Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tıp, coğrafyanın bangi bölümünde yer alır?  (Okunma Sayısı 2263 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ardanuç
VIP Üye

Performans: 78
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 31 Ekim 2009, 15:30:41 »

9. Sınıf ders kitabımızın 6. sayfasındaki "coğrafyanın bölümleri ve bu bölümlerin dalları ve faydalandığı bilim dalları" gösteren şemada, tıp,Fiziki coğrafyada biyocoğrafyanın biyoloji - botanik ve zooloji ile birlikte faydalandığı bilim dallları arasında gösterilmiş.
(Ben onu sildirdim. )
Sa.  136'da ise Beşeri coğrafyanın bazı dalları arasında sağlık coğrafyası var. Oraya daha fazla yakışır.

Veterinerlik olsa dahaiyi olmaz mıydı.
(herşeyi kategorize etmekten hoşlanmam. Ama bunu yapanların dikkatli davranması gerekir diye  düşünüyorum)
ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 31 Ekim 2009, 18:30:16 »

Coğrafya adının önüne bir kelime ekliyerek her şeyin coğrafyasını yapmamalıyız. Sağlık coğrafyası yapıyorum diyerek sadece dağılış yapmış olmakla tıp ile arasında ilişki kurulamaz. Ancak tıp pek çok açıdan coğrafya ile ilgilidir. Örneğin biyoklimatoloji konusu ile klimatoloji, kayaçlara bağlı akciğer hastalıkları nedeni ile petrografi, balneoloji ile hidrografya, mevsimsel psikolojik bozukluklarla klimatoloji arasında ilişki vardır.

Mahmut Köroğlu
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 19 Kasım 2009, 16:03:59 »

coğrafi koşulların insan fizyolojisi ve karakter yapısı üzerinde çeşitli etkilerinin olduğu bilinen bir gerçektir. Tıpla coğrafya bu açıdan birbirinden yararlanabilir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic