Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sorum Cumhur Abay hocama  (Okunma Sayısı 4010 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
seyhoglu
VIP Üye

Performans: 71
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Mayıs 2007, 18:01:33 »

Sayın hocam 9.sınıf yardımcı ders kitabınızın 251.sayfasında kalıcı kar sınırı karasallıktan dolayı Doğu  Anadolu bölgesinde 4000 m İç Anadolu bölgesinde 3500 m Kıyı bölgelerde ise 3200 m civarındadır belirtmişsiniz.Biz zümre arkadaşları ile burada tereddüte düştük.Bir açıklama getirirseniz seviniriz.Kalıcı kar sınırını Doğu A nadoluda daha düşük olması gerekmezmi?saygılar hocam.
Kaşif Mustafa
VIP Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mustafa BAYRAK Erbaa Anadolu İmam Hatip Lisesi

Site
« Yanıtla #1 : 08 Mayıs 2007, 18:22:04 »

hocam
cumhur hoca cevap vermeden önce gördüm ve cevaplamak istiyorum
üniversitede okurken bende hocamıza sormuştum, sırrı erinç jeomorfoloji 2 kitabında aynen öle diyor
karasallıktan dolayı ülkemizde en yüksek kalıcı kar sınırı doğu anadoluda diye

Coğrafyacı olmak doğaya başka bir gözle bakmaktır.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #2 : 08 Mayıs 2007, 18:24:06 »

Hocam ben de yazacaktım fakat büyük ihtimalle Cumhur Hocam şimdi yazıyordur diye cevaplamadım. Smiley

DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 08 Mayıs 2007, 18:25:52 »

Değerli Hocam Cumhur hocam henüz görmemiş sanırım ben araya gireyim;
Erinç'e göre Türkiye'de Kalıcı kar sınırı Karasallığa bağlı olarak kıyıdan iç kesimlere gidildikçe yükselmektedir. Bu nedenle kıyılarda 2200 m olan kalıcı kar sınırı doğuda 3000 metreye kadar çıkmaktadır. Verilen değerler Würm için geçerli olan durumu yansıtmaktadır. Örnek olarak verilen dağlardan Uludağ ve Sandras kıyıya yakın olduğundan bu dağlarda buzul olayları görülmüş, çok daha yüksek olan Honaz Dağında iç kesimde yer almasından kaynaklı olarak buzul izlerine rastlanmamaktadır(Jeomorfoloji II, Sayfa 266). Hatta Erinç hocanın o dönemde Yalçınlar hoca ile bu konuda ciddi tartışmaları olmuştur.

Günümüzde ise bu sınırın batıda 3000, doğuda ise 4000 e kadar çıktığı görülür. Bu nedenle aktüel buzullarımız oldukça sınırlıdır. Yalnız Doğu Karadeniz dağlarında yağış fazlalığından kaynaklı, Ağrı ve Cilo Dağlarında ise yükselti sayesinde küçük buzullar  görülmektedir (hızla gerilemekte).
Bahsedilen nedenlerle Cumhur Hocamızın verdiği değerlerde bir yanlışlık bulunmamaktadır.   

Saygılarımla....

Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #4 : 08 Mayıs 2007, 18:28:04 »

Hocam bu durumu orman üst sınırındaki mantık ile mi açıklayacağız?Orman üst sınırı da karasallık nedeniyle en fazla Doğu Anadolu'da...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
makifgezer
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 08 Mayıs 2007, 18:30:39 »

Hocam kalıcı kar sınırı Doğu Anadolu da daha yüksektir. Çünkü karasallığın etkisiyle özellikle yaz mevsiminde Doğu Anadoludaki bir dağın belli yükseltideki bir noktası İç Anadoludaki bir dağın aynı seviyedeki bir noktasına göre daha fazla ısınır. Dolayısıyla bu Doğu Anadoluda kalıcı kar sınırının daha yüksek olmasına neden olur
Kaşif Mustafa
VIP Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mustafa BAYRAK Erbaa Anadolu İmam Hatip Lisesi

Site
« Yanıtla #6 : 08 Mayıs 2007, 18:30:56 »

anladım hocam,cumhur hocanın kitabı var  bende
ama karşılaştırma imkanım olmadı ben bakayım oky
bencede en sağlıklı bilgiyi ondan alabilirsiniz.

Coğrafyacı olmak doğaya başka bir gözle bakmaktır.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #7 : 08 Mayıs 2007, 18:34:29 »

Nacizane, aynı tereddüte daha önce düştüğümü söylemeliyim.. Ahmet Ertek in T.Coğrafyası kitabında aynı nokta var (sayfa 42).
İbrahim Atalay Genel fiziki Coğrafya kitabında (sayfa 224) bu durumu karasallığa bağlıyor. Yine adını hatırlamadığım bir kaynakta, iç bölgelerde soğuma olduğu kadar yaz aylarındaki ısınmanın da fazla olması nedeniyle kalıcı kar sınırının iç bölgelerde daha yukarıda olduğunu okumuştum.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #8 : 08 Mayıs 2007, 18:36:24 »

Ya arkadaşlar bu ne hız...
ben ki çok hızlı yazı yazdığımı düşünüyorum.. yok yok makarna suyuna baktım da ondan olmuştur...

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
salp
VIP Üye

Performans: 815
Çevrimdışı Çevrimdışı

süleyman çelebi anadolu lisesi

« Yanıtla #9 : 08 Mayıs 2007, 18:44:24 »

gerçekten arkadaşlar çok hızlı
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #10 : 08 Mayıs 2007, 20:09:41 »

ben de çocuğumla oynamaktan zaman bulamadığımdan yazamadım beni az gördüğünden yazdırmadı öncelikle cevap yazan arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. ben bu verileri ibrahim atalayın kitabından aldım ve bence de karasallığın artması kalıcı kar sınırını etkilemektedir. gündüz sıcaklığın artması yüksek alanları  etkileyerek karların erimesine neden olmakta ve kar sınırını yükseltmektedir. aynı olay orman üst sınırı içinde geçerlidir.
iyi çalışmalar

kommannage
Üye
**

Performans: 3
Çevrimiçi Çevrimiçi

« Yanıtla #11 : 08 Mayıs 2007, 21:49:17 »

Bu konuda bir kaynakta şöyle bir açıklama vardı;Yükseltiden dolayı oluşan karasallık YÜKSELTİ SINIRLARINI yükseltiden doğan sıcaklık farkı kadar yükseltir deniyordu.Pamir yaylasında 5000 metrede yerleşme olmasını böyle açıklamışlardı.
seyhoglu
VIP Üye

Performans: 71
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 09 Mayıs 2007, 04:40:32 »

Arkaaşlar degerli katkılarınız için teşekkürler.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic