Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: tarih değiştirme çizgisiyle ilgili bir problem.  (Okunma Sayısı 13186 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
çiğdem
Deneyimli Üye

Performans: 33
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 10 Kasım 2009, 14:24:46 »

iki arkadaş farklı yorumladığımız bir soruyu size de danışmak istedim.cevabı nedir acaba?

180 meridyeninin 45 doğusunda ve 45 batısında yer alan iki yer arasındaki yerel saat farkı nedir?
görüşleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.
sbicici
Uzman Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

büyük zekalar birlikte düşünür

« Yanıtla #1 : 10 Kasım 2009, 14:57:37 »

18 saat fark var.
180 meridyeninin 45 doğusunda ve 45 batısı, 135 DM ve 135 BM demektir iki farklı yarı küre olduğundan 135+135=270 meriyen * 4 dak=1080 dak/60=18 saat eder

"Şimdi mutluysak eğer ve gülümsüyorsak her güne ve aldırmıyorsak geçen saatlere kötülükler, uçurumlar, soğuk geceler ve yalnız günler geride kaldıysa ve kattıysak yüreğimizi yüreğimize, aynı anda nefes alıp veriyorsak, gözlerimiz yalansa günahsa başkasına, bu bizim eserimiz.. Haklı çıktı bak iç sesimiz.. Sen 'ben'im ben 'sen'sin. İkimiz bir'iz. ve ben çok sevdim ikimizi.."
adnankocabuga
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Sungurbey Anadolu Lisesi-ADANA

« Yanıtla #2 : 10 Kasım 2009, 15:44:46 »

hocam,bana göre YEREL SAAT farkı 6 saattir.ancak bir noktada tarih ve saat verilir,diğer noktanın tarih ve saati istenirse o zaman gün farkı vardır ve aradaki fark 18 saat olur.

Coğrafya;yeryüzünün kullanım kılavuzudur.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 10 Kasım 2009, 15:46:38 »

hocam,bana göre YEREL SAAT farkı 6 saattir.ancak bir noktada tarih ve saat verilir,diğer noktanın tarih ve saati istenirse o zaman gün farkı vardır ve aradaki fark 18 saat olur.

Hem 6 , hemi de 18 !   Huh?

Dünyayı güzellik kurtaracak...
adnankocabuga
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 10 Kasım 2009, 15:53:14 »

Alıntı sahibi: adnankocabuga üzerinde Bugün  17:44:46

Hem 6 , hemi de 18 !
üstadım ! sizce? 

adnankocabuga
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 10 Kasım 2009, 15:55:48 »

kt hocama(kusura bakmayın isminzi bilmiyorum) 179 batı ile 179 doğu meridyeni arasındaki YEREL SAAT farkı sizce ne kadar?

kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 10 Kasım 2009, 15:58:02 »

kt hocama(kusura bakmayın isminzi bilmiyorum) 179 batı ile 179 doğu meridyeni arasındaki YEREL SAAT farkı sizce ne kadar?

23 saat 52 dk.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
adnankocabuga
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 10 Kasım 2009, 16:02:50 »

yani nerdeyse sesimizi duyurabileceğimiz iki nokta arasında 23 saat 52 dk. diyorsunuz.

ben gülseniz de ısrar ediyorum, orda yerel saat sözcüğü geçerse ben en kısa aralığı kullanırım.

metehann
VIP Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 10 Kasım 2009, 17:34:46 »

Bir noktanın yerel saati ,güneş ışınlarının en dik geldiği saate göre ayarlanır.Yerel saatlerde,güneş in ufuk düzlemindeki yükseltisi esas alınır ve açılara göre yerel saatler oluşturulur.Soruda güneş in konumuna göre 6,uluslararası saat e göre ise 18 saatlik zaman farkı vardır.Tarih değiştirme çizgisi bizleri genelde ulaşım alanında ilgilendirdiğinden dolayı 18 saat olarak kabul edilir.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #9 : 10 Kasım 2009, 17:51:19 »

yani nerdeyse sesimizi duyurabileceğimiz iki nokta arasında 23 saat 52 dk. diyorsunuz.

ben gülseniz de ısrar ediyorum, orda yerel saat sözcüğü geçerse ben en kısa aralığı kullanırım.
Hocam yerel saat hesaplamalarında en kısa yol diye bir kavram yoktur.Malum doğuda saat ileridir mantığı ve doğu yarım kürenin yerel saatte ileride olması nedeniyle iki merkez arasındaki meridyen farkı bulunup (doğuda yerel saatin ileri olması kuralına göre) yerel saat hesaplanır.Sizin ifadenize göre tarih değiştirme çizgisinin doğusunda tarih bir gün geridir dememiz mümkün değil.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
çiğdem
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 10 Kasım 2009, 18:01:38 »

biz de tam olarak bu ikilemde kalmıştık.şimdi öğrencilere 18 saat mi demeliyiz? 6 saat mi?Smiley))
sunlıght
Sürekli Üye

Performans: 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 10 Kasım 2009, 18:11:17 »

Tarih değiştirme çizgisine göre hazırlanan bu tip sorular için biz eğer 6 saat dersek o zaman oluşabilecek en fazla zaman farkı 12 saat olur.Boylam farkı fazla olan yerlerde zaman farkı da 12 saatten yüksek çıkabildiğine göre 18 saat olmalıdır.

Bir noktanın yerel saati ,güneş ışınlarının en dik geldiği saate göre ayarlanır.Yerel saatlerde,güneş in ufuk düzlemindeki yükseltisi esas alınır ve açılara göre yerel saatler oluşturulur.Soruda güneş in konumuna göre 6,uluslararası saat e göre ise 18 saatlik zaman farkı vardır.Tarih değiştirme çizgisi bizleri genelde ulaşım alanında ilgilendirdiğinden dolayı 18 saat olarak kabul edilir.Metehan hocamın da dediği gibi
çiğdem
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 10 Kasım 2009, 18:18:46 »

evet haklısınız,bu açıklama öğrenci için de anlaşılır olacaktır.hepinize çok teşekkür ediyorum arkadaşlar,iyiki varsınız.
adnankocabuga
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 10 Kasım 2009, 18:24:18 »

biz de tam olarak bu ikilemde kalmıştık.şimdi öğrencilere 18 saat mi demeliyiz? 6 saat mi?Smiley))

Hocam yerel saat hesaplamalarında en kısa yol diye bir kavram yoktur.Malum doğuda saat ileridir mantığı ve doğu yarım kürenin yerel saatte ileride olması nedeniyle iki merkez arasındaki meridyen farkı bulunup (doğuda yerel saatin ileri olması kuralına göre) yerel saat hesaplanır.Sizin ifadenize göre tarih değiştirme çizgisinin doğusunda tarih bir gün geridir dememiz mümkün değil.
zeki hocam en kısa arlık dedim. 180 meridyeni üzerinde yerel saat aynıdır.aynı anda aynı güneş görünür.uluslararası saat kavramına göre hepimizin bildiği gibi tdç nin her iki yakasında tarih farkı vardır.ama YEREL SAAT AYNIDIR.
Rusya'nın hem doğu yarımürede hem batı yarımkürede toprakları var.(tarih değiştirme çizgisini yok sayalım) soruda bu ülke üzerinde iki nokta  olduğunu düşünelim, nasıl hesaplayacağız?yani diyorm ki
aynı saat dilimini kullanan yakutistanda noktalardan biri 179 batı m, diğeri 179 doğu meridyeni üzerinde ise yine KT hocamızın belirttiği gibi 23 s. 52 mi diyeceğiz.saygılarımla.

Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #14 : 10 Kasım 2009, 18:41:24 »

zeki hocam en kısa arlık dedim. 180 meridyeni üzerinde yerel saat aynıdır.aynı anda aynı güneş görünür.uluslararası saat kavramına göre hepimizin bildiği gibi tdç nin her iki yakasında tarih farkı vardır.ama YEREL SAAT AYNIDIR.
Rusya'nın hem doğu yarımürede hem batı yarımkürede toprakları var.(tarih değiştirme çizgisini yok sayalım) soruda bu ülke üzerinde iki nokta  olduğunu düşünelim, nasıl hesaplayacağız?yani diyorm ki
aynı saat dilimini kullanan yakutistanda noktalardan biri 179 batı m, diğeri 179 doğu meridyeni üzerinde ise yine KT hocamızın belirttiği gibi 23 s. 52 mi diyeceğiz.saygılarımla.
Öyle oluyor hocam

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic