Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: sayfa 64 ölçme ve değerlendirme test soru 4 cevap?????  (Okunma Sayısı 6667 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
sozi2000
Üye
**

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 30 Kasım 2008, 15:01:13 »

Arkadaşlar merhaba,
Bir coğrafya öğretmeni olarak size aktaracağım soruyu değerlendirmenizi ve cevabı bulmanızı ( nedenleriyle) isteyeceğim. Çünkü soru bir garip.Bir de eski öss sorusu ( öys 1984).
soru: Samsun'dan Rize'ye giderken yol boyunca gördüğü bir bitki hakkında " Bu bitki Türkiye'nin her yerinde yetişir" diyen bir kişinin söz konusu bitkiyi hangi bölgede görmüş olması bu yargısını desteklemez ?
a) Akdeniz   b) Doğu Anadolu c) İç Anadolu  d) Marmara  e) Güneydoğu Anadolu
Evet arkadaşlar soru bu.Sorudan ne anladınız ve sizce cevap ne ? İlginize şimdiden teşekkür.
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 30 Kasım 2008, 15:11:21 »

Sayın hocam öğrencilerime bu soru ile ilgili şu yorumu yaptım;
Marmara Bölgesi'nde, ülkemizde görülen her iklim tipinin bir örneğini görmek mümkündür. Eğer Samsun Rize arasında görülen bir bitki örtüsü Marmara Bölgesi'nde görülüyorsa; burada zaten Karadeniz iklimi var olduğundan görülmesi doğaldır, ancak bu bitki örtüsü bu bölge dışında hangi bölgemizde görülürse görülsün, bitki örtüsünün birden fazla iklim şartlarına uygun olduğunun kanıtıdır.
NOT: Soruda ne sorulmak istendiği net olarak anlaşılmıyor. 
ilhan
Sürekli Üye

Performans: 177
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 30 Kasım 2008, 15:19:58 »

Marmaradaki iklim çeşitliliğinin fazla  olması kişinin söz konusu bitkiyi hangi maramara bölgesinde görmüş olması bu yargısını desteklemez.

Yayanın atı çarık, gücü azıkdır.
ahmuh
Uzman Üye

Performans: 16
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 30 Kasım 2008, 15:36:23 »

sayın hocam soruda Samsun Rize arasından söz ediliyor dolayısıyla bu alanın iklimine uygun bitki gören kişi aynı iklimin görüldüğü başka bir bölgede bu bitkiyi görmüş ve konuşmuş olursa aynı iklimin olduğu yerden söz ediyor olacağından yargıyı desteklemez.Oysa Örneğin Akdeniz bölgesinde görmüş olsaydı farklı bir iklim bölgesinde görmüş olacağından vardığı yargı doğru olabilirdi.
Köksal AYDIN
Moderator

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 30 Kasım 2008, 15:44:42 »

1980'li yılların ÖSS soruları zaten oldukça ilginçtir.

O yılların sorularında şöyle bir özellikten söz edebiliriz.Soruda yorum gücünü ölçmek yerine öğrenciye "bak seni kandırdım" tipinde pek çok soru sorulmuştur.Halbu ki sorunun tipinden çok içeriği daha önemliydi.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
meray
Üye
**

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 30 Kasım 2008, 15:45:07 »

karasal iklim bölgelerinde ya da karadeniz iklimine zıt olan akdeniz bölgesinde bile görse her yerde yetişir yargısında bulunabilir. Ama zaten karadeniz iklimine çok yakın olan Marmara'da söz konusu bitkiyi görmesi her yerde görülür yargısını desteklemez yani cevap bence Marmara Bölgesi dir.
sozi2000
Üye
**

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 30 Kasım 2008, 17:53:39 »

evet saçma bir soru. şimdi meray hocam, samsundan rizeye giden kişi bu bitki için türkiye'nin her yerinde yetişir diyor. bu bitkiyi marmarada görüyorsa ve marmara da Türkiye'de olduğuna göre yargısını destekliyor gibi bir mantık oluyor.sonuçta her yerde yetişiyor diyor. diğer yorumlara da katılıyorum. soruda ne demek istediğini keşke daha iyi açıklasalardı.
EGEHAN
Uzman Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 18 Aralık 2008, 13:23:43 »

SORUNUN KESİN CEVABI E ŞIKKIDIR.SORUYU BULUP CEVABINA BAKTIM.BİTKİYİ KENDİYLE AYNI ÖZELLİĞİ GÖSTEREN BİR YERDE GÖRMESİ Kİ BURASI MARMARA OLUYOR .BU BİTKİ HERYERDE YETİŞİR DİYEMEZ BU DURUMDA
ilay
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 18 Aralık 2008, 13:39:04 »

marmara bölgesinde tüm iklimler görüldüğü için orda gördüğümüz bir bitkinin tüm bölgelerimizde yetişe bileceğini söyleyemeyiz
su
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 18 Aralık 2008, 13:51:00 »

mrb
Bence sorunun cevabı marmara bölgesidir.çünkü marmarada da  karadeniz iklimi etkileri vardır o yüzden doğu karadenizde yetişen bir bitki marmaradada yetişebilir(örneğin fındık, adapazarı ve doğu karadenizde yetişir) bu nedenlede Türkiye'nin her tarafında yetişir denmez.
E şıkkı ise doğru yanıt mantık yürütemedim  iç anadoludada GDA da da karasal iklim görülmez mi?
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #10 : 18 Aralık 2008, 14:08:42 »

Bence saçma bir soru falan değil. çok ta güzel bir mantıkla hazırlanmış. ezbere dayalı bir soru değil. b ölgeler arası iklim benzerlik ve farklılıklarını sorgulayabilen bir soru.
Mantığını şöyle açıklamaya çalışayım: Karadenizde görülen bir bitki türü, Türkiyede sadece marmara bölgesinde de görülebilir. Diğer bölgelerde benzer iklim görülmediği için aynı bitki türü görülmez.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 18 Aralık 2008, 14:46:10 »

d) Marmara 

Bu soru değişik fakat akıllıca sorulmuş bir soru ve mantıklı bir soru.Ezberden uzak mantıkla soru çözümünü desteklediği için iyi bir soru da bence.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
Erdal Taşlıçukur
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

beypazarı-ankara

« Yanıtla #12 : 18 Aralık 2008, 16:08:44 »

ben de sorunun oldukça kaliteli olduğunu düşünenlerdenim. ezbere dayalı değil, öğrenciyi düşünmeye ve sonuç çıkarmaya yönelten bir soru. bence o kitaptaki en güzel soru da bu.

BENÇOKAYRILIKLARGÖRDÜM
OYÜZDENBİTİŞİKYAZIYORUM
"HERŞEYİ"
Esrarlı Melek
Sürekli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 24 Aralık 2008, 13:59:39 »

MARMARA olması gerekir bence biz öyle yaptık yani
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 24 Aralık 2008, 14:17:13 »

Tartışmış ve bir karara varmıştık sanırım.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic