Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: soru ( türkiye nin yerşekilleri )  (Okunma Sayısı 6334 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kaynar
VIP Üye

Performans: 40
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 26 Ocak 2010, 21:20:48 »

1-kum adacıkları, akarsu yataklarının genişlediği ve eğimin azaldığı yerlerde oluştuğuna göre, hangi coğrafi bölgede kum adacıklarının oluşma ihtimali daha azdır?
a- ege
b- marmara
c- akdeniz
d- iç anadolu
e- güneydoğu anadolu
2-türkiye de aşağıdaki yerşekillerinden hangisini oluşturan kuvvet diğerlerinden farklıdır?
a-bafra ovası
b-fırtına vadisi
c-kızılören obruğu
d-manavgat şelalesi
e-ürgüp teki peri bacaları
soruların cevaplarını yorumlarınızla yazarsanız sevinirim.
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2010, 21:39:52 »

Birinci sorunun cevabı engebe ve eğimin fazla olmasından dolayı Akdeniz Bölgesi; ikinci sorunun cevabı ise emin olmamakla birlikte  a şıkkı -akarsu....    b şıkkı- akarsu....   c şıkkı- yeraltı suyu erime...  d şıkkı- yeraltı suyu  e şıkkı- rüzgar sellenme(ama arazinin temelinde volkanizma etkilidir bu anlamda olabilir) Cevap e şıkkı olabilir diye düşünüyorum. Ama emin de değilim.
klimaks
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 26 Ocak 2010, 21:54:26 »

1.sorunun yanıtı engebeli arazi yapısı  nedeniyle C diye düşünüyorum.
2.sorunun yanıtı ise yine C olmalı.çünkü obruk oluşumu yeratı suları tarafından oluşturulan mağara tavanlarının çökmesi ile oluşur.Diğer şekillerin hepsi akarsularca oluşturulur.

"Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir."
serkandemir
Uzman Üye

Performans: 49
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 26 Ocak 2010, 21:55:53 »

Birinci sorunun cevabı engebe ve eğimin fazla olmasından dolayı Akdeniz Bölgesi; ikinci sorunun cevabı ise emin olmamakla birlikte  a şıkkı -akarsu....    b şıkkı- akarsu....   c şıkkı- yeraltı suyu erime...  d şıkkı- yeraltı suyu  e şıkkı- rüzgar sellenme(ama arazinin temelinde volkanizma etkilidir bu anlamda olabilir) Cevap e şıkkı olabilir diye düşünüyorum. Ama emin de değilim.
Aynen hocam her iki soruda da en mantıklı seçenekler c şıkkında.

Söyle yaşadığın şehir güzelse kıymetini bilsin,yaşadığın şehir güzelse sebebi sensin..
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #4 : 26 Ocak 2010, 21:58:32 »

Birinci sorunun cevabı Akdeniz bölgesi ( Engebelik alanın çok olmasından dolayı)

İkinci sorunun cevabıda C şıkkı çünkü diğer şıklardaki oluşumlarda yer üstü suları etkiliyken  C şıkkındaki oluşumda yer altı suları etkilidir

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
kaynar
VIP Üye

Performans: 40
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 26 Ocak 2010, 22:21:56 »

1. sorunun cevabını akdeniz vermiş. ben bu soruyu şöyle düşündüm açıkcası. ( ilk önce aklımdan akdeniz geçti ), akdeniz bölgesinde eğim fazla olmasına rağmen akarsuların denize döküldükleri yerlerde eğim azaldığı için bu alanlarda kum adacıklarına rastlanır. örn: çukurova gibi. ama iç anadolu bölgesinde  ortalama yükselti fazla akarsuların derine doğru aşındırması fazladır diye düşünerek iç anadolu diye düşündüm.
2. sorunu cevabını ise e şıkkı demiş
bende bu soruda a b d ve e şıklarınını akarsular tarafından c şıkkını ise yeraltısularıdır diye c şıkkı diye düşündüm.
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 26 Ocak 2010, 23:29:51 »

2. soruda biraz kavram karmaşası var gibi geliyor bana. Soruyu soran yerüstü yeraltı suyu şeklinde düşünmemiş bence; şekli oluşturan ana etkeni sormuş; yani peribacasını oluşturan ana etken rüzgar, bunun yanında birde sellenme dir. Ama diğer şekilleri oluşturan ana etken yeraltı ve yerüstü sularıdır. Fakat yine de farklı iki şekilde anlaşılabilecek bir soru diye düşünüyorum. Çelişkili bir soru olabilir.
zere
Uzman Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar

« Yanıtla #7 : 27 Ocak 2010, 01:42:53 »

Soruların ikiside yanlış.Bir defa kum adacıgı oluşması için bir bölge ismi vermek dogru degil çünkü kum adacıgı her bölgede egimin azaldığı her yerde oluşabilir.Akdeniz bölgesi akarsuları toroslardan indikten sonra denize ulaşana kadar düzlükte akar ve üzerlerinde kum adacığı doludur.Ayrıca en fazla kum adacığı da ülkemizde Doğu anadoluda dır.Yani bir bölgenin dağlık olması orada kum adacıklarının az olacağı anlamını herzaman cıkarmaz.İkinci soruya gelince Şelaleyi oluşturan kuvvet akarsumudur yoksa jeolojik yapı ve kayaç direncimi.Sorunun cevabı D şıkkı olabilir dense belki katılabilirim ancak onun dısındakilerin hiç birisi dofru olamaz.
ıssık
Deneyimli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 27 Ocak 2010, 19:29:51 »

iki soru da çelişkili hiç hatta yanlış
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 30 Ocak 2010, 20:08:28 »

2. soruda biraz kavram karmaşası var gibi geliyor bana. Soruyu soran yerüstü yeraltı suyu şeklinde düşünmemiş bence; şekli oluşturan ana etkeni sormuş; yani peribacasını oluşturan ana etken rüzgar, bunun yanında birde sellenme dir. Ama diğer şekilleri oluşturan ana etken yeraltı ve yerüstü sularıdır. Fakat yine de farklı iki şekilde anlaşılabilecek bir soru diye düşünüyorum. Çelişkili bir soru olabilir.

Peri bacalarını oluşturan ana etken bence rüzgar değil, selinti sularıdır.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
çaryar
Yeni üye
*

Performans: 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 30 Ocak 2010, 23:13:52 »

1.sorunun cevabı c çünkü yatak eğiminin fazla (Akdenizde)diğerlerinde eğim az
2.sorunun cevabı ise A dır çünkü aşınım ve birkim olarak bakkarsanız soru çözülür sanırım a da akarsu birikim var
ergu67
Sürekli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 31 Ocak 2010, 10:36:13 »

soruların hatalı oldugunu söyleyen arkadaşlara katılıyorum.hangi bölgede kum adacıklarının oluşma ihtimali daha azdır gibi bir soruyu sorabilmek için öncelikle hangi bölgemizde kaç tane kum adası var bunu saymak gerekir ki bu kum adacıkları geçici yerşekilleri oldugu için neredeyse imkansızdır.
diger sorudaki soruluş biçimi aşındırma biriktirme şeklinde bir ayrımsa cevap a olur. yerüstü  yeraltı diyorsa c akarsu selinti suyu ayrımı sorulmuşsa da cevap e dir. 
ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 31 Ocak 2010, 12:26:50 »

Bie akarsuyun çevresinin çok dağlık olması ile ırmak adası oluşturması arasında bir ilişki yoktur. Çok dağlık bir alanda akan akarsu ada yapabileceği gibi düz bir alanda akan akarsuda ada yapmayabilir. Burada önemli olan şey akarsuyun talveg eğimidir. Çevresini eğimi değil. Talvegi ne kadar az eğimliyse o kadar ada yapar, eğim fazlaysa düz akış gösterir ada yamaz. Ayrıca vir akarsuyun her yerinin aynı özellikte olması mümkün değildir. Akarsuyu bölüm bölüm düşünmek lazım. Çünkü büyük akarsularda birden fazla eğim kırıklığı (talvegte) bulunur. Örneğin Göksu yukarı çığırında ada oluşturmaz ama Mut civarında ada oluşur. Sonra Silifkeye kadar gene ada oluşturmaz ama deltaya yaklaşınca ada yapar. Bu nedenle şu bölgede eğim fazladır o nedenle orada ada olmaz diye bir düşünce de yanlıştır. Akarsuların ada yapması için muhakkak ova olmasınada gerek yoktur. Örneğin yine Silifke yakınlarında Göksu deltaya çıkmadan derin kanyonlar içinde akar ama pek çok ada yapar ve bu adalar kum temini için kullanılır. Tekrar ediyorum. Akarsuyun çevresinindeki eğimin önemi yoktur.  Talveg eğiminin önemi vardır.
okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 31 Ocak 2010, 17:45:55 »

soruların cevabı
1- C
2- C

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
özlem1
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 01 Şubat 2010, 16:35:32 »

1.soru c şıkkı  2.soru e şıkkı.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic