Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: soru ( bitki örtüsü )  (Okunma Sayısı 3355 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kaynar
VIP Üye

Performans: 40
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 26 Ekim 2011, 17:28:07 »

1. eğimin fazla olduğu yerlerde bitki örtüsü fazla mıdır? ben hangisini söyleyeceğimi bilmiyorum. kaynaklara göre farklılık var.
2. volkanizma sel ve taşkınlara yol açar mı? ben neden olur diye düşünüyorum.
sizlerinde yorumlarını bekliyorm. bazı konularda fikir birliğine varırsak iyi olur diye düşünüyorum. ( yazarlara göre soruları çözmeye başladık da?)
serdargurcum
VIP Üye

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 26 Ekim 2011, 17:42:14 »

1. Eğim arttıkça toprak kalınlığı azalır. Buna bağlı olarak da bitki azalacaktır.
2. Volkanik alan buzul sahasında ise -İzlanda örneğinde olduğu gibi- sel ve taşkınlara yol açabilir.
S.Goksel
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 26 Ekim 2011, 18:25:37 »

Aynı kuşakta normal şartlar altında düz alanlara göre eğimli yamaçlarda bitki örtüsü çeşitliliği daha fazladır sayın hocam.
coğrafyacı44
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 26 Ekim 2011, 19:15:04 »

normal eğime sahip güneşe bakan yamaçlarda güneşlenme daha fazla olacağından bitki örtüsü daha gür olur
süper tornado
Deneyimli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 26 Ekim 2011, 19:49:56 »

Eğimin çok fazla olduğu yerde numunelik türler hariç bitki türü bulmak zor.Çünkü yağışların eğimli yerlerde ince yapılı malzemeleri sürekli taşımaları sebebiyle toprak oluşumu çok yavaş veya hiç yoktur,toprağın olmadığı bir yerde bitki gelişimi olmaz.Genelde bizde aynı yuvarlak ifadeler farklı yazarlar tarafından çevrilip çevrilip önümüze konulmaktadır.Adam gibi eğimim net olarak derecesine göre bitki örtüsünün görülebileceği eğim değeri verseler sorun olmaz.
  Volkanik faaliyetler sonucunda dağın üzerinde veya çevresinde buzul kütlesinin olması durumunda olabileceği gibi,volkanik olaylar sonucunda meydana gelen sıcaklı sonucu buharlaşma olayını hızlandıracağı için yağış oluşabilmektedir.

tumeral66
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 26 Ekim 2011, 20:27:17 »

eğim bitki örtüsünü farklı açılardan etkiler toprağın ince  olması olumsuz etkileyecekyir ancak insanların tahribatını da azaltacaktır diğer yandan bakı ve denize dönük olma durumu olumlu da olumsuz da etkileyebilir volkanizma sonucu seller oluşur çünkü kar ve buzullar erir ayrıca volkanik patlama sonucu çıkan kül ve toz parçacıkları yoğunlaşma çekirrdeği görevi göreceğinden yağış ve seller oluşabilmektedir diye düşünüyorum
kurgan_1917
Sürekli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 01 Kasım 2011, 23:52:17 »

2. sorunuzdadaki düşünce biçiminizi anlayabilmiş değilim hocam. Yol açmakla neden olmak aynı şey değil midir zaten?

Barış BAYRAKTAR
serdargurcum
VIP Üye

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 02 Kasım 2011, 06:35:12 »

2. sorunuzdadaki düşünce biçiminizi anlayabilmiş değilim hocam. Yol açmakla neden olmak aynı şey değil midir zaten?

sanırım hocamız "Olma nedeni nedir?" diye sormuş hocam.
behar
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 02 Kasım 2011, 07:57:01 »

Eğimli yamaçlar daha fazla yamaç yağışı alır  bide bakı durumunu ekleyin.Tabi Nemli hava kütlesinin  geliş yönündeyse.Bitki örtüsü gür olabilir.Volkanizma ancak lav akışı ile (lavı su gibi düşününce) sellere yol açar diye düşünürüm.

Güneş'e dön yüzünü aydınlansın yarınlarımız.
coğrafyam01
Deneyimli Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 02 Kasım 2011, 09:58:16 »

Eğer eğimli yamaç karadeniz gibi nemli hava kütlelerine açık ise gelen hava kütlelerinin yoğunlaşmasıyla daha fazla yağış alır.Bu durum bitki örtüsünün fazla olmasını sağlar.
coğrafyam01
Deneyimli Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 02 Kasım 2011, 10:02:40 »

2. soru. volkanik dağın zirvesinde takke buzulu varsa veya yüksek enlemlerde ise yüksek ısı nedeniyle sellere yol açabilir.Ayrıca Zannedersem 12.sınıf coğrafya ders kitabında sellere yol açtığı açıklanmış(ekstrem doğa olayları)
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic