Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Savan iklimi ile Muson ikliminin bitki örtüsü farklılığının nedeni nedir?  (Okunma Sayısı 8419 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kontinental
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Aralık 2011, 15:44:49 »

Bilindiği üzere savan iklimi ile muson iklimi yağış miktarı ve yağış rejimi açısından benzer özellikler göstermektedir.
Buna rağmen muson ikliminde  ormanlar geniş alanlar kaplarken, savan ikliminde çoğunlukla çayırlar vardır.
Bu durumun nedenini bu iki iklim arasındaki var olan sıcaklık farklılığıyla veya Güneş ışınlarının geliş açısı ile açıklayabilir miyiz?
Bunlar dışında hangi nedenlerle bu durum açıklanabilir?
c.soyal
Uzman Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

hayat mavidir.

« Yanıtla #1 : 08 Aralık 2011, 17:15:41 »

Muson ikliminin yıllık sıcaklık ortalaması savan iklimine göre daha düşük,yağış miktarı da daha fazla enlem etkisine göre denklinasyon açısı da değişiyor.savan ikliminde çayırlar geniş yer kaplarken musonda ormanlar haliyle fazla oluyor.musonda yaşanan çok belirgin kurak dönemde yok.savandaki yüksek boylu ağaçların varlığı zaten subtropkal iklim olmasının en önemli göstergesi.

hayatı/ ben hep/ mavi sanmıştım/ bilmedim ki / laciverte beyaz katmışlar.
Tasdelenİ.
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özel İdare Anadolu Lisesi Şahinbey/GAZİANTEP

« Yanıtla #2 : 08 Aralık 2011, 18:20:16 »

Muson İkliminin oluşumunda Himalayaları da hesaba katmak gerkir değil mi arkadaşlar...
c.soyal
Uzman Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

hayat mavidir.

« Yanıtla #3 : 09 Aralık 2011, 06:56:28 »

Himalayalar'ın olmadığı yerde de muson iklimim var yani bu iklim sadece Muson Asyası dediğimiz yerde yokki.Dağlar orografik yağış için çok güzel örnek oluşturuyor.Ama tabiki dağların alansal yayılımı ve yüksekliği basınç farkının ortaya çıkmasında büyük bir etken.

hayatı/ ben hep/ mavi sanmıştım/ bilmedim ki / laciverte beyaz katmışlar.
yükselefe
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 13 Aralık 2011, 20:42:14 »

savanda kış sıcaklığı musona göre yüksek buda buharlaşma miktarının yüksek olmasına bağlı olarakta ağaç yetişmesine  engel oluyor bu durumdada yaz yağışlarıyla yeşeren savan denilen ot formasyonu oluşuyor
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic