Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Toprak Kayması, Yer kayması ve Yer Göçmesi-Soru  (Okunma Sayısı 2618 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hfuat
Deneyimli Üye

Performans: 94
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 25 Ağustos 2008, 15:15:28 »

Değerli arkadaşlarım toprak kayması,yer kayması ve yer göçmesi kavramları arasındaki farklılıklar ile ormanların heyelanı engelleyici bir etkisi olup olmadığı konusunda fikirlerinize itiyacım var.Paylaşan arkadaşlarıma şimdiden teşekkürler.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #1 : 25 Ağustos 2008, 15:23:55 »

Forum Kuralları;

13- Foruma açılan konuların başlığı içeriğini belli edecek şekilde olmalıdır. Yardım istiyorum, ?, Help, Çok acil,  imdat, süper, inanmayacaksınız... gibi başlıklar yerine Program arıyorum v.s. gibi başlıkları tercih ediniz.

39-Ait olmadığı forum kategorisinde açılan tartışma konuları/anketler forum kurallarına aykırıdır. Bu konular yöneticiler tarafından uygun forum kategorisine taşınır,ilgili durumun aynı üye tarafından başka konularda da tekrarlanması halinde konu kilitlenir, uyarıları dikkate almayan kullanıcının üyeliği iptal edilir.

Sevgili Fuat başlığı düzenledim ve konuyu taşıyorum.

M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #2 : 25 Ağustos 2008, 15:30:39 »

Sevgili Fuat cevap da benden gelsin.

9. Sınıf Coğrafya Kitabımdan Alıntıdır

KÜTLE HAREKETLERİ

İngilizce de Mass movement olarak öğretilen kütle hareketleri büyük çeşitlilik göstermektedir. En temelde beş grup halinde incelenen kütle hareketlerinin Türkiye'de tümüne birden heyelan denmektedir.

1. Toprak kayması: Toprağın ana kayadan bağımsız olarak yer değiştirmesidir. Genellikle duraysız dolgularda ve insan etkisinin fazla olduğu genç çökel arazilerinde görülür. Heyelanın, çamur akıntılarına benzeyen bir türüdür. Fakat çok yavaş oluşmaları, belli bir yatağa bağlı olmamaları ve içerdikleri suyun çok daha az olması gibi farklarla çamur akıntılarından ayrılırlar.

2. Heyelan: Ana kayanın üzerindeki toprakla birlikte hareket etmesidir. Genellikle tabaka farklılaşması bulunan alanlarda geçirimsiz tabakanın üzerindeki katmanın hareket etmesiyle ortaya çıkar.

3. Kaya Düşmesi: Eğimin fazla olduğu yamaçlarda fiziksel ayrışmaya bağlı olarak kaya bloklarının eğim boyunca yer değiştirmesidir.

4. Göçme - Yer Göçmesi (Çökme): Dolgu türü jeolojik yapılarda yamaç stabilitesinin ortadan kalkmasıyla oluşan kayma türüdür.  Rotasyonel kayma olarak da adlandırılır. Toprak kaymasından farklı olarak çok büyük kütleler harekete geçer.

5. Kaya Çığı: Eğimli tabakaların bulunduğu arazilerde kaya kütlesinin dikey çatlaklar boyunca koparak çığa benzer biçimde tabaka yüzeyi boyunca yer değiştirmesidir. Ancak bu tür kütle hareketi kar, buz ve  su ile birlikte gerçekleşir. Genellikle yüksek dağlık alanlarda görülür.

Kaynak : M. Sami KÖROĞLU Coğrafya 9 Yardımcı Ders Kitabı

hfuat
Deneyimli Üye

Performans: 94
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 25 Ağustos 2008, 19:19:25 »

Samicim paylaşım için teşekkürederim. sağolasın.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #4 : 25 Ağustos 2008, 19:45:52 »

Rica ederim sevgili Fuat. Görüşmek dileğiyle.

Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 26 Ağustos 2008, 08:06:30 »

Sami hocam, soruya en güzel cevabı vermiş. Soruyu soran Fuat hocama ve bzileri bilgilendiren Sami hocama teşekkürler.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic