Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: soru ( rüzgarlar )  (Okunma Sayısı 2338 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kaynar
VIP Üye

Performans: 40
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 22 Ocak 2011, 23:53:25 »

rüzgarın hızı arttıkça;
- iç ısısı düşer ve soğuk rüzgar halini alır
- hızlı estiğinden buharlaşmayı artırır
-havanın nem açığı büyür
-sıcaklığı düşürür

yukarıdaki bilgi cumhur hocamızın 9. sınıf kitabından.
sıcaklığı düşen rüzgar nasıl buharlaşmayı artırır
hava sıcaklığını düşürdü ( soğuma gerçekleşiyor ) nasıl nem açığı büyür

arkadaşlar mantığını bilen varsa yardımcı olsun. şimdiden teşekkür ederim
kurgan_1917
Sürekli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 23 Ocak 2011, 20:49:49 »

Nem açığını düşürür kısmına kesinlikle katılmıyorum çünkü; rüzgarın nereden geldiği belli değil ya okyanus üzerinden geliyorsa?
Buharlaşmayı arttırır kısmına da katılmıyorum tam olarak çünkü; eğer rüzgarın geldiği yer, gittiği yere göre daha kuruysa ancak bu olur. Her zaman doğru kabul edilemez.
İç ısısı düşer ve sıcaklığı azaltır maddelerinde acaba fön rüzgarlarını hesaba katmış mıdır bunu yazan arkadaş. Onu da ayrıca merak ediyorum...

Barış BAYRAKTAR
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 24 Ocak 2011, 17:18:50 »

Durgun bir havada hızla doygun hale gelen alt hava katmanında buharlaşma az olur. Hava hareketi-rüzgar varsa doygun hava başka yerlere taşınacağı için nem açığı büyür ve buharlaşma artar. Bu nedenle rüzgar ne kadar hızlıysa bu harlaşma o kadar artar. (Genel Klimatoloji O.Erol,209)
  Kara üzerinde bir alan düşünelim hava durgun. Topraktan ve bitkilerden terleme yoluyla hava katmanına katılan su buharı bir yerde doygunlaşmaya yaklaşacağı için yerden buharlaşma hızı düşer. Rüzgar çıktı ve doygun hava parselini götürdü, buharlaşma yeniden hızlanır.  Aynı olayı durgun deniz yüzeyi için de düşünebiliriz. Buharlaşmayla doygun hale gelen alt hava tabakasında buharlaşma hızı düşer. Çıkan bir rüzgar doygun hava parselini aldı götürdü, buharlaşma hızı yeniden yükselir.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic