Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: türkiye coğrafyası ile ilgili bir soru  (Okunma Sayısı 7208 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 13 Kasım 2008, 17:32:48 »

http://www.dosyapaylas.gen.tr/download.php?file=211Yeni Microsoft Word Belgesi.doc

bu soru ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #1 : 13 Kasım 2008, 17:38:44 »

Hocam soru görünmüyor bir hata oldu herhalde

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
scream
Uzman Üye

Performans: 55
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 13 Kasım 2008, 17:53:39 »

D. IV     olmalı sibirya soğukları etkili
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 13 Kasım 2008, 17:57:59 »

evet, IV e yakın alanlar eğimlidir, özelikle kışın soğuk sibirya rüzgarları etkilidir...

karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 13 Kasım 2008, 18:00:46 »

hocam bu birey dershanelerinin bu hafta sonu yaptığı sınavda sorulmuş. Açıklamalı cevap anahtarında sorunun cevabının V nolu yer olduğu yazıyor. Açıklama olarakta sadece tarım alanları bu bölgede sınırlıdır demiş, rüzgarlar ile ilgili bir yorum yapılmamış ben menteşe yöresinde kışın soğuk rüzgarların tarımı olumsuz etkilediği hakkında bir bilgi duymadım.
Yeliz Kamiş
Uzman Üye

Performans: 160
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 13 Kasım 2008, 18:02:26 »

hocam açıkçası soru tam net değil... Erzurum Kars Bölümü doğru yanıt gibi gözüküyor.ancak Menteşe Yöresi de olabilir...
çünkü Erzurum Kars bölümündeki tarım ürünleri soğuğa daha dayanıklı ancak Menteşe yöresindeki ürünler soğuk hava kütlelerinden daha olumsuz etkilenirler...
daha önce Kpss de Akdeniz Bölgesindeki tarım ürünleriyle ilgili de buna benzer bir soru çıkmıştı...
ama yine de soru doyurucu açıklıkta değil
iyi çalışmalar

güzel günler göreceğiz çocuklar...güneşli günler...motorları maviliklere süreceğiz...
mcconi
Yeni üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 13 Kasım 2008, 18:09:16 »

iyi arkadaslarda o gösterdiğiniz yer kuzeydogudaki yerin yükseltisi fazla ama  eğimi çok fazla değil platolarla kaplı erzurum kars platosuna yakın yerler bu sebeple tarım alanları da fazla belki de yanlıs düşünebiliyor olabilirim saygılar
Yeliz Kamiş
Uzman Üye

Performans: 160
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 13 Kasım 2008, 18:12:00 »

Akdeniz Bölgesi’nin kıyı kesiminde bazı yıllar tarımsal
üretimin az olmasında,
I. don olaylarının olması,
II. yağışların sellere yol açması,
III. en yağışlı mevsimin kış olması,
IV. yaz sıcaklıklarının yüksek olması
nedenlerinden hangileri etkilidir?
A) I ve II B) I ve III C) II ve III
D) II ve IV E) III ve IV

yukarıdaki soru 2006 KPSS sorusu...sorudaki doğru yanıt b seçeneği...yani akdeniz iklim bölgesindeki tarım ürünlerinin soğuk rüzgarlardan olumsuz etkilenme olasılığı diğer iklim bölgelerinden fazladır...

güzel günler göreceğiz çocuklar...güneşli günler...motorları maviliklere süreceğiz...
tunctunc
Uzman Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 13 Kasım 2008, 19:15:53 »

Erzurum Kars Bölümü doğru yanıt gibi gözüküyor.ancak Menteşe Yöresi de olabilir...
çünkü Erzurum Kars bölümündeki tarım ürünleri soğuğa daha dayanıklı ancak Menteşe yöresindeki ürünler soğuk hava kütlelerinden daha olumsuz etkilenirler..
Hocama katılıyorum. Sorulda sorulmak istenen; tarım alanın dar olduğu ve tarımın soğuktan olumsuz etkilendiği yer..
Böyle bakınca sorunun cevabı tartışmasız Menteşe Yöresi oluyor..

Ben Mevlana değilim, adam ol öyle gel....
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 13 Kasım 2008, 19:39:20 »

Hocam benim de ilk aklıma gelen E şıkkı.D anadoludaki bitkiler o yörenin iklimine adapte olmuşlardır.Zaten iklim soğuk bir karakterde.Muğla yöresindeki bitkiler soğuğa karşı hassas.Aşırı soğuklartda büyük zarar görürler.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
yaykanat
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 13 Kasım 2008, 19:45:06 »

Tarım alanları dar denmiyor ki soruda. "Tarım alanları oranının az olduğu" ifadesi kullanılmış. Bu yüzden Erzurum Kars bölümünde engebe az da olsa tarım alanları oranı azdır ve bitki türleri soğuk rüzgarlardan olumsuz şekilde etkilenmektedir. Bana göre doğru cevap; D seçeneğidir.

yoldas
Yeni Üye
*

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 13 Kasım 2008, 20:50:10 »

doğru cevap V.bölge.çünkü V.bölgede (muğla ve çevresi) tarım alanları sınırlıdır,bitki örtüsü de(akdeniz iklimi-maki) düşük sıcaklığa duyarlıdır.
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 14 Kasım 2008, 12:25:58 »

Hocalarım soru aslında net bir soru.Fakat sormak isteyen kişi bu soruyu bu şekilde sormamalı idi.Sorunun cevabı V SEÇENEĞİ YANİ E DİR.Çünkü bu yer Menteşe yöresidir ki burası çok özel yerdir coğrafya için burdan daima soru gelir engebeden dolayı tarım alanları sınırlıdır.
  Asıl kafa karıştıran kısmı ise kuzey rüzgarları olayıdır.Dikkat ederseniz Adana civarında olan zaten kuzey(soğuk) rüzgarı etkisinde diildir.Gelen rüzgar fön lenir dağdan indiği gibi.İç anadolu ya rüzgar sokulamaz.
  Doğu anadoludaki bitkilerin ise soğuktan etkilenme lüksleri yoktur ki onlar zaten soğuğa dayanıklı bitkilrdir ya da sadece yazın tarım yapılı.
  Tek başına Menteşe yöresi soğuktan ya da kuzey rüzgarlarından etkilenecek bitkiye sahip olabilir.
   Örneğin ZEYTİN,Çünkü akdeniz bitki örtüsü soğuğu sevmez.
   Arz ederim....

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic