Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Soltis Ve Ekinoks Tarihleri Hep Aynı Mıdır?  (Okunma Sayısı 26593 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« : 12 Şubat 2008, 18:57:19 »

Değerli öğretmenlerim;21 Mart ve 23 Eylül tarihlerine ekinoks (gece - gündüz eşitliği) tarihleri, 21 Aralık ve 21 Haziran tarihlerine de solstis (gündönümü) tarihleri diyoruz.
  Bu konuda kafama takılan aşağıdaki sorulara görüşünüzü yazarsanız sevinirim. Kiss Kiss Kiss
1-Bu tarihler hiç  değişmemektedir mi?
2- Bu tarihler değişiyorsa;
a) Bunun nedeni nedir?
b)O zaman; niçin bu tarihler kabul edilmiştir?

Saygılarımla.....

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 12 Şubat 2008, 19:01:13 »

Güngör hocam o tarihler değişmez ve sabittir.. Eksen eğikliğine bağlı olarak oluşurlar. Aydınlanma dairesine göre belirirler..
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 12 Şubat 2008, 19:07:41 »

Şu an kaynak veremem ama çok uzun sürelerde değiştiğini okumuştum. Örneğin dünyanın dönüş hızının 100.000 yılda 1 saniye yavaşladığını okuduğumu hatırlıyorum. Yanlış hatırlamıyorsam kendi ekseni etrafındaki dönüşüydü. Başka bir yerde de yer ekseninin kaydığını (değiştiğini) okumuştum.
  Saygılar...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #3 : 12 Şubat 2008, 21:20:02 »

Öğretmenlerim; pek fikri olan yok galiba. Ne yapalım işbaşa düştü gibi. Angry Angry Shocked Shocked

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
yusufcetin
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 12 Şubat 2008, 21:25:29 »

Hocam ben de değişmeyeceğini düşünüyorum. Değişmesi için Dünyanın güneş etrafındaki hareket hızının değişmesi ya da yörüngesinin değişmesi gerekir. Sizin bu konuda bir fikriniz var mı Günban hocam?
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 17 Şubat 2008, 21:18:14 »

81 İlimizde ve İlçelerimizde Güneşin Doğuş ve Batış Zamanlarını gösteren bir link.
Sizde ilinizin ya da ilçenizin güneşin doğuş ve batış saatlerini öğrenebilirsiniz.

Güneş'in doğuş ve batış zamanları yıllara göre değişim göstermediğinden, il ve ilçeler ait zaman bilgileri geriye ve ileriye dönük olarak her yıl için kullanılabilir.

İlginizi çekebileceğini düşündüm.

İşte link: http://www.koeri.boun.edu.tr/astronomy/
bbektas
Uzman Üye

Performans: 29
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 17 Şubat 2008, 21:31:38 »

Arkadaşlar Trabzon'da 21 martta güneşin doğuş saati  5.19  batış saati ise 17.39 olarak veriliyor .12 saat gündüz vardır o halde neden güneş 17.19 da batmıyor?

yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 17 Şubat 2008, 21:39:50 »

Arkadaşlar Trabzon'da 21 martta güneşin doğuş saati  5.19  batış saati ise 17.39 olarak veriliyor .12 saat gündüz vardır o halde neden güneş 17.19 da batmıyor?

Hocam uyarınız üzerine bende birkaç ilimize baktım.
Söylediğiniz durum Sadece 21 Mart'ta yok.Benzer durum 23 Eylül tarihinde de var.
Ben de merak ettim şimdi.Acaba bilgiler mi yanlış verilmiş.Yoksa bir açıklaması var mı?

Bende dikkat etmemiştim.
Dikkatiniz için +
kt
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 17 Şubat 2008, 21:41:25 »

21 Mart ve 23 Eylül günlerine bir kaç il için baktım gündüz süresi 12 saatten fazla çıkıyor...

kt
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 17 Şubat 2008, 21:44:34 »

Adresin iletişim bölümünde telefon no verilmiş yarın arayacağım...

yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 17 Şubat 2008, 21:46:30 »

Adresin iletişim bölümünde telefon no verilmiş yarın arayacağım...

Aradıktan sonra açıklamasını da umarım bizimle paylaşmayı unutmazsınız. Wink Wink Wink
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 17 Şubat 2008, 21:48:31 »

bbektas öğretmenimin dediği gibi bendeniz de bazı illeri taradığımda 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde gece ve gündüz sürelerinin eşit olmadıklarını gördüm. Enteresan bir durum. Bildiklerimizin tamamen dışına çıkıyor bu tablodaki bilgiler. Sebebini merak ettim doğrusu. Ya bizim bildiğimiz "ekinoks tarihlerinde Dünya'nın her yerinde gece-gündüz eşitliği yaşanır" bilgisi yanlış ya da bu tablodaki bilgiler. Huh?

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 17 Şubat 2008, 21:55:56 »

bbektas öğretmenimin dediği gibi bendeniz de bazı illeri taradığımda 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde gece ve gündüz sürelerinin eşit olmadıklarını gördüm. Enteresan bir durum. Bildiklerimizin tamamen dışına çıkıyor bu tablodaki bilgiler. Sebebini merak ettim doğrusu. Ya bizim bildiğimiz "ekinoks tarihlerinde Dünya'nın her yerinde gece-gündüz eşitliği yaşanır" bilgisi yanlış ya da bu tablodaki bilgiler. Huh?

Sayın Zekeriye hocam bize üniviversitede yanlış öğretmiş olabilirler mi? Grin Grin Grin
anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #13 : 17 Şubat 2008, 21:59:56 »

Hocam Denizli için 29 eylül 12 saat gece 12 saat gündüz 05 54 17 54 demekki ekinoks tarihi sekiz gün geçikmiş

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 17 Şubat 2008, 22:04:43 »

Sevgili arkadaşlar, hakikaten çok enteresan bir durumla karşı karşıyayız şu an. Ekinoks tarihlerinde hiç bir yerde (ekvator hariç) gündüz süresi 12 saat değil.

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic