Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Su Döngüsü - Soru  (Okunma Sayısı 5315 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kaynar
VIP Üye

Performans: 40
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 21 Mart 2011, 21:37:10 »

ekteki sorunun a ve b şıklarını değerlendirirseniz sevinirim
nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 21 Mart 2011, 22:31:30 »

Fiziksel (Mekanik ) Çözülme:
Taşların kimyasal yapılarında herhangi bir değişme meydana gelmeden, bağlarının zayıflaması parçalara ayrılarak ufalanmasıdır. En önemli etken, sıcaklık farklarıdır. Sıcaklık farkının artması mekanik çözülmeyi arttırır. Özellikle, çöl ikliminin egemen olduğu alanlarda ve sıcaklık farkının fazla olduğu karasal iklim bölgelerinde etkili olmaktadır. Donma ve çözülme, buz, tuz ve kök çatlaması, ısınma ve kuruma, taşların büzüşüp genleşmesi mekanik çözülmeyi oluşturan başlıca faktörlerdir.

iziksel (Mekanik) çözülme üç şekilde olur:

Güneşlenme yolu ile fiziksel çözülme : Gece ile gündüz, yaz ile kış arasındaki sıcaklık farklarının fazla olduğu yarı kurak ve kurak bölgelerde görülür. Gündüz, güneşlenme ve ısınmanın etkisiyle taşları oluşturan minerallerin etkisiyle taşları oluşturan minerallerin hacimleri genişler. Gece, sıcaklık farklarının fazla olduğu yarı kurak ve kurak bölgelerde görülür. Gündüz, güneşlenme ve ısınmanın etkisiyle taşları oluşturan minerallerin hacimleri genişler. Gece, sıcaklık düşünce minerallerin hacimleri yeniden küçülür. Bu hacim değişikliği taşların parçalanmasına neden olur.

Buz çatlaması yolu ile fiziksel çözülme : Sıcaklığın çok zaman donma noktasına yakın olduğu ve yağışın yeter derecede olduğu yüksek dağlar ve yüksek enlemlerde görülen çözülme şeklidir. Yağışlardan sonra taşların delik, çatlak ve ince yarıklarına sular dolar. Sıcaklık donma noktasına kadar düşünce, taşın içine sızmış olan sular donar. Donan suyun hacmi genişlediği için basınç etkisiyle taşlar parçalanır ve çözülür.

Tuz çatlaması yolu ile fiziksel çözülme : Taşların tuzlu suları emmiş bulunduğu ve buharlaşmanın çok fazla olduğu çöl bölgelerinde görülür. Kurak bölgelerde buharlaşma ile kılcal taş çatlaklarından yeryüzüne yükselen tuzlu sular, yüzeye yaklaştıkça suyunu yitirir. Çatlakların kenarında tuz billurlaşması olur. Gece nemli geçerse, suyunu yitiren tuz billurları yeniden su alır ve hacmi genişler. Basınç etkisiyle taşlar parçalanır ve çözülür.

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
kaynar
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 21 Mart 2011, 22:52:12 »

nazmi hocam ilginize teşekkür ederim yazdıklarınızı biliyorum. fakat şurada takılı kaldım okyanus ve denizlerin buharlaşarak yeryüzüne yağış olarak düşmesi tatlı su miktarını da artırmaz mı
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #3 : 22 Mart 2011, 07:32:04 »

nazmi hocam ilginize teşekkür ederim yazdıklarınızı biliyorum. fakat şurada takılı kaldım okyanus ve denizlerin buharlaşarak yeryüzüne yağış olarak düşmesi tatlı su miktarını da artırmaz mı
Zaten "olumlu etkiye sahip değildir" diye soruyor.Doğadaki talı su miktarının artmasına katkısı vardır.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
poyraz güney
Üye
**

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 23 Mart 2011, 19:43:57 »

hocam ben soru kökünde "olumlu etkiye sahiptir" ifadesi göremedim, ama soru kökündeki ifadeye bakılırsa fiziksel çözülme üzerinde etkisi muhakkak var ( olumlu ya da olumsuz) ama bir de aslında fotosentez meselisini dikkate almak lazım diye düşünüyorum.Arkadaşlardan "kaynar"ın dediği şeydeki tatlı su miktarını artırmaz mı kısmında ise su döngüsü sadece denizden karaya doğru olmayıp karadan denize doğru da gerek yer üstü gerek yer altı sularındaki infiltrasyon ile de yönlenmiş olcaktır diye düşünüyorum...
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 23 Mart 2011, 21:06:30 »

hocam ben soru kökünde "olumlu etkiye sahiptir" ifadesi göremedim, ama soru kökündeki ifadeye bakılırsa fiziksel çözülme üzerinde etkisi muhakkak var ( olumlu ya da olumsuz) ama bir de aslında fotosentez meselisini dikkate almak lazım diye düşünüyorum.Arkadaşlardan "kaynar"ın dediği şeydeki tatlı su miktarını artırmaz mı kısmında ise su döngüsü sadece denizden karaya doğru olmayıp karadan denize doğru da gerek yer üstü gerek yer altı sularındaki infiltrasyon ile de yönlenmiş olcaktır diye düşünüyorum...

Fotosentezde su doğrudan etkilidr hocam.Karbondioksit ve su giren, glikoz ve oksijen çıkan ürünlerdir.Burada muhtemelen fiziksel ufalanmanın daha çok kurak bölgelerde görülmesinden yola çıkarak suyun bir etkisinin olmadığı düşünülerek doğru cevap olarak B verilmiştir.Ama tabiki burada da çatlaklardaki buzun yaptığı faaliyet göz ardı edilmiş.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
kaynar
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 23 Mart 2011, 21:24:40 »

uğur hocam bitkilerin terlemesi yoluylada su çıkar
kurgan_1917
Sürekli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 23 Mart 2011, 23:45:16 »

Suyun yarattığı sürtünme sonucu ufalanma fiziksel ufalanma olmaz mı? Yalnız kimyasal aşındırma yapmaz su arkadaşlar. Kaldıki suyun kendisi bizzat yapmasa bile (ki bana göre yapar) sürüklediği materyallerin kayaçlara çarpması ve sürtünmesi de fiziksel aşındırma yapar

Barış BAYRAKTAR
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 24 Mart 2011, 17:53:46 »

Doğadaki, daha doğrusu karalar üzerindeki tatlı su miktarı kısa süreli bir etkiyle artmaz. Fakat iklimde değişmeler, buzul çağları, eriyen buzullar karalarda tatlı su miktarını artırır. Tersine sıcak dönemlerde gerek buharlaşmanın artması gerekse tekrar denizlere ulaşan buzullardan eriyerek sıvı hale geçen sular karalardaki tatlı su miktarını azaltır.
  Kayaçların kimyasal çözülmesinde temel etken su olarak ifade edilir. Bu nedenle doğru cevap B seçeneği gibi. Su yumuşaçık bir sıvı da olsa fiziksel aşandırma yapar, özellikle içindeki yük miktarı fazla ise. Fakat bu soruya göre bu gözardı edilmiş.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic