Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: rüzgar erozyonu-çölleşme ilişkisi (soru)  (Okunma Sayısı 6493 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yesilm77
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 28 Ocak 2008, 22:15:24 »

rüzgar erozyonunun olduğu bi yerde çölleşme sonuç mudur?yoksa çöl olduğu için mi rüzgar erozyonu vardır deriz.bu konuda nasıl bi ayrıma gidebiliriz? 

Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 28 Ocak 2008, 22:24:07 »

dünyadaki büyük çöllerin oluşum kökeni dinamik alçalıcı hareketler yada büyük karaların iç kısımlarndaki yağış yetersizliği ile ilgilidir. bu anlamda çölleşme rüzgar erozyonundan bağımsızdır. rüzgar erozyonunun olduğu yerler çöllerdir. toprağın gevşek kuru olmasından dolayı. burdan rüzgar erozyonu çölleşmenin sonucudur ortaya çıkıyor diye düşünüyorum.
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 28 Ocak 2008, 22:28:38 »

Sayın hocam,çöl olan bir yerde rüzgar erozyonu etkilidir.Çöllerin oluşmasında etkili olan temel faktör DYB 'dır.
yesilm77
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 28 Ocak 2008, 22:38:39 »

o zaman konya karapınar arasındaki çölleşme olayını nasıl açıklamalıyız.kaldı ki orada rüzgar erozyonu faal olduğu için çölleşme oldu diye biliyorum.tabi sonradan ağaçlandırma faaliyetleri ile sorun giderilmeye başlandı ama.burdan da erozyon sonucunda çölleşme oluyor gibi deriz.
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 28 Ocak 2008, 22:45:26 »

hocam karapınardaki çölleşme rüzgar erozyonu sonucunda oluşmuş değildir. zaten oradaki oluşum nitelikli bir çölleşme değil. bitki örtüsünün büyük oranda yok olması. aynı durumu aksaray-erğli-konya havzasında rastkarız. bu durumda yağış azlığı ve şiddetli karasallıkla ilgili. toprağın çok kuru ve gevşek dokulu olduğu için orada rüzgar erozyonu fazla değil midir?
strabon_05
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 28 Ocak 2008, 22:48:33 »

erozyon çölleşmeye sebep olur. aynı zamanda çöllerde rüzgar erozyonu etkilidir.
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 29 Ocak 2008, 08:33:57 »

Çölleşme rüzgar olayının bir sonucu da olabilir, çölleşme sonucunda rüzgar erezyonu hızlanabilir.Bölgeye göre değişir.
   Peki kutuplarda durum nasıldır?Malum oralarda soğuk çöl.(Yani her çölde erezyon olmayabiliyor.Yanlış bir bağlantı mı kurdum acaba?)

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 29 Ocak 2008, 10:44:05 »

Çölleşme ile ilgili iki tanım -.Biri TEMA'dan diğeri Çevre-Orman'dan.
 1992 Dünya zirvesinde dünya liderleri tarafndan kabul edilen ve anlaşma metninde de yer alan tanımlama, "iklim değişiklikleri ve insan faaliyetleri de dahil olmak üzere muhtelif faktörlerin etkisi altında kurak, yarı kurak ve az yağış alan bölgelerdeki toprağın doğal özelliklerini yitirmesi veya kısaca toprağın aşınması" şeklindedir

Kurak, yarı kurak ve az yağışlı alanlarda iklim değişiklikleri ve insan faaliyetleri de dahil olmak üzere, çeşitli faktörlerden kaynaklanan toprak bozulmasıdır.

Buradan çıkarılacak sonuç:İnsan bitki örtüsünü tahrip ederse rüzgar erozyonu başlar ve rüzgar erozyonu ile taşınan toprak uzak çevredeki bitki örtüsünün de üstünü örterek çöl oluşumuna neden olur.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #8 : 29 Ocak 2008, 11:56:24 »

Çölleşme tamamen yağış yetersizliğinden oluşur.Çölü oluşturan rüzgar değil, rüzgarın etkisini ortaya çıkaran çöldür.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
tunctunc
Uzman Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 29 Ocak 2008, 12:54:51 »

Gunban hocama katılıyorum..
çölü oluşturan şey kesinlikle rüzgar erozyonu ya da rüzgar değildir.
öyle olsaydı çok rüzgar alan her yerin (özellikle de okyanus kıyılarının) çöl olması gerekirdi.
Ama öyle değil..
Çünkü;
Çölleşme tamamen yağış yetersizliğinden oluşur.Çölü oluşturan rüzgar değil, rüzgarın etkisini ortaya çıkaran çöldür.

Ben Mevlana değilim, adam ol öyle gel....
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #10 : 29 Ocak 2008, 15:05:56 »

Çöllerin oluşumunda etkin olan faktörlerin içinde rüzgâr erozyonunun olduğunu düşünmüyorum.Çöllerde ya da çölleşme belirtileri görülen yerlerde rüzgâr erozyonu etkili olur.Konu biraz yumurta tavuk hikâyesine benziyor...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
hakan08
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 29 Ocak 2008, 15:21:33 »

Çölleşme ile ilgili iki tanım -.Biri TEMA'dan diğeri Çevre-Orman'dan.
 1992 Dünya zirvesinde dünya liderleri tarafndan kabul edilen ve anlaşma metninde de yer alan tanımlama, "iklim değişiklikleri ve insan faaliyetleri de dahil olmak üzere muhtelif faktörlerin etkisi altında kurak, yarı kurak ve az yağış alan bölgelerdeki toprağın doğal özelliklerini yitirmesi veya kısaca toprağın aşınması" şeklindedir

Kurak, yarı kurak ve az yağışlı alanlarda iklim değişiklikleri ve insan faaliyetleri de dahil olmak üzere, çeşitli faktörlerden kaynaklanan toprak bozulmasıdır.

Buradan çıkarılacak sonuç:İnsan bitki örtüsünü tahrip ederse rüzgar erozyonu başlar ve rüzgar erozyonu ile taşınan toprak uzak çevredeki bitki örtüsünün de üstünü örterek çöl oluşumuna neden olur.
Yukarıdaki bilgilere göre rüzgarlar bazı bölgelerin çölleşmesine yol açabiliyormuş,demekki.
  mevcut çöllerinoluşma mantığını sadece bir faktörde aramak bizi yanlış sonuca götürecektir kanaatindeyim.
  -Termik faktörler
  - Dinamik faktörler
  - Soğuk su akıntıları
  - Zeminin yapısı
  - Bitki örtüsünün tahribi
  - veeee bence rüzgarlar.

Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 29 Ocak 2008, 15:24:55 »

Hocam alıntı yaptığınız mesajda "insan bitki örtüsünü tahrip ederse" diyor.Yani burada çölleşmeye asıl neden olan rüzgâr değil bitki örtüsünün tahribidir.Gür bir bitki örtüsüne sahip olan bir yerde rüzgâr etkisinden söz edebilir miyiz?

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
hakan08
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 29 Ocak 2008, 15:30:05 »

Hocam alıntı yaptığınız mesajda "insan bitki örtüsünü tahrip ederse" diyor.Yani burada çölleşmeye asıl neden olan rüzgâr değil bitki örtüsünün tahribidir.Gür bir bitki örtüsüne sahip olan bir yerde rüzgâr etkisinden söz edebilir miyiz?
  Sayın hocam  rüzgarların bazı alanlarda kıyı kumullarını iç kesimler yayarak bölgenin çoraklaşmasına yol açtığını biliyorum.Yani lokal anlamda hocam.Yoksa sahra çölünü kastetmiyorum.

Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 29 Ocak 2008, 15:36:50 »

Hocam o konuda haklısınız ancak, rüzgârın etkili olduğu yörede bir çöl oluşumuna yol açamayacağını söylüyorum ben.Yoksa kıyı kumullarının rüzgârla taşınıp gittikleri yerde çoraklaşmaya yol açtığı doğrudur.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic