Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: soru ( toprak ) + ekonomik faaliyetler  (Okunma Sayısı 3784 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kaynar
VIP Üye

Performans: 40
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 10 Mart 2010, 17:30:37 »

1. aşağıdakilerden hangisi bakının toprak özellikleri üzerinde etkisine bir örnektir?
a-çok yağışlı yerlerde yıkanmış toprakların oluşması
b-bitki örtüsü gür olan yerlerde genellellikle toprağın humus bakımınca zengin olması
c-kuzey yamaçlardaki toprağın güney yamaçlardakine göre daha ince olması
d-toprak kalınlığının çok eğimli yerlerde az,düzlük yerlerde fazla olması
e-organik maddelerin humusa dönüşebilmesi için uzun  bir süre geçmesinin gerekmesi

2. aşağıdakilerden hangisi bir bölgedeki ekonomik faaliyetlerin çeşitlenmesinde etkili değildir?
a-nüfus miktarının artması
b-doğal afetler
yorumlarınızı yazarsanız sevinirim.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #1 : 10 Mart 2010, 18:06:53 »

1.soruya iki şekilde cevap verilebilir;
Birincisi soruyu sorarken KUZEY YARIM kürede bakının toprak oluşmu üzerindeki etkisi diye vurgulama yapmadığı için bir genelleme yaparak sorunun doğru cevabı  
e-organik maddelerin humusa dönüşebilmesi için uzun  bir süre geçmesinin gerekmesi  diyebiliriz.
çünkü güneşlenme süresinin  az olduğu yamaçta sıcaklık derecesi daha düşük olduğu için organik maddelerin çürütülme işlemi uzun sürelidir.

İkincisi eğer bu soruyu kuzey yarım küre için sorulmuş olarak kabul edersek
 c-kuzey yamaçlardaki toprağın güney yamaçlardakine göre daha ince olması seçeneğini doğru olarak kabul ederiz çünkü güney yamaçlarda güneşlenme süresi daha uzun olduğu için bu yamaçlar daha sıcaktır ve toprak oluşumu kuzey yamaçlara göre biraz daha uzun süreçli bir olgudur.

2. sorunun cevabıda b-doğal kaynaklar seçeneğidir,çünkü doğal kaynakların yani yer altı ve yer üstü kaynaklarının mevcudiyeti  ekonomik faaliyetlerin çeşitliliğini sağlar.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
kaynar
VIP Üye

Performans: 40
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 10 Mart 2010, 18:12:24 »

cahit hocam cevabınızı okurken farkettim. 2. soruda doğal afetler olacak
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #3 : 10 Mart 2010, 18:19:10 »

cahit hocam cevabınızı okurken farkettim. 2. soruda doğal afetler olacak

Seçenek doğal kaynaklar olarak verildiği için bnede ona göre cevapladım,madem seçeneği yanlış düzenlemişsiniz bende ona göre cevap vereyim Smiley
Sorunun cevabının doğal afetler olduğunu düşünüyorum,bence doğal afetler ekonomik faaliyetlerin çeşitlenmesinde olumlu etkiyi bırakın olumsuz bir etki bile yapar,çünkü doğal afetler sonucunda göç yaşanabilir o zamana kadar yapılan ekonomik etkinliklerin sayısı bu nedenle azalabilir.Bu benim düşüncem Smiley

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
ismail79
Uzman Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kilis Fen Lisesi Coğrafya Öğretmeni

« Yanıtla #4 : 13 Mart 2010, 17:54:13 »

1.soruda düz mantık düşündüğümüzde cevap C şıkkı.Ancak bu şık sadece Kuzey Yarım Küre için geçerli olur.Ayrıca Bakı bence sadece Güneşe dönüklük durumunu değil aynı zamanda Denize Dönüklük ve Rüzgara Dönüklük durumlarınıda ifade eder.Bu nedenle A şıkkındaki çok yıkanmış toprakların ve B şıkkındaki bitki örtüsü gür olan alanlar denize dönük yamaçlarda fazla olduğundan soru biraz net değil diyebiliriz.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic