkiye’nin en kıymetli taşları ise Tunceli, Erzincan, Elazığ, Sivas, Tokat’ta bulunuyor. Bunların bir çoğu da açılmamış durumda. Sadece bilinen rezervleri 1.5 milyar ton olan Türkiye, dünya mermer ihtiyacını tek başına 80 yıl karşılayabilecek durumda. Buzdağının altında ise 4.2 milyar ton muhtemel, 8.2 milyar ton mümkün rezerv bulunuyor. Rapora göre bilinen rezervlerin ancak yüzde 1’i kullanılıyor. Buna karşın Türkiye mermer üretiminde dünyada yedinci sırada, ihracatta ise sekizinci sırada yer alıyor.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 29 Mayıs 2008, 18:56:42 »

Dünya mermer rezervlerinin %40'ı ülkemizde olduğu ifade edilmektedir.
Araştırmalarıma rağmen diğer mermer rezervine sahip ülkeleri bulamadım.
Acaba ülkemizin mermerde 1. olduğunu söyleyebilir miyiz?

Bende bilgi bulamadım.Ama mantık yürütecek olursam eğer % 40'ı bizim ülkemizde ise büyük bir ihtimalle 1.sıradayız demektir.(Yanlış düşünüyor olabilirim tabi)
kontinental
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 29 Mayıs 2008, 19:06:20 »

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından hazırlanan mermer raporu Türkiye’nin 13.9 milyar ton mermer rezervi ile dünya mermer potansiyelinin yaklaşık yüzde 40’ına sahip olduğunu ortaya koydu. Rapora göre Türkiye’nin mermer rezervinin yaklaşık değeri ise 2 trilyon doları buluyor. Bu da Türkiye milli gelirinin 8 katına tekabül ediyor.

Mermer üretiminde dünyada yedinci, ihracatta ise sekizinci sırada yer alan Türkiye, mermer ihracatını güç koşullar altında her geçen yıl artırmaya devam ederken, üretici ise yüksek enerji maliyetlerinden şikayet ediyor.

Mermer çeşitliliği açısından 290 çeşitle dünya sıralamasında ilk sırada yer alan Türkiye’de en çok mermer Balıkesir ve Afyon’da çıkarılıyor. Bu illerimizi Bilecik, Denizli, Bursa, Muğla, Eskişehir, Uşak, Kıklareli, Kırşehir Izliyor. Türkiye’nin en kıymetli taşları ise Tunceli, Erzincan, Elazığ, Sivas, Tokat’ta bulunuyor. Bunların bir çoğu da açılmamış durumda. Sadece bilinen rezervleri 1.5 milyar ton olan Türkiye, dünya mermer ihtiyacını tek başına 80 yıl karşılayabilecek durumda. Buzdağının altında ise 4.2 milyar ton muhtemel, 8.2 milyar ton mümkün rezerv bulunuyor. Rapora göre bilinen rezervlerin ancak yüzde 1’i kullanılıyor. Buna karşın Türkiye mermer üretiminde dünyada yedinci sırada, ihracatta ise sekizinci sırada yer alıyor.

Çeşitlilikte birinci olduğumuz belirtilmiş.
Acaba rezervde de birici miyizdir?
Mesela Çin bu açıdan düşündürücü.
Çünkü üretimde Dünya 1. durumundaymış.
yusufili hocam ve size cevaplarınızdan dolayı teşekkür ederim.
kontinental
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 29 Mayıs 2008, 19:46:56 »

Sanırım bu sorunun tam yanıtını bulamayacağız bu gece. Smiley
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 29 Mayıs 2008, 19:57:14 »

ihracatta en önemli rakiplerimizin italya ve yunanistan olduğunu biliyorum.hepimiz tetis denizi çökelme alanı olduğumuzdan dolayı sanırım.
Tablo-2: Dünyada En Fazla Mermer Üreten Ülkeler ve Üretim Miktarları (1997).
  Ülke  Mermer Üretimi (Ton)
Çin 11000000
İtalya 8700000
İspanya 4500000
Hindistan 4500000
Brezilya 2000000
G. Kore  2000000
Türkiye 1660500
adres:
www.yapi.com.tr/V_Images/arastirma/gazi_mermer.pdf

cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 29 Mayıs 2008, 21:11:50 »

Ben de biraz araştırma yaptım bu konuda;fakat toplam rezervle ilgili bir bilgiye ulaşamadım.Ancak muhtemelen rezerv konusunda Dünya birincisi olabiliriz.Asıl düşündürücü olan toplam rezervimizin ancak %1'ini kullanmamamız!
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic