Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sıcaklık Farkları  (Okunma Sayısı 2914 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
süper tornado
Deneyimli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 29 Aralık 2012, 21:22:46 »

Değerli arkadaşlar bir kaynakta gördüm şaşırdım gece -10 derece gündüz +10 derece olan bir yerde günlük sıcaklık farkı kaç derece olur,gece +10 derece gündüz +10 derece olan bir yerde günlük sıcaklık farkı kaç derece olur ?Günlük sıcaklık farkı demek çıkarmak mı demek,yoksa bazen toplamak mı demek ?
celil köksal
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 29 Aralık 2012, 22:29:30 »

eğer ikiside + değerse çıkartılır  eğer  biri -   diğeri + değer ise toplarız
yani gece -10 derece gündüz +10 derece olan bir yerde günlük sıcaklık farkı  20 derece
gece +10 derece gündüz +10 derece olan bir yerde günlük sıcaklık farkı  0 derecedir.
süper tornado
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 30 Aralık 2012, 11:04:19 »

Arkadaşlar hepimiz derslerde sıcaklık farklarından bahsediyoruz bu konuda sadece bir arkadaşımız mı fikir beyan ediyor ,diğer arkadaşlar derslerde bunu nasıl işliyor ?Oğuz EROL'un Klimatoloji kitabına baktım sadece bir yerde örnek olarak çıkarma işlemi yaptığını gördüm.
canarp
VIP Üye

Performans: 56
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 30 Aralık 2012, 13:57:28 »

Hocam sıcaklık farkları daha çok nemin sıcaklık üzerindeki etkisinde, indirgenmiş ve gerçek sıcaklık konusunda, nem konusunda ve kayaçların çözülmesi ve toprak oluşumu konularında işlenmektedir. Bir de iklim grafikleri yorumunda kullanılır.

Ahmet Şişman Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi Coğrafya Öğretmeni
Meteorr
Deneyimli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 30 Aralık 2012, 14:08:52 »

Ne zaman çıkartma , ne zaman toplama yapılacağı, Yerel saat hesaplamalarında, Paraleller arası mesafe hesaplamada nasıl kullanılıyorsa öyle yapılır hocam.
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 30 Aralık 2012, 14:36:57 »

günlük sıcaklık farkı en sıcak an ile en soğuk anın farkının alınmasıyla, yıllık sıcaklık farkı en soğuk ay ile en sıcak ayın sıcaklıkların farkıyla bulunur, farkın büyüklüğü karasallığı ifade eder....
ilave:kızıma sordum(7.sınıf) sanırım 4. veya 5 sınıfta (-) değerle (+) değerin çıkarmasını öğretiyorlar....

süper tornado
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 30 Aralık 2012, 20:08:55 »

Sayın acar54 hocam - ile + değerlerin 4 ve 5. sınıflarda öğretildiğini 7. sınıf öğrencisinden öğrendiğinize sevindim. Sıcaklık değerlerinin farklarının bulunmasında - ve + değerlerin çıkarmasından farklı olarak yapılıp yapılmadığını da 7.sınıf öğrencisinden sorup öğrenirseniz sevinirim.
bedirge
Moderator

Performans: 56
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #7 : 31 Aralık 2012, 21:11:13 »

Değerli eğitimci arkadaşlarımız. Hepimizin birbirimizden basit veya zor, önemli veya önemsiz bir çok bilgiyi öğrenip paylaştığımız bu forumda birbirimizi rencide etmeden, bazı imalar yapmadan her insanın öğreneceği  daha çok fazla bilginin var  olduğunu düşünerek davranılması ve değerledirilmesi hususunda daha hassas davranılmasını rica ederim...

http://yenicografyam.tr.gg/ Hasankeyf'e Sadakat...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic