Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sayfa 119 Yardım  (Okunma Sayısı 3080 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kubce
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 21 Şubat 2011, 17:37:20 »

Sayfa 119'daki etkinliğin İstanbul için olanı gerekli. Ancak nerede aradı isem bir türlü bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.
nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 21 Şubat 2011, 17:47:21 »

yönünü bilmeyene rüzgar yadımcı olamaz anlamında bir söz vardı bence sende ne aradığını bilmiyorsun sayfa 119 neyin 119 u coğrafyada hangi sınıf acaba.Tamam 10.sınıf olduğunu kitaba bakarak buldum ve istediğim bilgiye googleden rahatlıkla ulaşabiliyorsun sayfa bile karşımda biraz daha araştısam daha fazla bilgi olacak bu kesin çünkü en fazla üniversite olan bir il en fazla olan bir il dolayısı ile en fazla tez bilimsel çalışmanın inceleme konusu olan bir kentin özelliklerini bulamıyorsan suçlu biraz da biziz bence neyi nasıl araştıracağımızı bilmiyoruz demektir. yaz buraya öğretmen cevap versin sende kes kopyala bilgiye hazır ulaş belki googlede hazır bilgidiir ama buradan direkt istemek daha hazırcılık demektir.
Son şey bilgiye rahatlıkla ulaşabilecekken başkalarından yardım isteme bence.Saygılarımla.

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
kubce
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 21 Şubat 2011, 18:03:33 »

Coğrafya 10 başlığı yazdığı için Coğrafya kitabı ekoyay 10.sınıf yazmaya gerek duymadım. Hatalı bir yere konu açtı isem bağışlayın beni. Özür dilerim.

Her neyse, 2 gündür araştırıyorum bu ödevi. Öyle birisi cevaplasın bende kesip kopyalayıp yapıştırayım ve hocaya göstereyim derdinde değilim. Coğrafya kitabında bu sene için yaklaşık 1-2 tane konu arayıp bulamamışımdır. Bu konuda onlardan birisi. İstanbul'daki bitki türlerinden tutun, ağaç türlerine kadar, hatta orman müdürlüğünün sitesine kadar bir çok siteye baktım ancak net bir bilgi bulamadım. Bir sitede istediğim bilgiye ulaştım, o sitede de 3-4 ağaç ismi vardı. Evet belki hata bende, yanlış bir araştırma yolu izleyerek araştırma yaptım. O açıdan bu konuyu buraya açma gereği duydum; eğer ben yanlış yol izlemişsem sizin veya sizlerinde bana yardımcı olarak bu yanlış yolu doğru yola sokmalarını bekliyorum. Ayriyetten hazır bilgiye her daim karşı bir insanımdır, sadece bulamadığım/yapamadığım konularda hazır bilgi kullanmayı tercih ediyorum. Saygılarımla.
nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 21 Şubat 2011, 18:18:59 »

Sınıf konusunda kusura bakma.Bir anda dalgınlık oldu.10.Sınıfa ait forum olduğuna bakmadım bir anda.Direkt sayfa 119 görünce ana sayfadan.yaklaşım tarzından dolayı seni kutlarım o zaman..
Bulduğum bilgi
Word belgesinden istanbul haritası üzerinden uğraşıp bu bitki türlerini rahatlıkla yerleştirebilirsin. tür konusunda da biraz daha araştırırsan eminim daha fazla bilgiye sahip olacaksın.
Istanbul`da Bitki İnceleme

--------------------------------------------------------------------------------

Bitki İnceleme
İstanbul’un doğal bitki örtüsü, orman, maki, psödomaki (Karadeniz iklimine uymuş, değişime uğramış, nemli karakterli daha ağaçsıl maki bitki toplulukları) ile kıyı bitkilerinden meydana gelmektedir. Çatalca ve Kocaeli yarımadasında iklim şartlarına uyan bitki toplulukları, kuzeyde “nemli” güneyde “kuru” türler şeklinde gelişmişlerdir.

Kocaeli Yarımadası bitki örtüsü, kızılcık, fındık, geyikdikeni, güvemçalısı, muşmula, yabani erik, böğürtlen, üvezkaraçalı, akçaağaç, mürver, sumak, kurtbağrı, ayı üzümü gibi kışın yapraklarını döken cinslerle akçakesme, kocayemiş, funda, defne, katırtırnağı, katran ardıç, kermes meşesi, ladin gibi türlerden oluşmuştur.

Nemi ve ormanı karakterize eden ağaç türleri, daha çok İstanbul Boğazı’nın kuzey-doğusu, Alemdağ’ın kuzeyi ve Polonezköy çevresinde görülen kestane, kayın, adi gürgen ve saplı meşedir. Riva deresi ve Ağva’daki Gökdere arasındaki bölgede batıda saplı meşe doğuda macar meşesi hakim türlerdir.

Bitki örtüsünün sadece iklimle değil toprakla da ilişkisi vardır. Tüm kayın birliklerinin bulunduğu alanları kireçsiz kahverengi orman toprakları kaplarken, meşe ve kestane türlerinin alanlarında kahverengi orman toprakları görülmektedir.

Bitki inceleme açısından değerlendirilebilecek en önemli alanlardan birisi Belgrad Ormanları diğeri de Atatürk Arboretumu’dur.

Belgrad Ormanları

Şehir merkezine araba ile 30-45 dakika mesafede olup, İstanbul için adeta nefes alınabilecek bir ortam konumundadır. Doğa severlerin ve bitki inceleme tutkunlarının en çok rağbet ettikleri alanlardan biridir. Belgrad Ormanı kışın yaprak döken çok sayıda ağaç ve bitki türünün oluşturduğu bir ormandır. Mevcut ağaçlar arasında ilk sırayı meşe almaktadır. Daha sonra en çok bulunan ağaç türü doğu kayını, adi gürgen ve Anadolu kestanesidir.

Atatürk Arboretumu

Arboretumlar, bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla, orijini ve yaşları belli, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde bir araya getirilmiş olan, çoğunluğu ağaç ve diğer bitki taksonlarının uygun seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilendiği tabiat parçalarıdır. Başka bir deyişle arboretumlar eğitim ve bilimsel yanları ağır basan canlı bitki müzeleridir.

Atatürk Arboretumu, Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda 345 hektarlık bir orman parçası üzerinde kurulmuştur. Bugüne kadar sayısı 1500’ü aşan tür üzerinde sergileme yapılmaktadır. Zengin bir akça ağaç ve meşe koleksiyonu vardır. Ayrıca pek çok soğanlı bitki türünü de görmek mümkündür.

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
kubce
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 21 Şubat 2011, 19:48:31 »

İlginiz ve alâkanız için teşekkürlerimi sunarım.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic