Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: regrasyon şekillli soru  (Okunma Sayısı 2807 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Amy_Lee
Deneyimli Üye

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

MeLaNKoLiK

« : 07 Mart 2007, 22:24:50 »

resimlerin açılmasını bekleyiniz..

denizin çekildiği alanı sıfır olarak alırsak ve eğriler arasındaki mesafeyi değiştirmezsek doğru cevap c seçeneği oluyor..
bir çizgi geri çekildiğine göre 0 dan 100 er 100 er saydığımızda 600m ye kadar çıkan ve soruda verilen seçeneğe en yakın olan şıkkı işaretliyoruz.

ama cevap anahtarıda e şıkkı olarak verilmiş cevap
sizleri düşücesi nedir ben nerde yanlış yapıyorum?

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #1 : 08 Mart 2007, 07:17:54 »

Verilen soruda izohips aralıkları 100' er metreolarak gösterilmiş ,deniz çekilmeside 100 metre olduğuna göre daha önce 600 metre olan yükselti 700 metreye çıkmakta buna göre  doğru cevap seçeneği c şıkkı olmaktadır,eğer kitap e şıkkını doğru kabul etmişse yanlışlık yapmıştır, çünkü dikkat ederseniz  e seçeneğindeki şekilde  izohipsin en alt basamağını 50 metre olarak gösteriyorki bu durum e şıkkının doğru bir seçenek olmasına engeldir......Anti parantez şunuda belirteyimki verilen topografya haritasında izohips eğrileriyle birlikte eşderinlik eğrileri (izobat) de verilmiştir,bunu belirtmemim sorunun yanlışlığı ile bir alakası yoktur,birisinin çıkıpta sen buna izohips egrileri dedin bak izobatta var demesin diye belirttim.Smiley)..SLMLR

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Amy_Lee
Deneyimli Üye

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

MeLaNKoLiK

« Yanıtla #2 : 08 Mart 2007, 13:36:36 »

teşekkür ederim.. Cheesy
haklısınız bu soruda e seçeneğiyle regrasyon olmadan önceki haliyle bile alakası yok... burda izobat eğrileri hakkında dikkat edilecek ayrıntı yok ama ösym her an sorabilir Cheesy
iyi çalışmalar..

DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 08 Mart 2007, 15:23:13 »

Değerli meslektaşlar burada dikkat etmemiz gereken bir nokta var.Dikkat edilirse deniz çekilmesi deniliyor.Denizin seviye olarak alçalması değil.Dikey yönde değil yatay yönde bir değişim sözkonusu.Bu konuda 1/100 kuralından bahsedilir.Yani deniz 1 metre dikey yükselirse 100 metre yatay ilerler.Küresel ısınma ile korkulan şey burada saklı.21. yüzyılda deniz seviyesinde olası 70 cm.lik yükselme kıyılarda 70 m.lik ilerleme ile alçak alanları deniz işgali-transgresyon olayı sözkonusu.
  Denizlerin 100 metre geri çekilmesi de deniz seviyesinde yaklaşık 1 metrelik bir alçalmaya karşılıktır.İzohips aralığının 100 metre olduğu soru haritasında bunu farketmek mümkün değildir.
  A ve D seçenekleri denizin ilerlemiş halini ifade ediyor.Deniz ikiz tepelerin eteğine kadar sokulmuş izohipslerden yola çıkarsak zirveler A da 600 m. ve D de 300 m. bunları eliyoruz.Olası doğru harita soruda verilen haritanın aynısı olacaktı.Aynı harita görüntüsü B, C ve E seçeneklerinde var.İkiz zirveler B de 250metre, C de 600 metre ve E de 300 metre.Bu seçenekler de doğru değil.
   Sonuç; kıyı çizgisinde belirgin bir değişme görülmesi sözkonusu değildir,sorudaki haritanın aynısı görülür.Soruyu düzenleyenler denizin 100 metre çekilmesi yerine "denizin 100 metre alçalması" deseydi C seçeneği doğru olurdu.Bu durumda hiç doğru yok.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #4 : 08 Mart 2007, 15:31:55 »

Ahmet hocam bu tür sorularda o kadar bilimsel ayrıntıya girileceğini zannetmiyorum,sorudaki deniz çekilmesi  yükselti  olarak 100 metrelik çekilme olduğu düşüncesindeyim,çünkü sizin dediğiniz gibi bir ayrıntı düşünülerek sorunun hazırlanması ve sorulması doğru olmaz bence..SLMLR

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
engins
VIP Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 08 Mart 2007, 16:36:28 »

e şıkkı yok mu ben mi göremiyorum

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic