Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: tortullaşma ile ilgili soru  (Okunma Sayısı 4419 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
dondurmacı
VIP Üye

Performans: 396
Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« : 07 Aralık 2008, 08:49:25 »

Tortul tabakaların kalınlıkları birbirinden farklıdır. Bazıları ince iken bazıları kalın tortullar halindedir.

Yukarıdaki durumun görülmesinde aşağıdakilerden hangisi etkili değildir?

A)   Tortulanma sürecinin farklılığı
B)   Tortulaşan maddelerin farklılığı
C)   Tortulaşmanın meydana geldiği çanağın büyüklüğü
D)    Tortulaşmaya neden olan kuvvetlerin farklılığı
E)    Tortulanan maddelerin mineral yapıları

A ve C olamayacağını düşünüyorum...   B ve E seçenekleri de birbirine benziyor.    D seçeneği olabilir mi ?  Huh?

C O Ğ R A F Y A    V A T A N    S E V G İ S İ D İ R ...

Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 07 Aralık 2008, 13:52:44 »

A)   Tortulanma sürecinin farklılığı
B)   Tortulaşan maddelerin farklılığı
C)   Tortulaşmanın meydana geldiği çanağın büyüklüğü
D)    Tortulaşmaya neden olan kuvvetlerin farklılığı

A - Tortulaşma süreci ne kadar uzun sürerse tabakaların kalınlığı o kadar fazla olur.
B - Tortulaşan maddelerin kuvars, andezit, gre, kalker, şist gibi farklı fiziksel büyüklükte olmaları tabakalrın kalınlığınıda etkiler. genellikle fiziksel olarak ince yapılı olan minerallerin tabaka kalınlıklarıda ince olur.
D- Jeosenklinal alanlarına tortul malzemeler getiren dış kuvvetlerin akarsui dalga rüzgar gibi farklı olması tabakaların kalınlığını etkilyebilmektedir.
E- minerel yapıları küçük taneli olanlar daha ince tabaka oluştuurlar.

C - Tortulaşmanın meydana geldiği çanağın büyüklüğünden ziyade çanağın basıklık durumu ve derinliği tortulaşmayı etkiler diye düşünüyorum. Bu nedenle ilk aklıma gelen ceap C seçeneğidir.
dondurmacı
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« Yanıtla #2 : 07 Aralık 2008, 13:56:09 »

göksel hocam ilginiz için teşekkür ederim.

ben C seçeneğini elemiştim. Çünkü çok geniş olan bir çanakta tortullaşmanın daha ince olacağını düşünüyorum.

Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 07 Aralık 2008, 14:11:02 »

Hocam diğer şıklarda çok mantıklı geliyor. bimiyorum Sırrı Erinç Hoca'nın Jeomorfoloji kitabnda bu konuya Bakayım biraz. hem bilgilerimi tazelemiş olurum bu şekilde. bir şey bulursam yazarım buraya.
dondurmacı
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« Yanıtla #4 : 07 Aralık 2008, 14:15:28 »

Hocam diğer şıklarda çok mantıklı geliyor. bimiyorum Sırrı Erinç Hoca'nın Jeomorfoloji kitabnda bu konuya Bakayım biraz. hem bilgilerimi tazelemiş olurum bu şekilde. bir şey bulursam yazarım buraya.

çok iyi olur hocam, işin içinden çıkamadım ben.

Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 07 Aralık 2008, 14:25:44 »

''JEOMORFOLOJİ - ''1 Prof. Dr. Sırrı ERİNÇ Syf. 54 Alıntı...

... Bir tabakanın alt ve üst yüzeyleri arasında dikey olarak ölçülen mesfaye tabaka kalınlığı denir. Kalınlığın az yada çok olması esas itibari ile zaman biriminde çökelen maddelerin miktarına veya başka bir deyişle çökelme şiddetine bağlıdır. Çökelme şiddeti ise aşınmanın şiddeti ile doğru orantılıdır ve bu hususta bir fikir verir. ( Bu parağraftan, zaman ve aşınma şiddeti esas etken olduğu anlaşılıyor.  aşınma şiddeti de dış kuvetlere bağlı olarak farklılık gösterir burdan dış sedimantasyona neden olan dış kuvvet farklı olursa tabakaların kalınlığıda farklı olabilir soncu çıkar. dolayısı ile A ve D şıkları değil)
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 07 Aralık 2008, 14:39:22 »

Kitapda tortul kayaçların tabaka büyüklükleri ile ilgili sadece bu parağrafta bilgi verilmiş. genellikle tabakaların doku özellikleri, tabaka uzanış biçimlei, kimyasal özellikleri, Karasal ve deniz fasiyesleri gibi özelliklerinden bahsetmiş. okuduklarımdan bana en mantıklı şık C şıkkı geliyor .. çünkü tabaka fiziksel ve kimyasal özellikleri bakımından birbiriden farklılık göseren çökellerdir. çok geniş bir jeosenklinal alanında eğer sedimantasyon süreci kesintye uğramamışsa kalın tabakalar oluşabilir, yada bunun tam terside oluşabilir.
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 07 Aralık 2008, 14:42:15 »

Hocam bence E şıkkı doğru cevap olabilir çünkü malzemeleri oluşturan minarellerin boyutları küçük olsa bile burada boyutları daha çok önemlidir yani küçük boyutlu da olsa çok miktarda ince unsurlu malzemeler oldukça kalın bir tabaka oluşturabilir
Ayrıca C şıkkında çanağın büyüklüğü tabiki tortul tabakaların kalınlığını etkileyecektir Çünkü büyük bir çanakta çok daha büyük boyutlu tabakaların oluşması söz konusu olacaktır

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 07 Aralık 2008, 14:47:55 »

Fuzuli hocam zaten tabaka: özellikleri birbirinden farklı çökel topluluklarıdır. Alttak çökeller üsttekinden farklı olması ile tabaka kavramo ortaya çıkar. bu tortulaşmanın kesintiye uğraması yada trtulaşan maddelerin fiziksel yada kimyasal ve biyolojik özelliklerin farklılaşmasıyla ortaya çıkar. E şıkkında tortulaşan maddelerin mineral yapılrı değiştikçe tabakaların özellikleride değişir. başka bir tabaka ortaya çıkacaktır yani.
afelll
Sürekli Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 07 Aralık 2008, 20:03:43 »

ben ce   de   E şıkkı.... öünkü aynı müneraller farklı kayaçları oluşturabilir....
kartoğraf
VIP Üye

Performans: 379
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 07 Aralık 2008, 20:08:15 »

Hocam bence E şıkkı doğru cevap olabilir çünkü malzemeleri oluşturan minarellerin boyutları küçük olsa bile burada boyutları daha çok önemlidir yani küçük boyutlu da olsa çok miktarda ince unsurlu malzemeler oldukça kalın bir tabaka oluşturabilir
Ayrıca C şıkkında çanağın büyüklüğü tabiki tortul tabakaların kalınlığını etkileyecektir Çünkü büyük bir çanakta çok daha büyük boyutlu tabakaların oluşması söz konusu olacaktır
  katılıyorum
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 07 Aralık 2008, 21:41:11 »

Mineral yapısı kesinlikle kalınlığı etkilemez.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 08 Aralık 2008, 09:48:53 »

bence A şıkkındaki Tortulanma sürecinin farklılığı

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic