Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Saat Hesaplamaları - Soru  (Okunma Sayısı 6213 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« : 10 Kasım 2008, 20:02:37 »

40 kuzey enleminde gündüz süresinin 14 sa olduğu gün 30 doğu meridyeni güneşin tam karşısındayken aydınlanma çizgisi 40 güney paralelini hangi boylamda keser?

Bu tip sorular için bir formül var mı acaba arkadaşlar?

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #1 : 10 Kasım 2008, 20:09:35 »

Forum Kuralları:

13- Foruma açılan konuların başlığı içeriğini belli edecek şekilde olmalıdır. Yardım istiyorum, ?, Help, Çok acil,  imdat, süper, inanmayacaksınız... gibi başlıklar yerine Yerel saat sorusu, iklim ders notu v.s. gibi başlıkları tercih ediniz.

marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 10 Kasım 2008, 20:23:58 »

Bunun bir förmülü olduğunu zannetmiyorum.Garip bir soru fakat 105 doğu olması gerekiyo

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 10 Kasım 2008, 20:33:24 »

Link gizlenmiştir. Linki görmek için üye girişinizi yaptıktan sonra cevap yazın veya teşekkür butonuna tıklayın.
Bunun bir förmülü olduğunu zannetmiyorum.Garip bir soru fakat 105 doğu olması gerekiyo

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
yaykanat
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 10 Kasım 2008, 20:55:16 »

Bir formülü var mı bilmiyorum ama. Benim şöyle bir çözüm önerim var:
Bahsedilen günde gündüz süresi, kuzeyden güneye doğru düzenli olarak azalmaktadır. Ekvatorun 40 derce kuzeyinde gündüz süresi 2 saat fazlaysa, ekvatorun güneyinde de 2 saat eksik olacaktır. Yani 40 derece güney paralelinde gündüz süresi 10 saat yaşanacaktır. 30 derece doğu meridyeni, 40 derece güney paraleli üzerinde de güneşin tam karşısındadır. O halde aydınlanma çemberi 5 saat doğudan ve 5 saat batıdan geçmektedir. 5 saat=300' / 4 = 75 meridyen. 30 + 75 = 105 doğu ve
30 -75 = 45 batı meridyenleri üzerinden geçmektedir. Ya da soruda olduğu gibi söylersek bu iki meridyeni kesmektedir.
Umarım soruda bunu soruyordu.

marzuba
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 11 Kasım 2008, 11:32:02 »

Bir formülü var mı bilmiyorum ama. Benim şöyle bir çözüm önerim var:
Bahsedilen günde gündüz süresi, kuzeyden güneye doğru düzenli olarak azalmaktadır. Ekvatorun 40 derce kuzeyinde gündüz süresi 2 saat fazlaysa, ekvatorun güneyinde de 2 saat eksik olacaktır. Yani 40 derece güney paralelinde gündüz süresi 10 saat yaşanacaktır. 30 derece doğu meridyeni, 40 derece güney paraleli üzerinde de güneşin tam karşısındadır. O halde aydınlanma çemberi 5 saat doğudan ve 5 saat batıdan geçmektedir. 5 saat=300' / 4 = 75 meridyen. 30 + 75 = 105 doğu ve
30 -75 = 45 batı meridyenleri üzerinden geçmektedir. Ya da soruda olduğu gibi söylersek bu iki meridyeni kesmektedir.
Umarım soruda bunu soruyordu.

Sağol hocam açıklamasını üşenmiştim yazmaya geç saatte teşekkürler.

himalaya27
Yeni üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 11 Kasım 2008, 14:04:43 »

soruyu anlamaya çalışıyorum ama.Sorunun bi  yerlerinde bi sorun var.ben şöyle bir çözüm yolu buldum:
30 doğu meridyeni güneşin tam karşısında ise yerel saati 12:00'dır.Gündüz süresi 14 saat  olduğuna göre güneş 7 saat önce doğmuş ve 7 saat sonra batacaktır.Bunlardan herhangi birini alacak olursak,zaman ve meridyen farkını bulduğumuzda sonuç 105 çıkmakta.(7.60'=420'/4=105 ).Ancak bi sorun var:İstenilen yer güney yarı kürede olduğundan ve  eksen eğikliği dikkate alındığında ve sorunun cevabı bu olmaz tabiii.
western22
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 11 Kasım 2008, 15:16:19 »

yorumlar bu kadar mı arkadaşlar.sayın rhtürk değerli yorumlarınızı bekliyorum,soruyla ilgili...

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #8 : 11 Kasım 2008, 15:31:09 »

Gerçekten çok değişik bir soru cahilliğimi bağışlayın ama ben ilk kez böyle bir soru görüyorum.Şimdiye kadar hiç bir öğrencim de böyle bir soru getirmedi bana.Dersaneci arkadaşların bir tecrübesi vardır belki değişik yorumları ben de merak ediyorum.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
western22
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 11 Kasım 2008, 16:30:40 »

Gerçekten çok değişik bir soru cahilliğimi bağışlayın ama ben ilk kez böyle bir soru görüyorum.Şimdiye kadar hiç bir öğrencim de böyle bir soru getirmedi bana.Dersaneci arkadaşların bir tecrübesi vardır belki değişik yorumları ben de merak ediyorum.
estağfurullah hocam.ben de ilk defa böyle bir soruyla karşılaştım.bi arkadaşım sordu bana.o da biryerden almış ama tam olarak bilemiyorum.biz aydınlanma çemberine daha genel bakıyoruz herzaman.belirli tarihlerde kutup noktalarından ve kutup dairelerinden geçer diyoruz hep.ayrıntılarla ilk defa karşılaştım.belki bununla ilgili bir formül vardır diye düşündüm,o yüzden burda arkadaşlarla paylaşayım dedim...

marzuba
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 11 Kasım 2008, 16:58:20 »

soruyu anlamaya çalışıyorum ama.Sorunun bi  yerlerinde bi sorun var.ben şöyle bir çözüm yolu buldum:
30 doğu meridyeni güneşin tam karşısında ise yerel saati 12:00'dır.Gündüz süresi 14 saat  olduğuna göre güneş 7 saat önce doğmuş ve 7 saat sonra batacaktır.Bunlardan herhangi birini alacak olursak,zaman ve meridyen farkını bulduğumuzda sonuç 105 çıkmakta.(7.60'=420'/4=105 ).Ancak bi sorun var:İstenilen yer güney yarı kürede olduğundan ve  eksen eğikliği dikkate alındığında ve sorunun cevabı bu olmaz tabiii.

Hocam arkadaş ta ben de zaten güney yarım küre için bulduk cevabı dikkat edersen.Kuzey yarımküre için verilen değerlerin tam tersi güney yarım küre için  geçerlidir kuralından güney yarım küredeki gündüz uzunluğunu bulup,Zaten saat verilmiş ki her iki yarımküre için aynıdır boylamların özelliklerinden.
  Güney de gündüz uzunluğunu bulduk öğlen vaktini biliyoruz O zaman güneşin batış saatini yani aydınlanma çizgisinin geçtiği yeri bulabiliriz ki 105 doğu diye arkadaş bulmuş.Bu güney yarım küre için geçerlidir.
  Yoksa soruyu yanlış anlamadık diye düşünüyorum.

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #11 : 11 Kasım 2008, 18:02:06 »

Öğretmenlik hayatımda ilk defa bu tür bir soru gördüm desem yalan olmaz.
Arkadaşlarımın soruya verdikleri cevapta sanırım bir terslik var ,güney yarım küraye göre yapılan hesabın aynısını kuzey yarım küre için yaptığımızda tersliğin ne olduğu ortaya çıkıyor,yani Kuzey yarım küre için hesap yaparsak eğer gündüz süresi 14 saat , gün ortası 12:00 ,geçen süre 7 saat ,7saat ise 105 meridyen yapar,bu hesaba göre kuzey yarım kürede aydınlanma dairesi  30 + 105 = 135 doğu boylamı ile 105 - 30 =  75 batı boylamından geçmektedir. Aynı işlemi güney yarım küre için yaptığımız zaman gündüz süresi farklı olduğu için farklı boylamlar çıkıyor ,böyle oluncada aydınlanma dairesi zik zak çiziyormuş gibi bir durum ortaya çıkmıyormu.Belkide soruyu ben yanlış algılıyorumdur.Soruya cevap veren arkadaşlar detaylı açıklama yaparlarsa iyi olur diye düşünüyorum.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
yaykanat
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 11 Kasım 2008, 18:24:08 »

marzuba hocamla benim verdiğim cevap aynı. 40 derece güney paralelinde gündüz uzunluğunun 10 saat olduğu kabulünden hareketle güneşin doğduğu ve battığı meridyenler, 30 derece doğu boylamından 75 derece doğuda ve batıda olacaktır.

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #13 : 11 Kasım 2008, 19:19:27 »

marzuba hocamla benim verdiğim cevap aynı. 40 derece güney paralelinde gündüz uzunluğunun 10 saat olduğu kabulünden hareketle güneşin doğduğu ve battığı meridyenler, 30 derece doğu boylamından 75 derece doğuda ve batıda olacaktır.

Yaptığınız hesabın aynısını kuzey yarım küre için yaparsak ortaya biraz çelişki çıkmıyormu hocam.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
bed
Uzman Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

BİZE HERYER COĞRAFYA

« Yanıtla #14 : 11 Kasım 2008, 20:03:24 »

40 derece güney paraleli için 45 BM aydınlanma çemberi gün doğumu,105 DM aydınlanma çemberi gün batımı.
5 saat öncesi ve sonrası,40 derece güney paralelinde gündüz süresi 10 saat.saatin 07.00 olduğu meridyen 45 bm,17.00 old yer 105 dm dir.

Bülent Ecevit Demirci                                          
URLA HAKAN ÇEKEN ANADOLU LİSESİ
İZMİR                   TS
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic