Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Soru? - Yıllık Büyüme Oranı?  (Okunma Sayısı 2103 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
consinus
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Nisan 2009, 15:16:53 »

Yıllık Büyüme                              Tarım Oranı
Etiyopya                               %10,6                                     %47,69
Hindistan                               %9,2                                       %18,30
Türkiye                                  %5,5                                      %11,86
Almanya                                 %2,7                                      %0,88

Şimdi hocalarım tabloyu görüyorsunuz.Benim sorum ise şu: Almanya gelişmiş bir ülke olmasına rağmen ekonomisinde yıllık büyüme oranı düşük.Ama Etiyopya tarım oranından da görüldüğü gibi daha gelişmemiş ama ekonomisindeki büyüme oranı Almanya'dan daha yüksek.Tabloya bakıldığında ülkenin gelişmişlik düzeyi arttıkça neden ekonomisindeki büyüme oranı azalıyor? Bunun tam tersi olması gerekmez miydi?

Teşekkürler...

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kaşaneler gördüm.                             
Dolaştım mülk-i İslam-ı bütün viraneler gördüm.                           

Ziya PAŞA

Coğrafyayı anlamak; hayatı anlamaktır!..
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #1 : 08 Nisan 2009, 15:26:45 »

Biz de her yıl en hızlı büyüyen ülkelerden birisiyiz ama halâ yerimizde sayıyoruz.Kısacası eller aya biz yaya.Almanya varacağı yere varmış.Bu yüzden büyümesi yavaşlamış.Etiyopya ve bizim alacağımız yol daha çok.Mesele budur...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
consinus
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 08 Nisan 2009, 15:33:46 »

Biz de her yıl en hızlı büyüyen ülkelerden birisiyiz ama halâ yerimizde sayıyoruz.Kısacası eller aya biz yaya.Almanya varacağı yere varmış.Bu yüzden büyümesi yavaşlamış.Etiyopya ve bizim alacağımız yol daha çok.Mesele budur...

Evet hocam çok haklısınız.Eller aya biz yaya! Sad

Hocam cevabınız için teşekkür ederim Smiley

Ziya PAŞA

lesmer3366
VIP Üye

Performans: 51
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 09 Nisan 2009, 13:22:02 »

Gelişmiş ülkelerde nüfus artışı iyici yavaşlamış, tüketim ve kar oranları sabitleşmiş, Ayrıca altyapı yatırımları artık son aşamaya gelmiş, durmuştur. Bu yüzden yatırımlar dışarıya, finansman ve krediler, gelişmekte olan ülkelere kaymaktadır.  Gelişmekte olan ülkelerde büyük bir tüketim açlığı vardı. Her türlü mala ve hizmete en ufak bir gelir artışında (Hatta dışarıdan gelen kredilerle bile) büyük hücum yaşanır. Bu da ekonomide büyüme olarak görülür. Bir çok konuda (Beyaz eşya, tüketim maddeleri, otomobil, ev vs vs.) bu ülkelerde büyük bir açlık vardır. O yüzden sanal bir gelişme fazlalığı görülür. Türkiye'dede 2002 den sonra millet kredilerin düşmesiyle arabaya ve eve saldırdı. Kredi kartlarıyla  Tüketim çılgınlığı yaşandı ve bu günlerde hız kesti. Bu durum Türkiye'nin çok yüksek olan tüketimdeki artış hızı gelişme gibi göründü. Halbuki bankaların dışarıdan getirdiği sendikasyon kredileri denilen parayı konut, otomobil vb. kredisi olarak alıp harcadık ve borçlandık. İşte o günlerdeki harcamalarımız gelişme hızımızın %7-8-9  gibi görünmesine sebep oldu. Yani Tüketerek büyüdük.
consinus
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 09 Nisan 2009, 13:30:46 »

Hocamlarım tekrar çok teşekkür ederim gerçekten güzel açıklamışsınız. Aklımda  Huh? işareti kalmadı.  Smiley

Ziya PAŞA

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic