Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Soru ( meridyen )  (Okunma Sayısı 6145 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kaynar
VIP Üye

Performans: 40
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17 Aralık 2009, 19:54:42 »

meridyenlerin kutuplarda birleşmesinin nedeni ile aşağıdaki hangi olayın nedeni aynıdır?
a) paralel dairelerinin arasındaki uzaklığın sabit kalması
b) yerden yükseldikçe görülen alanın genişlemesi
c) matematik iklim kuşaklarının oluşması
d) mevsimlerin meydana gelmesi
e) dünya ekseninin eğik olması
sorunun cevabını gerekçeli olarak yazarsanız sevinirim
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 17 Aralık 2009, 20:17:50 »

Dünyanın küresel-geoit olduğu için meridyen daireleri kutuplarda kesişir. Yine dünya geoit olduğu için güneş ışınlarının dünyaya düştüğü açı ve bunun sonucu ısınma farkları matematik iklim kuşaklarına neden olmuştur.
  Dünyanın şekli her iki olaya da nedendir yani cevap (c) seçeneği olmalı.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
erdal49
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 17 Aralık 2009, 20:19:38 »

Meridyen dairelerinin kutuplarda birleşmesi dünyanın şeklinin sonuçlarıyla alakalıdır.Dünyada yerden yükseldikçe görülen alanın genişlemesi de dünyanın şekliyle alakalıdır.Dolayısıyla cevap b şıkkıdır.
kensaygi75
Üye
**

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 17 Aralık 2009, 20:21:19 »

meridyenlerin kutuplarda birleşmesi dünyanın küresel şeklinin sonuçudur bu nedenle doğru yanıt b dir matematik iklim kuşaklarının oluşum nedeni eksen eğikliğidir.
iremkız
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 17 Aralık 2009, 20:26:36 »

matematik iklim kuşaklarının oluşumunun temel sebebi eksen eğikliği değilmidir?paralellerin aralarının eşit olmasıda dünyanın şeklinin sonucu değilmidir??neden A demediniz arkadaşlar merak ettim cevaplarsanız sevinirim.
efe
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 17 Aralık 2009, 20:47:10 »

paralellerin çevre uzunluklarının azalıp aralarındaki mesafenin sabit kalması, meridyenlerin boylarının eşit olup aralarındaki mesafenin daralması d.nın şeklinin sonucudur. dünya dan uzaklaştıkça görülen alan genişler ancak daima enfazla yarsını görebiliriz buda d.nın şeklinin bir sonucudur. ayrıca mat.iklim kuşaklarının olusumuna d.nın şekli diyenleri kınıyorum...cvp b ama a da cevap sayılır
kaynar
VIP Üye

Performans: 40
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 17 Aralık 2009, 20:57:13 »

sayın hocalarım sorunun cevabı b şıkkı olarak verilmiş. fakat bence burada unutulmaması gereken şey yerden yükseldikçe hangi şekle sahip olunursa olunsun göreceğimiz alan genişler. bir ikincisi pareleller arasındaki mesafe. biz her zaman öğrencilerimize şöyle söylemiyor muyuz? dünyanın şekli ve sonuçlarında: ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe paraleller arası mesafe değişmezken, uzunlukları kısalır, meridyenler arası zaman farkı değişmezken,  mesafe daralır diye  buna bağlı olarak a şıkkı da olmaz mı
efe
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 17 Aralık 2009, 21:42:18 »

soru: coğrafya öğretmeniyim ve her yıl bir kaç defa şu soruyla karşılaşırm: neden g.yarımküredeki denizlerin suları (kutup bölgesi) uzay boşluğuna dökülmüyor yada insanlar burada nasıl durabiliyor. Peki bende şunu soruyorum yerçekimi diye birşey var bunun dışında kuzey y.küremi üstte gerçekten güney y.küremi uzay sonsuz bir boşluk ya altta olan bizsek bunun bir kanıtı var mı arkadaşlar varsa bilmek istiyorum
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 17 Aralık 2009, 22:12:03 »

soru: coğrafya öğretmeniyim ve her yıl bir kaç defa şu soruyla karşılaşırm: neden g.yarımküredeki denizlerin suları (kutup bölgesi) uzay boşluğuna dökülmüyor yada insanlar burada nasıl durabiliyor. Peki bende şunu soruyorum yerçekimi diye birşey var bunun dışında kuzey y.küremi üstte gerçekten güney y.küremi uzay sonsuz bir boşluk ya altta olan bizsek bunun bir kanıtı var mı arkadaşlar varsa bilmek istiyorum

Kusura bakmayınız ama, bir öğretmenin anlatımı bu kadar bozuk olamaz.

Kırmızı ile işaretlediğim yeri anlayan varsa tercüme etsin ki, yanıt yazabileyim.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
efe
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 17 Aralık 2009, 22:36:12 »

YERDEN YÜKSELDİKÇE GÖRÜLEN ALANIN GENİŞLEMESİ KAVRAMI EN ŞİŞKİN YER OLAN EKVATORUN GÖRÜLEBİLMESİ kavramıdır .Bunun kare veya üçgen olmasıyla bir ilgisi yok.
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #10 : 18 Aralık 2009, 07:26:50 »

yerden itibaren yükseldikçe görüş alanının genişlemesi dünyanın yuvarlak olmasıyla ilgilidir.bi arkadaşın dediği gibi düz,kare falan olsaydı görş alanının geniş olmasıyla yükselmenin alakası olmazdı.

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
neojen
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 18 Aralık 2009, 11:06:06 »

matematik iklim kuşakları ve sıcaklık kuşaklarının oluşum nedeni dünyanın şekli olup mat. iklim kuşaklarının sınırlarına karar veren güç eksen eğikliğidir.
msarısoy
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 18 Aralık 2009, 13:34:13 »

Eksen eğikliği olmasaydı da güneş ışınlarının geliş açıları dikkate alınarak kuşaklar oluşturulurdu. Ama şu anda kuşakları eksen eğikliğne göre tanımlıyoruz. dolayısıyla ben de cevabı b diyorum.yerden yükseldikçe görüş alanının genişlemesi dünyanın şeklini açıklamak için kullanılan bir örnektir.
msarısoy
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 18 Aralık 2009, 13:46:41 »

dünyanın uzaydaki duruşuyla ilgili yön belitmek bence de zor.fakat dünyanın duruşu değişmiyor.ve üzerindeki denizlerin ve karaların yeride. sanırım biz edindiğimiz bilgilerin üzerine Antartika kıtasının bulunduğu tarafı güney diye ya da kutup yıldızının bulunduğu yönü kuzey diye tanımlamışız. Ya da başka bir konu düşünülüp isimlendirme yapılmış.. diye düşünüyorum...
terek
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 18 Aralık 2009, 16:43:25 »

meridyenlerin kutuplarda birleşmesinin nedeni Dünyanın küresel şeklidir.yerden yükseldikçe görülen alanın genişlemesinin sebebi de aynıdır.dolayısıyla cewap B SEÇENEĞİDİR........
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic