Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Toprak oluşumuyla ilgili bir soru...  (Okunma Sayısı 2056 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 15 Ekim 2008, 15:30:27 »

Ana kayacın üzerinde toprak oluştuktan sonra bu kayada toprak oluşumu devam ediyor mu yoksa sona mı eriyor?

Bir öğrencim bu soruyu yöneltti.Ben de oluşum durmuştur ancak toprak süpürülür ya da çeşitli etkenlerle ortadan kalkarsa ve anakaya ortaya çıkarsa tekrar başlar diye cevap verdim.

Sizleri yorumları nelerdir arkadaşlar?

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #1 : 15 Ekim 2008, 15:37:09 »

toprak horizonları tamamlanmışsa toprak oluşumu durmuş diyebiliriz .ancak organizmaların ayrıştırma yaptıklarını düşünürsek toprak oluşu devam ediyordur bence...

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 15 Ekim 2008, 15:44:22 »

toprak horizonları tamamlanmışsa toprak oluşumu durmuş diyebiliriz .ancak organizmaların ayrıştırma yaptıklarını düşünürsek toprak oluşu devam ediyordur bence...

Organizmaları hiç düşünmemiştim.

Ayrıca sıcaklığın topraktan 1-2metre derinlere kadar inebilidiğini biliyoruz.Bu da kayacın çözülmesinde etkili olabilir...

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 15 Ekim 2008, 16:03:35 »

Değerli köksal hocam, bir toprak profilinde bildiğimiz gibi kabaca A, B, C ,ve D profileri bulunur biz bu profil düzeninde sadece  A horizonunu toprak olarak kullanabiliyoruz , B horizonu ise genelde yıkanma sonucu minerallerin biriktiği horizondur ancak A horizonu gibi toprak özelliği taşımaz onun altındaki C horizonu parçalanmış kayaç bloklarından oluşur, işte bu toprak tabaksı üzerindeki bitki köklerinin en son ulaşabildiği noktadır. C horizonuna kadar  toprak oluşumu devam eder yani bitki kökünün inebildiği derinliğe kadar toprak oluşumu devam eder. Bildiğimiz gibi bitki köklerinin uçları kayaçları parçalayıcı salgılar salmakta ve sonucunda da  fiziksel ve kimyasal olarak altaki kayaçları parçalar.
Eğer A horizonundaki toprak aşınırsa bu sefer toprak oluşumu Altaki B horizonundan itibaren başlar zamanla koşullar toprak oluşumuna uygun olduğu taktirde B horizonu toprak teşekkülünü tamamlar ve A horizonu toprak karekterine dönüşür. Yani anliyacağımız  toprak oluşumu hiç bir zaman kesintiye uğramaz bir şekilde oluşum koşulları devrededir ve oluşum süreci devam eder..

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic