Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: soru-uzay cisimlerinin hareketini sağlayan enerji, kömür çeşidi ve....  (Okunma Sayısı 2428 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kartoğraf
VIP Üye

Performans: 379
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Ocak 2009, 19:59:47 »

aşağıdaki sorular hakkındaki bilgilerinizi paylaşırsanız benimle birlikte birçok arkadaşımızın
faydalanacağını düşünüyorum. teşekkür ederim.

soru 1- Dünya (ve diğer gök cisimleri) eksen ile güneş etrafındaki hareketinin enerjisini nereden sağlar.
Bu hareketler büyük patlamadan itibaren mi başlar.

soru2- Konutlarda kullandığımız kömür, hangi gruba girer. (taş kömürü, antrasit, linyit, turba vs)

Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 08 Ocak 2009, 20:05:59 »

1- Hocam buraya yorumumu yazacağım.Arkadaşlar başlığı görünce kendi fikirlerini yazarlar artık.Büyük patlamada evrene yayılan, fırlayan, gönderilen cisimlerin hareketi aynen devam ediyor.
Bu aynı topacı fırlatmaya benziyor.Topaç durana kadar hareket devam ediyor.Tabi arada başka gök cisimlerinin etki alanına girmeyi de es geçmemek lazım.

2-Katı Yakacaklar
Linyit, taşkömürü, antrasit katı yakacak olarak kullandığımız fosil yakıtlardandır. Bunların hepsine birden maden kömürü denir. Fosil ise; milyonlarca yıl önce toprak altında kalarak günümüze kadar gelen canlı kalıntılarıdır.
Yer altından çıkarılan ve yakıt olarak kullanılan siyah renkli sert kömür taş kömürüdür. Yurdumuzda özellikle Zonguldak kömür havzasından çıkarılmaktadır. Taş kömürünün ısıtılarak damıtılmasından kok ve hava gazı elde edilir.
Kok kömürünün kalorisi yüksek,külü ve dumanı azdır. Bu nedenle diğer kömürlere göre daha iyidir. Kalorifer ve soba yakıtı olarak kullanılır. Linyitin ısı değeri düşüktür ve daha çok termik santrallerde kullanılır. Ancak linyit yakıldıktan sonra geriye çok miktarda kül, su buharı, is, kükürtdioksit bırakır. Bu nedenle çevre kirliliğine yol açar. Antrasit ise;ısı değeri çok fazla olan bir kömür çeşididir,ancak ülkemizde çıkmamaktadır.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 08 Ocak 2009, 20:08:25 »

kartoğraf, gök cisimlerinin hareket enerjisi big bang - büyük patlamadan enerjisini almıştır. Uzayda sürtünme olmadığı için ilk hareketin sağladığı enerji uzay boşluğunda sonsuza kadar devam eden harekete neden olur. Başka bir gök cismi ile karşılaşıp etkileşime kadar.
  Evlerde kullanılan kömür cinsimiz linyittir. Antrasit Türkiye'de yok, taş kömürü sanayide kullanılır. Linyit bizim en yaygın fosil yakıtımız olup her yerde bulunmakta fakat enerjisi az, kirleticiliği fazladır. Linyitlerimizin de kalori değeri çok farklılık gösterir.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2009, 20:23:34 »

1. Güneş sistemi gaz kütlesi halinde dönerken gezegenler halka şeklini almışlar ve sonra büyük patlamayla birlikte dağılmışlardır. Büyük Patlama esnasında uzay boşluğuna savrulan gezegenler bu kez daha büyük kütle olan güneş tarafından çekime uğramıştır. ilk patlamadaki sarulma kuvveti ile güneşin çekim gücü gibi iki zıt durum karşısında kalan Dünyamız ve diğer gezegenler dönmeye başlamışlardır.

2. Ben konutlarda kullanılan öellikle ithal olan kömürleri taş kömürü olarak biliyorum.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 08 Ocak 2009, 20:50:24 »

Maden kömürü veya taş kömürü 200-250 milyon yıllık bir geçmişe sahip olan bir kömür türüdür. Karbon yüzdesi 80-90’ı bulur. (%75-90 arasın karbon, %3-5 arası oksijen ve %5-6 arası hidrojenden oluşurlar.)

Evlerimizde kullanılan kömürler genellikle linyittir. Zonguldak yöresinde düşük kalorili maden kömürü (taşkömürü) evlerde kullanılır (ben 4 yıl kullandım).

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic